Jesienią Goyki 3 Art Inkubator wraca z nową odsłoną cyklu #kinonaGoyki. W czwartkowe wieczory pokazane zostaną cztery wybrane dokumenty, których bohaterkami są kobiety - artystki, aktywistki, niepokorne poszukiwaczki prawdy. Przy doborze filmów zespół Goyki 3 Art Inkubatora współpracuje z programerami Against Gravity.
Podobnie jak w wiosennej odsłonie istnieje możliwość zakupu karnetu na wszystkie 4 seanse, w cenie 40 złotych za karnet. Dla tych, którzy planują obecność na pojedynczych seansach, dostępne są w sprzedaży internetowej bilety na poszczególne seanse w cenie 12 złotych. Spieszcie się, liczba biletów jest ograniczona!
A oto tytuły:
Jedna z misji #Goyki3 jest upamiętnianie historii ludzi i miejsc, które tworzą tożsamość instytucji i najbliższej okolicy. Budynek tzw. Dolinnego Młyna przy ulicy Winieckiego 49 dla wielu stanowi tajemnicę, a innym jest całkowicie nieznany. Dlatego też postanowiono przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca posadowieniem tablicy informującej o losach budynku i jego właścicieli. Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w sobotę 18 listopada o godz. 12.00.
Wspólnie z Katedrą Filologii Polskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku oraz Pomorskim Towarzystwem Filozoficzno-Teologicznym zespół Goyki 3 Art Inkubatora zaprosił do współpracy kolejnych naukowców i naukowczynie! W czasie cyklu spotkań odpowiedzą na przewrotnie sformułowane pytanie: po co nam humanistyka? Widzimy się na #Goyki3 przez całą jesień!
A oto plan wykładów:
Spotkania prowadzić będzie dr Janusz Bohdziewicz.
Celem projektu jest prowokacja do namysłu i debaty nad aktualnym stanem humanistyki w kontekście wyzwań naszych czasów.
Podczas gdy najważniejsze problemy ludzkości domagają się wspólnego poszukiwania sensu, nowych idei, zrozumiałej komunikacji i etycznych rozwiązań – a więc tego, co zdaje się realizacją powołania humanistyki, ta nie tylko jest ignorowana przez szerokie masy konsumentów, oddających swą refleksję „mediom myślenia” (np. ChatGPT), czy przez wąskie grupy „wszystkowiedzących” polityków, ale jest również dyskredytowana przez wielu przedstawicieli nauk ścisłych, wypierana z uniwersytetów, względnie zmuszana do naśladowania użytecznej w gospodarce science, a nawet zastępowana przez „humanistykę cyfrową”, która w dobie możliwości permanentnego monitoringu społeczeństw wyrzeka się niekiedy potrzeby teorii…
Cóż po humaniście w tak marnym czasie? – czy naprawdę istotą myślenia jest szybkie generowanie tekstów w oparciu o dane zgromadzone w internecie, jak zdają się przekonywać niektórzy zwolennicy sztucznej inteligencji? Na Goyki 3 zapytani zostaną o to czołowi polscy humaniści akademiccy, zaangażowani nie tylko w prace badawcze, ale także działania społeczne, wywodzący się z różnych pokoleń, szukający nadziei na ocalenie refleksji niezależnej od hiper-subiektywności lajków i pseudo-obiektywności Big Data. Zaproszono myślicieli spoza Wybrzeża, których trudniej posłuchać i rozmawiać z nimi na żywo w Trójmieście – chciałoby się jednak, by właśnie tu, w pobliżu morza, gdzie horyzonty są najszersze, udało się wzbudzić ochotę i entuzjazm do podejmowania intelektualnych wypraw ku najdalej sięgającym pytaniom człowieczeństwa i najbardziej obiecującym koncepcjom radzenia sobie z chaosem i wyczerpaniem codzienności.
W piątek, 10 listopada, zapraszamy do willi na Goyki 3 na podsumowanie szóstego sezonu rezydencji artystycznych AiR Goyki 3. Rezydentka wizualna – Basia Gryka oraz rezydentka literacka – Joanna Ostrowska opowiedzą o projektach, nad którymi pracowały podczas dwumiesięcznego pobytu w Sopocie. Zaczynamy o godzinie 18.00.
Na blogu Goyki 3 Art Inkubatora można przeczytać wpisy rezydentek wprowadzające do ich czasu na rezydencji.
