Zamknij

Festiwal Wieloświaty powraca do Sopotu! Miłośnicy fantastyki będą zachwyceni

12:13, 11.04.2024
Skomentuj

Już w dniach 19-20 kwietnia 2024 roku Sopot ponownie stanie się mekką dla fanów fantastyki za sprawą drugiej edycji Festiwalu Historii Fantastycznych "Wieloświaty", organizowanego przez Bibliotekę Sopocką oraz projekty Imaginarium RPG i Głowę Pełną Przygód. Tegoroczne wydarzenie będzie skupiać się na tematach fabularnych, oferując szereg prelekcji, spotkań autorskich, warsztatów i sesji RPG, które pozwolą uczestnikom m.in. zgłębić tajniki tworzenia wciągających historii i postaci.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą m.in. znani pisarze fantasy, tacy jak Arkady Saulski i Krzysztof M. Maj, a także doświadczeni mistrzowie gry RPG. Podczas prelekcji i spotkań poruszone zostaną m.in. takie tematy jak:

  • czerpanie inspiracji z twórczości mistrzów fantastyki, takich jak Tolkien, Sapkowski i Martin;
  • budowanie wiarygodnych i żywych światów w RPG;
  • kreowanie dramaturgii w grach fabularnych;
  • ilustrowanie bohaterów RPG;
  • radzenie sobie z trudnymi emocjami podczas sesji RPG;
  • fantastyka elitarna - czym jest i dlaczego staje się coraz bardziej popularna.

Oprócz prelekcji i spotkań na festiwalu nie zabraknie również strefy gier planszowych, gdzie będzie można spróbować swoich sił w różnorodnych tytułach fantasy, a także Dzielnicy Handlowej, w której będzie można zaopatrzyć się w książki, gry i gadżety związane z fantastyką.

Festiwal Historii Fantastycznych "Wieloświaty" to doskonała okazja dla wszystkich miłośników fantastyki, aby spotkać się z innymi fanami, porozmawiać o swoich pasjach i odkryć nowe inspiracje. Wydarzenie jest również świetną propozycją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fantastyką i chcą poznać ten gatunek bliżej.

Wstęp na festiwal jest wolny!

Program festiwalu

Materiały Biblioteki Sopockiej

19 kwietnia (piątek)

  • 16:00 – otwarcie Festiwalu
  • 17:00 – Sesje konwentowe — warte uwagi czy strata czasu? prowadzący: Michał „Rzeka" Rzeczycki Mnogość konwentów pozwala wydawcom i lokalnym zgrupowaniom na prowadzenie sesji w różnych formatach czasowych. Co takie sesje są w stanie nam zaoferować i czy są warte naszego czasu?
  • 18:00 – Tolkien, Sapkowski i Martin wchodzą do baru — co mistrz gry może wyciągnąć z twórczości mistrzów fantastyki?
    Prowadzący: Maciej „Szwagier" Szewczyk

    Gry RPG usilnie dążą do stania się samodzielnym i niepodległym wobec innych medium - wciąż jednak czerpią pełnymi garściami z dorobku autorów innych tekstów kultury: pisarzy, reżyserów, artystów plastyków. Podczas tej prelekcji autor postara się pokazać swój sposób myślenia o takich zapożyczeniach i wskaże na elementy rzemiosła, które sam często „pożycza" od mistrzów fantastyki.
  • 19:00 – spotkanie z Arkadym Saulskim
    Prowadzący: Szymon „Glav" Konicz

    Arkady Saulski to dziennikarz ekonomiczny, pisarz, fantasta, potencjalny archeolog. Autor uznawany za jednego z naczelnych przedstawicieli orientalnych fantastów, będący równocześnie niekończącą się skarbnicą nowych historii i scenariuszy. Podczas spotkania z Arkadym Saulskim postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy aby na pewno do pisania literatury wystarczy tylko kartka i długopis?
  • 20:00 – zakończenie pierwszego dnia Festiwalu

20 kwietnia (sobota)

  • 11:00 – Budujmy lepsze światy! Kreacja iluzji żyjącego środowiska otaczającego bohaterów w RPG
    Prowadzący: Maciej „Szwagier" Szewczyk

