Zamknij

Co czeka ul. Chodowieckiego w Sopocie? Planowane są duże zmiany

13:00, 26.09.2023 .
Skomentuj Fot. Google Maps - Street View Fot. Google Maps - Street View

W poniedziałek, 25 września ogłoszono przetarg na remont ulicy Chodowieckiego w Sopocie. Inwestycja ta obejmie rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej, adaptację do zmian klimatu oraz poprawę infrastruktury drogowej. Ostateczny wybór wykonawcy, który dokona tego znaczącego przekształcenia sopockiej ulicy, zostanie ogłoszony już 2 października 2023 roku. Decydujące czynniki wyboru to cena i termin realizacji prac.

Głównym celem inwestycji jest zmodernizowanie sieci kanalizacji deszczowej, aby zapewnić kontrolowany odpływ wód opadowych oraz dostosowanie się do zmieniających się warunków klimatycznych.

Gospodarka wodami opadowymi

Obecna sieć kanalizacji deszczowej na ul. Chodowieckiego nie spełnia wymagań dotyczących kontrolowanego odprowadzania wód opadowych. W związku z tym planuje się budowę nowych przyłączy odprowadzających wody opadowe do wpustów ulicznych oraz przyłączy posesyjnych, które skierują wody z połaci dachowych budynków wielorodzinnych do systemu kanalizacji deszczowej.

Aby zrównoważyć gospodarkę wodami opadowymi i roztopowymi oraz dostosować się do zmian klimatu, w ramach inwestycji powstanie ogród deszczowy. Ten element błękitno-zielonej infrastruktury umożliwi retencję i zatrzymanie wód w zbiorniku retencyjnym, co pozwoli na opóźnienie spływu wód opadowych i odciążenie istniejącej sieci kanalizacji deszczowej w okolicach ul. Malczewskiego.

Monitorowanie poziomu wody

W celu skutecznego zarządzania wodami opadowymi, przewidziano montaż sondy pomiarowej w zbiorniku retencyjnym. Dane z tego urządzenia będą przesyłane do Systemu Pomiarów Meteorologicznych i Hydrologicznych Aglomeracji Gdańskiej, co umożliwi bieżącą kontrolę i reagowanie na zmiany poziomu wody.

Infrastruktura drogowa i oświetlenie uliczne

Fot. Google Maps - Street View

Przebudowa ul. Chodowieckiego obejmuje także modernizację układu drogowego oraz przebudowę oświetlenia ulicznego. Te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poprawę komunikacji na tym terenie. Dodatkowo planowane jest stworzenie kanału technologicznego dla monitoringu miejskiego.

Decyzja o wyborze wykonawcy zostanie ogłoszona 2 października 2023 roku, a mieszkańcy Sopotu oczekują z niecierpliwością na rozpoczęcie prac, które znacząco poprawią jakość życia w tej części miasta.

[ZT]18851[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%