Zamknij

Jak przetrwać w zabójczym zimnie? W Sopocie doświadczą tego na własnej skórze

14:13, 11.12.2023 . Aktualizacja: 14:13, 11.12.2023
Skomentuj Fot. Valerjan Romanovski ColdMan / Facebook Fot. Valerjan Romanovski ColdMan / Facebook

W Sopocie trwają przygotowania do wyjątkowego projektu badawczego, mającego na celu zbadanie szans na przeżycie w warunkach ekstremalnego zimna. W ramach projektu grupa śmiałków pod okiem Valerjana Romanovskiego, propagatora świadomego kontaktu z zimnem, ćwiczy przebywanie w lodowatej wodzie.

W okresie zimy, zostanie przeprowadzona symulacja warunków, jakie panowały podczas zatonięcia Titanica. Kilkanaście osób, przygotowanych przez Valerjana Romanovskiego, znajdzie się w lodowatej wodzie. Nim tak się jednak stanie, czeka ich wiele miesięcy treningów przygotowawczych.

Odpowiednio przygotowane osoby mają pokazać, jakie znaczenie ma właściwe zachowanie, aby przeżyć w wodzie w warunkach zabójczego zima. Uczestnicy projektu naukowo-badawczego będą przebywać w niej tak długo, dopóki nie przyjdzie pomoc - podobnie jak podczas zatonięcia Titanica.

W okresie od czerwca do sierpnia br. trwał nabór uczestników do projektu, którego finał ma mieć miejsce w styczniu 2024 roku.

„Nieraz nam się wydaje, że o wpływie zimna na nasz organizm wiemy wszystko. To tak jak z nauką, czym głębiej kopiemy, tym okazuje się, że mniej wiemy” – przekonuje Valerjan Romanovski.

Uratować się z Titanica

W ramach projektu śmiałkowie trenują w różnych warunkach. Wcześniej odbywali treningi w temperaturze –50 stopni Celsjusza na Politechnice Krakowskiej. W ostatnim tygodniu odbyli trening na głębokiej wodzie na morzu. W treningu uczestniczyli ratownicy z Sopockiego WOPR-u, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników przebywających w wodzie.

"Grupa śmiałków wraz z Valerjanem Romanovskim morsowała na głębokiej wodzie, na morzu. Razem z ratownikami z JUST SAVE IT ćwiczyliśmy procedurę wyjęcia oraz transportu osób wychłodzonych po wodzie do ciepłego otoczenia" - przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele Sopockiego WOPR.

"Podczas treningu mieliśmy do zrealizowania, jak i wykonania wiele założeń: opracowanie procedur oceny stopnia wychłodzenia uczestników w morzu (w niskich temperaturach sprzęt pomiarowy przestał funkcjonować), zgrania działań ratowników z WOPR-u z ratownikami z JUST SAVE IT, procedur wyjęcia, transportu osób wychłodzonych po wodzie do ciepłego otoczenia. Okazało się, że każdy zaangażowany zespół czegoś nowego się nauczył i wyciągał cenne wnioski. Dlatego cenię tego typu projekty, które dają wszystkim dalszy rozwój. Przed treningiem na morzu mieliśmy inne założenia, co do reakcji naszych organizmów, trening wiele zweryfikował" - poinformował Valerjan Romanovski.

Projekt „Wytrwać pomimo zabójczego zimna (Uratować się z Titanica)” jest realizowany wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Z projektu ma powstać film dokumentalny oraz książka z dużym naciskiem edukacyjnym.

Więcej informacji: kliknij i sprawdź - Facebook.

[ZT]20543[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Ewelina Poniewierka Ewelina Poniewierka

0 0

Całe nasze życie to walka. Każdego dnia mierzymy się z problemami życia codziennego. Czasami na początku wydaję nam się że sobie nie poradzimy. Ale już kolejnego dnia wstajemy i dajemy radę. Ta satysfakcja jest lepsza niż wszystko na świecie. W głębi jesteśmy dumni i od z każdy problemem radzimy sobie znacznie szybciej i łatwiej. Teraz wiem że mogę góry przenosić choć by byli tacy co drogę uściśla mi potuczonym szkłem... BRAWO👏💪👍 23:20, 13.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%