    Czy masz czasem poczucie, że bohaterowie poruszają się podczas swoich przygód po tekturowej scenografii, a otaczający ich NPC w niczym nie przypominają żywych ludzi? Podczas prelekcji autor podzieli się kilkoma sztuczkami, które sprawdzają się u niego i wynikają z ponad 20-letniego doświadczenia w roli mistrza gry.
  • 12:00 – Łamanie maskarady — hit czy kit?
    Prowadzący: Marcin „Ainak" Błaszczak

    Prawie każdy system RPG, aspirujący do zaklasyfikowania jako horror, zawiera w sobie pewnego rodzaju tabu, tajemnice, zasady, za których łamanie karze, czasem nawet dość srogo. Wydaje się, że osoby grające i narrator/osoba mistrzująca prowadzą ze sobą jakąś metagrę, przystępując do tego typu systemów, wzajemnie testując siebie na polu owego „tabu". Czasem psuje to rozgrywkę, a czasem daje dużo radości. Zatrzymajmy się chwilę i zastanówmy nad tym zagadnieniem.
  • 13:00 – spotkanie z Krzysztofem M. Majem
    Prowadzący: Marcin Wiktor

    Czy jesteśmy wybrać jakąś konkretną datę, która określałaby początek fantastyki jako gatunku? A może narracja fantastyczna, próbująca wyjaśnić to co wykracza poza to co oczywiste, towarzyszyła nam od samego początku? Na spotkaniu z uznanym groznawcą, teoretykiem narracji fantastycznych i światotwórczych spróbujemy znaleźć odpowiedzi na powyż-sze pytania, jak również (a może — przede wszystkim) poszukać odpowiedzi na pytanie: Czy fantastyka stoi w miejscu czy rozwija się razem ze społeczeństwem?
  • 14:00 –  Dramaturgia w RPG
    Prowadzący: Marek Nowak

    Film ma trzy akty i dwa punkty zwrotne, scenarzyści podbijają stawkę, tworzą presję czasu, zmierzają do konfrontacji. W RPG dochodzi czynnik nieprzewidywalności. Osoby prowadzące nie mogą przewidzieć decyzji graczy ani też kontrolować rzutów kośćmi. Struktura się sypie? Wszystko może pójść źle? A może zyskujemy dodatkowy czynnik budowania napięcia?
  • 15:00 Ilustrowanie bohatera RPG
    Prowadząca: Paulina „TheNoy" Targosz

    Prelekcja o podstawach ilustrowania dowolnego bohatera. Trochę o kreskach, kształtach i kolorach. O anatomii i stylizacji. O tym jak zacząć i ćwiczyć. O sztuczkach, które pomagają. Prelekcja dla rysujących i dla zupełnie świeżych w temacie — czyli dla każdego!
  • 16:00 Bleed no more, czyli trudne emocje na sesji i jak sobie z nimi radzić?
    Prowadząca: Marta „Chochlik" Struś

    Większości z nas to się zdarzyło przynajmniej raz. Doskonała sesja, emocje, które aż buzują, a potem...no właśnie. Czym dokładnie jest słynny posesyjny „bleed" i co zrobić, żeby nie bleedować? Czy to jest zaraźliwe i czy można się od tego uzależnić? Jak dbać o zachowanie granic pomiędzy przeżyciami swojej postaci a własnymi? Na te i wiele innych pytań będziemy wspólnie szukać odpowiedzi podczas tej prelekcji.
  • 17:00 – Cechy charakterystyczne wybranych światów, w które grałem w ostatnim roku
    Prowadzący: Wojciech „Termos" Tremiszewski
  • 18:00 – Fantastyka Elitarna, czyli dlaczego teraz to są czasy (a kiedyś ich nie było)
    Prowadzący: Marcin „van Puff" Wiktor

    Czy fantastyka może poruszać poważne problemy? Czy jesteśmy w stanie poważnie potraktować wampiry? Czy bohater byłby bohaterem gdyby zwalczał powstania chłopskie a nie smoki? Gdy dyskusja dotycząca jakości zeszła na drugi plan, gdy bardziej liczące stały się sukcesy komercyjne poszczególnych tytułów a wielkie firmy zaczynają łakomym wzrokiem patrzeć na zakurzone lochy, smoki... o elfach już nie wspominając. Kto, kiedy i dlaczego wprowadził fantastykę do popkultury? Czy już czas byśmy opuścili piwnice? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wieńczącej Festiwal prelekcji.

Więcej informacji o festiwalu:

[ZT]23366[/ZT] 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%