Pomimo wysokich kosztów życia Sopot wciąż przyciąga studentów z całego kraju. Na zapotrzebowanie mieszkaniowe trójmiejskich żaków zdecydowała się odpowiedzieć firma Eco Campus. W bieżącym roku spółka zamierza wybudować akademik na terenie miasta. Inwestycja może kosztować nawet 8 milionów złotych.
Dom studencki zostanie wykonany w technologii modułowej. W wyniku realizacji inwestycji powstanie budynek o czterech kondygnacjach, mieszczących w sobie 84 pokoje. Pierwsze prace projektowe rozpoczęły się już w IV kwartale 2018 roku. Za projekt i realizację odpowiada firma Unihouse z Bielska Podlaskiego znana ze swojej działalności zagranicą. Jak przekonuje wykonawca, główną zaletą budownictwa modułowego jest krótki czas wykonania (od projektu do realizacji mija około pół roku).
- Od lat z powodzeniem sprzedajemy swoje moduły w Norwegii. Znakomicie się one tam sprawdzają i to pomimo surowszej niż w Polsce pogody – twierdzi Roman Jakubowski, dyrektor UNIHOUSE.
Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na II kwartał 2019 r. Roboty mają zakończyć się najpóźniej do listopada. Szacowana wartość inwestycji to od 1,5 mln do 8 mln złotych.
Co na to studenci?
Młodzi ludzie przede wszystkim zwracają uwagę na koszt wynajmu pokoi. Czy ten okaże się znacznie wyższy niż w przypadku akademików uczelnianych? Czas pokaże. Warto mieć jednak na uwadze, że większa oferta to też większa konkurencja na rynku.
- Jako studentka z niezbyt bogatej rodziny uważam, że byłoby to idealne rozwiązanie dla osób, którym z różnych powodów nie udało się dostać do publicznego akademika np. przez dużą liczbę imigrantów z Ukrainy lub erazmusów. Jednak najważniejszym aspektem takiej inwestycji byłaby cena wynajmu pokoju. Jeśli przeciętny pokój dwuosobowy w Sopocie kosztuje 1100-1200 złotych w 4-8 osobowej kamiennicy, to pokój dwuosobowy w akademiku powinien wtedy kosztować najwyżej 800 zł. W innym przypadku pomysł ten mija się z celem - studenci coraz bardziej cenią sobie komfort i prywatność. Jeśli ceny akademika byłyby konkurencyjne z wynajmem mieszkań, zdecydowana większość studentów zdecyduje się na wspólny wynajem mieszkania. - przekonuje Ola, studentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim.
Zwiększenie dostępności pokoi pod wynajem spotyka się niemałym entuzjazmem.
- Uważam, że to świetna inicjatywa, ponieważ będą miały wyższe standardy, a studenci będą mieli wybór. Nikt przecież nie zmusi nikogo, żeby tam mieszkał - komentuje Agata, przyszła polonistka.
0 0
Dobrze by było podać, w którym miejscu planowana jest budowa tego akademika, czy ma być to na terenie UG, czy zupełnie gdzie indziej.
0 1
Kuźwa gdzie to będzie!!!! Chyba nie w parku? Powinni to postawić na hipodromie, za stajnio
1 0
Czasy biednych studentów już minęły. A jeśli ktoś nie wierzy niech się przejdzie po knajpach na monciaku. Sami studenci w środku tygodnia od 19 do rana się bawią.