16 lat temu w przestrzeni Sopotu pojawił się pomnik nazywany "Szafą Polańskiego". Od blisko dwóch lat obiekt nie znajduje się w przestrzeni miejskiej. Jak doszło do odsłonięcia elementu, który przez wiele lat znajdował się niedaleko brzegu Bałtyku?
Nietypowy pomnik poświęcony reżyserowi Romanowi Polańskiemu jest własnością Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Został zabrany z al. Mamuszki pod koniec września 2022 roku. Jak informował Urząd Miasta Sopotu, powodem był zły stan techniczny obiektu i konieczność przeprowadzenia renowacji.
"Szafa Polańskiego" stanęła w Sopocie w 2008 roku na plaży, w okolicy hotelu Sheraton. Dwa lata później kojarzona był już jedynie z licznymi aktami dewastacji. Trafiła następnie do renowacji. Pomnik przeniesiono następnie w okolicy klubu Zatoka Sztuki. Przy al. Mamuszki również stał się obiektem kontrowersji. Mieszkańcy zwracali uwagę, że zarówno Roman Polański, jak i lokal związani są z aferami pedofilskimi. Nietypowy pomnik, nazywany przez niektórych "nietypowym rupieciem" stał się m.in. elementem publicznego sporu. W 2020 roku Jacek Karnowski zapowiadał jego usunięcie z Parku Północnego.
W serwisie YouTube pojawił się materiał Krzysztofa Przewoźnego, który udokumentował odsłonięcie pomnika przez Romana Polańskiego. Obiekt autorstwa Pawła Althamera i Jacka Adamasa nawiązuje do słynnej etiudy reżysera. Produkcja Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą" to opowieść o mężczyznach, którzy wyłaniają się się z morza niosąc ze sobą ogromną szafę z lustrem. Jeden wysoki, brodaty i łysiejący (Henryk Kluba), drugi niższy, o trochę już pomarszczonej twarzy (Jakub Goldberg) na sopockiej plaży rozpoczynają swoje tournée po mieście.
Sceny filmowe rozgrywają się m.in. na plaży, w sopockiej muszli koncertowej i uliczkach miasta.
7 2
zdecydowane nie dla wszelkiech watkow pedofilskich w sopocie, podobnie jak zatoka sztuki tak szafa powinna znikac juz na stae
1 8
Powinna wrocic. Polanski jest wielkim rezyserem.