Barbara Gryka pochodzi z polskiej wsi Końskowola. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obecnie jest doktorantką w Pracowni Przestrzeni Działania Dźwięku, prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Krakowiak, na macierzystej uczelni. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, którzy niekoniecznie zajmują się sztuką. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania i styl życia. W projekcie „Architektura od Środka”, odwiedzała swoich sąsiadów w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W „Tańcu Motocykli” przewodziła grupie ośmiu mężczyzn na motocyklach, którzy tańczyli lubelski taniec ludowy.
Joanna Ostrowska – doktorka nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” nagrodzonej Nike Czytelniczek i Czytelników 2022.
Podsumowanie rezydencji artystycznej realizowanej we współpracy z AiR MeetFactory w Pradze.
Wystawa podsumowuje rezydencję Szklarnia/ Skleník, w której w tym roku brały udział Ola Nenko (Polska) oraz StonyTellers (Czechy). Rezydencja odbywała się w MeetFactory w Pradze od sierpnia do września oraz w Sopocie od połowy października do połowy listopada 2023 roku. Zapraszamy na wernisaż wystawy w czwartek 16.11 o godzinie 19.00 w willi na Goyki 3.
Dodatkowo w sobotę 18.11 o godzinie 12.30 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie z kuratorami rezydencji – Piotrem Sikorą z AiR MeetFactory oraz Kasią Sobczak z Goyki 3 Art Inkubatora i artystkami.
Godziny otwarcia wystawy:
Więcej o programie rezydencji przeczytasz tutaj.
Jesteś artystą lub artystką, twórcą lub twórczynią, a może animatorką lub animatorem kultury? Przygotowujesz się do złożenia wniosków grantowych na 2024 rok? Weź udział w szybkich randkach z grantodawczyniami. We wtorek 14 listopada w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie spotkaj się z przedstawicielkami urzędów wszystkich 3 miast Trójmiasta (Sopot, Gdynia, Gdańsk), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz konsultantką wniosków ministerialnych. Podczas indywidualnych rozmów omów swoje pomysły, rozwiej wątpliwości, by złożyć kompletny wniosek grantowy. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy, które wystartują 25.10.2023.
Podczas 15-minutowego indywidualnego spotkania z konsultantką będziesz mieć możliwość przedyskutowania wątpliwości, zadania pytań dotyczących wniosku grantowego, który chcesz złożyć na 2024 rok. Przygotuj się do spotkania, spisz listę pytań, aby ograniczony czas wykorzystać jak najbardziej efektywnie. Konsultacje z poszczególnymi urzędniczkami (UM Sopot, UM Gdynia, UM Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), a także z konsultantką wniosków ministerialnych, będą odbywały się w osobnych przestrzeniach, aby zapewnić komfort rozmowy. Przyjdź 5 minut przed wyznaczonym czasem i znajdź odpowiednie miejsce. Jeśli chcesz składać wnioski do kilku urzędów i skonsultować pomysły, zapisz się na każde spotkanie osobno. Jeśli z jakiś względów nie będziesz w stanie dotrzeć – zgłoś nieobecność. Twoje miejsce odblokujemy dla kolejnych zainteresowanych, aby cenny czas konsultacji nie został zmarnowany.
O godz. 18.00 przyjdź na debatę, w której podsumujemy najczęściej zadawane w ciągu dnia pytania, postaramy się wskazać zarówno najważniejsze problemy przy pisaniu wniosków, jak i dobre praktyki, na których możesz się wzorować wypełniając poszczególne rubryki formularza.
Fast date czy Speed-dating (szybkie randki) to idea, która zrodziła się w Ameryce. Jej pomysłodawcą był Yaacov Deyo, który zorganizował pierwsze tego typu spotkanie w 1998 roku w Pete’s Café w Beverly Hills. Z upływem czasu popularność szybkich randek rosła, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach. Okazało się bowiem, że speed-dating to doskonała metoda na poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie kontaktów. Szybkie randki stały się inspiracją dla rynku biznesowego. My przenosimy ideę na grunt sektora kultury organizując konsultacje z grantodawczyniami, rozszerzając spotkanie do 15 minut, aby można było rozwiać wątpliwości, niezbędne do napisania i następnie złożenia kompletnego wniosku grantowego na rok 2024.
Koncepcja i koordynacja: Marta Szadowiak.
