Długi weekend majowy, ciepłe i słoneczne dni sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz. Większość Polaków w sezonie wiosenno-letnim chętnie rozpala grilla, aby cieszyć się wyjątkowym smakiem potraw. Dobrym pomysłem jest również urządzenie pikniku. W Sopocie do grillowania w mieście jest wyznaczone jedno miejsce - są to sopockie Błonia. Znajdziemy tutaj nie tylko stabilny ruszt do grillowania i drewniane ławy, ale również doskonałą przestrzeń, aby móc wygodnie rozłożyć koc, dzieci mogą skorzystać z placu zabaw lub boiska do gry. Duża ilość miejsca, w oddali od zgiełku sprawi, że miło spędzicie tutaj czas. Adres: Bitwy pod Płowcami, Sopot
Ognisko
Decyzją Rady Miasta w Sopocie nie jest dozwolone palenie ognisk na terenie miasta.
Grill na balkonie w bloku - czy to dobry pomysł?
Aby rozpalić grilla na balkonie w budynku mieszkalnym, w którym znajdują się inni lokatorzy - trzeba najpierw sprawdzić regulamin porządkowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Jeśli regulamin pozwala na grillowanie, posiadacze balkonów mogą śmiało rozstawiać grille - jednak - z zachowaniem ostrożności i kultury osobistej.
Zakazy
Prawo nie zabrania grillowania, jednak rozpalanie ognia w nieprzeznaczonych do tego miejscach lub wysypywanie gorącego popiołu podlegają pod łamanie przepisów:
"Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach oraz na terenach przyległych do nich, zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się, a w szczególności: rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużlu w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych, składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż cztery metry od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu" -Wojciech Siółkowski, młodszy inspektor ds. komunikacji społecznej.
Z daleka od lasu!
Zakazane jest również używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych, a także wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasów. -
Za rozniecanie ognia w miejscach do tego nieprzeznaczonych grozi mandat do 500 zł.
Zgodnie z zasadami na terenie prywatnym
Stosując się do powyższych zasad, każdy kto zachowa środki ostrożności, może rozpalić ognisko lub grilla na terenie prywatnej posesji, nie naruszajac przy tym przepisów przeciwpożarowych, ani zapisów Kodeksu Wykroczeń.
Gdy zdecydujemy się na rozpalenie grilla pamiętajmy, aby użyć podpałki lub drewna - nigdy śmieci lub odpadów! Nie dopuszczajmy do rozprzestrzenienia się ognia! Ważne jest stały nadzór paleniska osoby dorosłej. Nie zapominajmy o odpowiednim skutecznym ugaszeniu żaru (pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy tlącego się węgla do śmietników).
zdjęcie: sopockie Błonia - facebook
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz