Rzeźba powstała na bazie wizji artystycznej przedstawionej w Raporcie Rocznym Grupy ERGO Hestia 2021 pt. „Współbycie. Historia Kuksonii Giętkiej”. Tytułowa Kuksonia, prehistoryczna roślina, jest symbolem przetrwania i elastyczności, uosobieniem roślinności, która rozwijała się i reagowała na zmieniające się warunki klimatyczne i środowiskowe. To właśnie ona dała początek znanym nam dzisiaj roślinom i zwierzętom.
Autorką rzeźby jest Julia Woronowicz, artystka wizualna, malarka i performerka. Artystka, urodzona w 1997 roku w Warszawie, obroniła dyplom magisterski na Wydziale Rzeźby na ASP w Warszawie oraz na Wydziale Intermediów w Poznaniu. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2021. Jej twórczość to połączenie polskiej mitologii, futurystycznych wizji i postantropocentrycznego komentarza.
Julia Woronowicz w swojej pracy podkreśla znaczenie bytu nieludzkiego, który istniał na długo przed pojawieniem się człowieka.
„Pomnik Kuksonii, najstarszej rośliny lądowej, to ukłon w stronę podmiotów pozaludzkich, które zamieszkiwały Ziemię na długo przed pojawieniem się na niej człowieka. To opozycja wobec majestatycznych rzeźb mężczyzn na koniach i mistycznych figur religijnych” - wyjaśnia artystka.
Kuksonia to roślina, która dawniej sięgała nawet 40 metrów wysokości, a z biegiem czasu zaczęła się kurczyć, dostosowując się do zmieniających się warunków. Jej historia jest przykładem elastyczności i nieugiętości przetrwania, co podkreśla również Julia Woronowicz:
„Ziemia ma około 4,6 miliarda lat, Kuksonia kilkaset milionów, a ludzkość 200 tysięcy i trwa tu tylko krótką chwilę. To ciekawe, że pomimo naszego pojawienia się w ostatniej sekundzie życia Planety uznajemy, że posiadamy do niej niepodzielne prawo.”
Julia Woronowicz to artystka pełna pasji i talentu. Oprócz rzeźby, malarstwa i performance, tworzy również electropopowe piosenki pod pseudonimem Pola Nuda. Jej prace, zarówno te wizualne, jak i muzyczne, to alternatywne wersje rzeczywistości, które zachęcają do refleksji nad naszym miejscem w świecie.
ERGO Hestia oraz Fundacja Artystyczna Podróż Hestii mają nadzieję, że rzeźba stanie się nie tylko wizualnym uatrakcyjnieniem okolicy, ale przede wszystkim przyczynkiem do wielu dyskusji o kondycji naszego otoczenia i naszej roli w nim.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Sopotu i okolic do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!
[ZT]25025[/ZT]
Morfeusz 12:48, 14.06.2024
Brzydkie, jak większość nowoczesnej twórczości dla niepoznaki nazywanej SZTUKĄ
Xawery10:39, 15.06.2024
Znowu złota ku...
0 0
Znaffca od wszystkiego sie odezwal. Lol