Zamknij

Radny Sopotu chce woonerfu na ul. Kujawskiej! Priorytety są jednak inne

13:23, 04.06.2023 .
Skomentuj Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Lesław Orski, radny miasta Sopotu, zwrócił się do władz miejskich z wnioskiem o przeprowadzenie remontu nawierzchni ul. Kujawskiej oraz zmianę organizacji ruchu na tej ulicy na wzór "woonerfu" - czyli strefy zamieszkania z ruchem pieszo-jezdnym. W swojej interpelacji, radny podkreśla pilną potrzebę przeprowadzenia tych zmian dla dobra mieszkańców.

Obecny stan nawierzchni ul. Kujawskiej oraz organizacja ruchu budzą poważne obawy Lesława Orskiego, radnego z klubu Platformy Sopocian Jacka Karnowskiego. Chodnik na tej ulicy jest w złym stanie i stanowi zagrożenie dla pieszych z powodu nierówności spowodowanych - jak twierdzi radny - samowolnie wybudowanymi wjazdami na posesje. Mają one uniemożliwiać bezpieczne poruszanie się pieszych i zmuszają ich do przechodzenia na jezdnię, co jest szczególnie niebezpieczne w okolicach pobliskiego kościoła.

Radny zwraca również uwagę na planowaną inwestycję przebudowy ul. Mazowieckiej, która przewiduje wykorzystanie przejazdu przez las oraz możliwość wykorzystania tej trasy jako alternatywy dla ul. Kujawskiej. Radny Lesław Orski sugeruje, że po zakończeniu inwestycji na ul. Mazowieckiej można by przystąpić do przebudowy ul. Kujawskiej. Czy tak się stanie? Otóż jak się okazuje, szanse na to są niewielkie.

W najbliższym czasie bez szans?

W odpowiedzi na interpelację radnego, wiceprezydent miasta Marcin K. Skwierawski poinformował, że zmiana organizacji ruchu na wzór woonerfu jest technicznie możliwa, jednakże ze względu na wysoki koszt inwestycji, szacowany na 2,5 miliona złotych, oraz konieczność sporządzenia pełnej dokumentacji projektowo-budowlanej wraz z uzgodnieniami branżowymi, nie przewiduje się jak na razie takiego przedsięwzięcia.

- Z uwagi na wysoki koszt zadania oraz realizację innych pilnych remontów, inwestycja ta nie jest planowana do wykonania w najbliższym czasie - argumentował wiceprezydent Sopotu.

Choć nadchodzące miesiące z pewnością nie przyniosą remontu ul. Kujawskiej, nie wiemy, czy propozycja ta nie zostanie wzięta pod uwagę w przyszłości. Gdyby tak się stało, radny wyraził gotowość przedstawienia listy z podpisami osób popierających taką inwestycję. Mieszkańcy Sopotu, a zwłaszcza ci korzystający z ul. Kujawskiej, z pewnością obserwowaliby rozwój takiego pomysłu z zainteresowaniem.

Woonerf to nowoczesne rozwiązanie, które tworzy przestrzeń przyjazną dla pieszych i kierowców, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach. Decyzja co do ewentualnej realizacji projektu w przyszłości leży w rękach władz miasta, które muszą uwzględnić potrzeby mieszkańców oraz dostępne środki finansowe.

[ZT]17404[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PiotrPiotr

7 0

Lesław, ale z Ciebie żartowniś! 13:58, 04.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

woonerfwoonerf

4 0

zrobic należy z Grunwaldzkiej od rogu z 3 maja do chopina. tam niepotrzebnie najezdni zjeżdżają samochodoami. w weekendy i wakacje całe dnie korek. po co? 21:19, 04.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%