Sopot położony jest nad pięknym morzem Bałtyckim, które jest najmłodszym morzem na naszej planecie! Wiedzieliście o tym? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie pozostałe ciekawostki na temat naszego Bałtyku!
Kiedy morze było jeziorem
Początki Morza Bałtyckiego są związane z zanikiem ostatniego lądolodu skandynawskiego. Lądolód zaczął się wycofywać z północnej Polski ok. 15 500 lat temu, a ok. 14 500 lat temu jego krawędź znalazła się w odległości 70-100 km na północ od obecnego wybrzeża polskiego. Wody z topniejącego lądolodu gromadziły się przed jego krawędzią, tworząc coraz większe jeziorzyska. Około 14 500 lat temu nastąpiło połączenie jeziorzysk południowobałtyckich w obszerny zbiornik wodny, rozciągający się od wybrzeży litewskich na wschodzie po Danię na zachodzie.
Najmniejsza wyspa na świecie!
Märket to malutka wyspa położona na Morzu Bałtyckim, należy do archipelagu Wysp Alandzkich. Jej powierzchnia wynosi 0,03 km kwadratowe. Nie dość, że jest to najmniejsza wyspa na świecie, dodatkowo podzielona jest na dwa kraje - jej jedna część należy do Finlandii, druga do Szwecji. Co ciekawe, obowiązują tam dwie strefy czasowe. Na wyspie znajduje się latarnia o wysokości 14,3 metra. Wybudowali ją Rosjanie w 1885 roku. Obecnie jest to bezludna wyspa (a może to właśnie tam mieszkają obecnie Muminki?)
Tsunami na Bałtyku - wielka fala zalewa Łebę!
Na Morzu Bałtyckim miało miejsce nie jedno tsunami. Pierwsze z nich miało miejsce w Darłowie w XV wieku. Możemy o nim również przeczytać w kronikach z 1 marca 1779 roku - tego dnia a fala miała osiągnąć nawet trzy metry wysokości, po czym woda zalała Łebę. Jak do tego doszło? Naukowcy mają dwie teorie, mogło to być spowodowane trzęsieniem ziemi, bądź w wyniku anormalnego układu ciśnień.
Ciepło czy zimno?
Bałtyk to dość chłodne morze. Latem średnia temperatura wody wynosi 19 stopni Celsjusza. Zimą temperatura spada do około 2-3 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi 10 stopni Celsjusza.
Najmniejsze i najsłodsze
Bałtyk jest czwartym najmniejszym morzem na świecie, jego łączna powierzchnia to 377000 kilometrów kwadratowych. Średnie zasolenie wody wynosi 7 promili. Równocześnie jest to najsłodsze morze na świecie.
Na samym dnie
W najgłębszym punkcie Bałtyk ma 459 metrów. Na dnie Morza Bałtyckiego znajduje się nawet 50 tysięcy ton broni chemicznej.
Kto przepłynął?
Pierwszym człowiekiem, który przepłynął samotnie wpław Morze Bałtyckie jest Sebastian Karaś. Ten nie lada wyczyn miał miejsce w sierpniu 2017 roku. Sebastian wystartował nocą z Kołobrzegu. Płynął 29 godzin i swoją wyprawę zakończył u brzegu Wyspy Bornholm.
Popularne i zdrowe
W 2016 roku nad Bałtykiem wypoczywało aż 9 milionów turystów. Bałtyk zawiera więcej jodu niż np. Morze Śródziemne czy Morze Czarne, co korzystnie wpływa na zdrowie. Co ciekawe, jod był pierwszą substancją, która została uznana za niezbędną dla ludzkiego organizmu! Warto więc spacerować nad brzegiem morza i korzystać z dobrodziejstw natury.
Zagrożenie
Niestety, Bałtyk to jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Rosnące zanieczyszczenie negatywnie wpływa na organizmy żywe np. ryby, w których kumulują się metale ciężkie,tj. rtęć. Niebezpieczne dla środowiska są również wraki, w których znajdują się w nich śmiertelnie niebezpieczne gazy bojowe, czy duże ilości ropy naftowej. Ich przedostanie się do wód może grozić katastrofą ekologiczną. Dodatkowo, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Baltic Marine Environment Protection Commission – Helsinki Commission w 2018 roku, aż 97 proc. wszystkich zanieczyszczeń wprowadzanych do Bałtyku powstaje na lądzie, pozostałe 3 proc. to zanieczyszczenia powstające na morzu.
[ZT]31[/ZT]
Polecane : Molo w Sopocie ciekawostki / Plaża w Sopocie
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz