Zamknij

Jak wyglądała sopocka moda plażowa w XIX i XX wieku? Wyjątkowy pokaz w kurorcie [FOTO]

20:19, 24.07.2023 Aktualizacja: 20:27, 24.07.2023
Skomentuj esopot.pl esopot.pl

Przyznajmy, że ubiór od zawsze był odzwierciedleniem czasów i aktualnej sytuacji politycznej. Kroje odzieży i stopień zakrycia ciała były również ściśle związane z charakterystyczną sylwetką oraz obrazem kobiet przedstawianym w danej epoce. Współcześnie coraz częściej mówi się, że moda wraca. Czy w dzisiejszych trendach modowych możemy zauważyć nawiązanie do dawnych lat? Grupa Open Water Team Sopot przygotowała ostatnio pokaz mody pt. „Dawnej plaży czar”, w którym zobaczyliśmy, jak wyglądały kobiety na ulicach i na plaży w Sopocie ponad 100 lat temu. Jak zatem zmieniały się stroje kąpielowe w latach 1875-1950? Zapraszamy do zapoznania się z opisem organizatorów i galerią zdjęć z pokazu.

1875

Podążanie za modą w XIX wieku było obowiązkowe dla wszystkich. Trzeba było przestrzegać określonych zasad i trendów, żeby nie narażać się na śmieszność i ostracyzm. Nawet jeśli ubrania te nie były wygodne. Mówi się, że damy w XIX wieku inspirowały się wyglądem królowej Wiktorii. Modne były wówczas długie suknie z niezliczoną ilością koronek, kokardek oraz kapelusze. W tych latach powstał również pierwszy strój kąpielowy, który przypominał bardziej ubiór na bal, niż kostium na plażę. Wynikało to z całkowitego zakrycia ciała. Pantalony, specjalne obuwie i nakrycie głowy były konieczne. Co ciekawe, kobiety po wyjściu z wody zakrywały się specjalnym płaszczem, który zdejmowały dopiero w przebieralni.




1920

Gdy burżuazyjny wiek XIX ze sztywną elegancją i moralnością przeszedł do lamusa, w modzie nastąpiła ogromna zmiana, która wprowadziła odrobinę szaleństwa. Po pierwszej wojnie światowej ludzie zaczęli poznawać uroki wolności. Wieczorowe kreacje z tamtych lat kojarzą nam się z piórami i cekinami. Jednak te stroje pojawiały się w popularnych klubach, a w dzień na plaży królowały proste, chłopięce kroje i luźne ubrania, które zapewniały wygodę. Po raz pierwszy pojawiły się fasony, które ukrywały sylwetkę. To również lata pierwszych kobiecych spodni i swetrów. Wygoda, chłopięcy styl i kapelusz w kształcie hełmu najbardziej opisywały codzienność drugiej dekady XX wieku. Na plaży kobiety pojawiały się w strojach o długości przypominającej dzisiejsze krótkie sukienki, które zakrywały całe biodra oraz brzuch.



1930

Czasy zjawiskowych sukni wieczorowych, w których królowała funkcjonalność. W latach 30-tych nastąpił również renesans strojów podkreślających sylwetkę. To właśnie wtedy przełom swojej kariery miała sławna Channel. Dzięki niej, na salony wkroczyły tzw. małe czarne, pikowane torebki czy czółenka w stylu retro. Na sopockich ulicach wówczas można było ujrzeć kobiety w męskich marynarkach, białych koszulach oraz w spodniach z szerokimi nogawkami, które nie odbiegają znacząco od dzisiejszych trendów. We wzorach dominowały paski, które pojawiały się również w jednoczęściowych strojach kąpielowych. Brzuch w nich miał być zasłonięty, a materiał przylegać mocno do ciała. Kobiety nie bały się również nakryć głowy, takich jak czepki czy kapelusze.



1940

Rzeczywistość podczas kolejnej wojny światowej zmusiła do tego, by na życie spojrzeć w bardzo praktyczny sposób. Gdy rozrywkowe lata międzywojenne dobiegły końca, wiele pań poszło do pracy, a materiałów do szycia brakowało. Z tego też względu modę lat 40-tych charakteryzowała uniwersalność. Kobiety samodzielnie szyły spódnice i sukienki z domowych tekstyliów, a wszystkie kroje związane były ze skromnością i pewnego rodzaju prostotą. Wyjątkiem były stroje kąpielowe, które wyróżniały się uwydatnianiem biustu, dodając fiszbiny, usztywnienia i wkładki.





1950

Lata, w których film stał się najważniejszym nośnikiem trendów. To właśnie pod koniec lat 40-tych debiutował słynny Christian Dior, który zasłynął kolekcją wywołującą rewolucję i wpływającą na kolejne lata w modzie. Jego projekty były inspiracją do kreacji, które kojarzymy z podkreśloną talią oraz szeroką i wielowarstwową spódnicą. To wtedy stworzone były sukienki w stylu Pin-Up, które charakteryzowały się podkreśleniem kobiecych kształtów. Warto dodać, że w 1946 roku w Paryżu powstało pierwsze bikini, które odsłoniło większą część kobiecego ciała i zostało z nami do dziś.





Widzowie podczas sopockiego pokazu nie kryli zachwytu dawnymi kreacjami. Przeniesienie się do dawnych lat było z pewnością interesującym wydarzeniem nie tylko dla miłośników mody. Według tego, co widzimy dzisiaj na ulicach, śmiało można stwierdzić, że chęć do czerpania inspiracji nigdy nie gaśnie.

Zobacz: Więcej zdjęć z pokazu

(Alicja Pruszyńska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%