Prowadzenie: WELA ONT CERAMIKA
Koszt całego warsztatu (4 godziny) – 300 złotych
Praca w grupie 5 osobowej. Materiały zapewnia organizator. Warsztat dla osób pełnoletnich.
Na warsztatach poznamy różne techniki lepienia z gliny oraz szkliwienia. Będziemy budować z plastra, z wałeczków oraz z kulki. Poznamy technikę agatową i barwienie masy. Pracujemy zgodnie z cyklem technologicznym:
Organizator zastrzega, że zajęcia odbędą się w wyznaczonym terminie, pod warunkiem zebrania się pełnej grupy uczestników.
Zapisy: Warsztaty Ceramiczne. Podstawy – Goyki 3 Art Inkubator
Kontakt: [email protected]
Warsztat odbywa się w dniach 24 i 25 października 2023 roku.
Praca w grupie 5 osobowej. Koszt całych warsztatów – 100 złotych.
Warsztaty dla każdego, kto pragnie pobrudzić się trochę farbą i samemu wydrukować swój projekt. Pierwszego dnia kursu, omówimy projekty i przygotujemy klisze z grafikami, pod naszym okiem naświetlisz sito z własnym projektem. Drugiego dnia to zabawa w nanoszenie farby za pomocą szablonu (dostaniesz 10 kartek papieru w formacie A4), ale bez problemu możesz przynieść i zadrukować swoje materiały (koszulka, torba lub inny produkt). Szkolenie poprowadzi Przemysław Konopacki.
Przemysław Konopacki – od początku pracy zawodowej związany z branżą poligraficzną. W latach 1997 – 2009 szef produkcji w drukarni etykiet Label Poland, specjalizującej się w produkcji wysoko przetworzonych etykiet i opakowań. Od 2005 trener szkoleń poligraficznych, między innymi z zagadnień takich jak: Techniki druku, Druk offsetowy, Podłoża drukowe, Opakowania, Przygotowanie projektu do druku offsetowego. Od 2009 współwłaściciel firmy szkoleniowej realizującej szkolenia z grafiki komputerowej i poligrafii.
Kiedy: 20 listopada (poniedziałek), 27 listopada (poniedziałek), godzina 17:00 – 19:00.
Warsztaty w klimacie Bożonarodzeniowym, każdy uczestnik będzie miał do wyboru uszycie poduszki świątecznej, worka prezentowego oraz dekoracji świątecznych w klimacie zero waste. Warsztat przeznaczony dla osób pełnoletnich. Liczba uczestników: 4 osób. Koszt uczestnictwa w 4-godzinnych warsztatach (dwa spotkania po 2 godziny) to 100 złotych za cały warsztat. Warsztaty odbywające się w ramach Cyrkularnej Szkoły Krawiectwa poprowadzi Ela Konieczna, właścicielka marki karuzelapasji.pl
Więcej Informacji: [email protected]
Kiedy: 25.11 (sobota), godz.15:00
Gdzie: Rondo przed wejściem do budynku ul. Goyki 3
W ramach cyklu Goyki Off, przedstawiamy twórczość bardzo młodego, 17 – letniego projektanta, Juliana Hołowni. Oto, co Julian pisze o procesie tworzenia swoich prac:
„Moją główną pasją w życiu jest projektowanie strojów i samodzielne ich wykonywanie. Wieczorami i w weekendy brałem udział w wielu intensywnych kursach szycia i projektowania.
Pierwszy pokaz moich prac, odbył się w Monarze Matarni, gdzie podopieczni zgodzili się paradować przed liczną i entuzjastycznie nastawioną publicznością.
Chociaż mam dopiero 17 lat, projektowanie jest obecnie moją drogą i temu chcę poświęcić swoje życie zawodowe, nie przestając doskonalić się.
Od najmłodszych lat zawsze byłem bardzo świadomy tego, jak się ubieram i jak inni ludzie noszą swoje ubrania. Przez całe dzieciństwo zawsze chciałem decydować o tym, w co się ubiorę – często prowadziło to do nieporozumień. Zawsze podążałem za swoją gwiazdą i moi rodzice to szanowali”.
O tym, co inspirowało Artystę podczas tworzenia kolekcji, opowie po pokazie, przy filiżance herbaty.
Źródło: Goyki 3 Art Inkubator - goyki3.pl
[ZT]19606[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz