Zamknij

Alert Pogodowy! Jak się chronić w czasie upałów?

12:42, 31.07.2018 Aktualizacja: 14:15, 01.08.2018
Skomentuj

Gorąco i burzowo!

W przeważającym obszarze kraju temperatura będzie oscylowała w okolicach 30 stopni. Rekordy gorąca przewidywane są na w środę i czwartek - do 36 stopni Celsjusza! 

Taki upał może być groźny. Dlatego IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem (w 3-stopniowej skali). Ostrzeżenia I stopnia dotyczą jedynie Warmii i Mazur oraz Podlasia, pozostałe regiony są objęte alertami II stopnia.

Ciepło nie tylko w Polsce! 

31 st.C w Londynie, 35 st.C w Berlinie, 40 st.C w Madrycie, 43 w Sewilli, na południowym zachodzie Francji 40 st. C, w południowej Hiszpanii 48st.C.

Sopot Plaża 2018

 

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed konsekwencjami upałów! 

Ciepło sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. W tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie, ponieważ wysokie temperatury mogą być niebezpieczne! Oto kilka zasad, które warto wprowadzić w życie, gdy temperatura sięga 30 stopni!

Ubranie: jasne, lekkie przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze, zapewniające komfort. Dodatkowo nakrycie głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz okulary przeciwsłoneczne. Kremy z filtrem. Cyrkulacja powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Picie systematycznie, najlepiej wody.

Co może się stać? Udar, odwodnienie, oparzenie 

Udar cieplny - Powstaje na skutek przegrzania organizmu. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe.

Objawy udaru cieplnego:  wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy nudności i wymioty, zmiany nastroju, zaburzenia widzenia i mowy, szybkie bicie serca, szybkie oddychanie, utrata przytomności

Pierwsza pomoc:
Osobę z oznakami udaru cieplnego odprowadzamy w chłodne lub zacienione miejsce. Podajemy dużą ilość chłodnych płynów w małych porcjach. Stosujemy okłady na głowę i klatkę piersiową z wody lub lodu. Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu. W sytuacji, gdy stan chorego nie wraca szybko do normy należy wezwać karetkę.

Odwodnienie organizmu - Dochodzi do niego w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. W upalne dni, znacznie szybciej może dojść do odwodnienia, zwłaszcza wtedy, gdy uprawia się sport bądź spędza aktywnie dzień poza domem. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury oraz w trakcie aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie na wodę a jego wielkość zależy w głównej mierze od masy ciała oraz wieku. Pierwszymi oznakami odwodnienia jest pragnienie. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

Objawy odwodnienia: ból głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji, suche oczy, napięta sucha skóra.

Regularne picie wody, najlepiej niegazowanej jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego nawodnienia. Z

Oparzenia słoneczne - powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenia są osoby o jasnej karnacji, jednak podczas upalnych dni może przydarzyć się każdemu.

Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Należy używać preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu. W przypadku poparzeń lekkich, pierwszego stopnia, czyli gdy nie ma żadnych pęcherzy na skórze, możemy łagodzić dolegliwości chłodną wodą lub specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami z apteki. W przepadku oparzeń rozległych najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Upał stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku, oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia! Jeśli widzimy, że ktoś zachowuje się nienaturalnie, ma problem z mówieniem lub poruszaniem się - niezwłocznie zadzwońmy po pogotowie 112 ! 

 

Materiał powstał w oparciu o informator Głównego Inspektorat Sanitarnego 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%