Zamknij

Plac Przyjaciół Sopotu jest już gotowy! Zakończyły się prace i odbiory [FOTO]

16:00, 26.05.2023 . Aktualizacja: 08:21, 27.05.2023
Skomentuj esopot.pl esopot.pl

Porządkująca plac przeszkolona pergola, zapewniająca zacisze i romantyczny nastrój; strefy soczystej zieleni, dwa ogrody deszczowe, nowe oświetlenie i mała architektura, fontanna wzbogacona o dodatkowe funkcje to elementy, które odmieniły plac Przyjaciół Sopotu. Zakończyły się prace i odbiory, dziś około godz. 15 zdjęte zostanie ogrodzenie. Z satysfakcją oddajemy, już po przemeblowaniu, plac mieszkańcom.

- Prace nad nowym charakterem placu Przyjaciół Sopotu rozpoczęły warsztaty z mieszkańcami, przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. - W trakcie warsztatów poznaliśmy oczekiwania mieszkańców i ich wyobrażenia o zagospodarowaniu tej ważnej części miasta. Istotnym założeniem projektowym było dostosowanie przestrzeni do potrzeb sopocian. Zależało nam na zachowaniu wielofunkcyjnego charakteru placu, z centralną, reprezentacyjną częścią otoczoną enklawami zieleni.

 

- Pojawiły się nowe drzewa, pnącza, kompozycje wysokich traw i krzewów. Ważnym elementem są pergole, które kompozycyjnie wpisują się w rysunek placu oraz tworzą kameralną przestrzeń, idealną dla spotkań mieszkańców i turystów – dodaje wiceprezydent M. Skwierawski.

Znaczny udział nowej zieleni – zarówno w postaci dosadzonych drzew: platanów, lip i śliw wiśniowych; zieleni pnącej, kompozycji traw wysokich i krzewów zmieniły nie do poznania centralny dziedziniec Sopotu. Bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, winorośl pachnąca i rdestówka Auberta przy tunelu na placu, powoli pną się w kierunku 62 cięgien; berberysy red i green carpet zaaklimatyzowały się już na placu. Róże, trzmieliny, rozchodniki i liliowce ogrodowe - zapuszczają już korzenie w okolicach Algi i Centrum Haffnera.

Na placu pojawiły się nowe latarnie, ławki o różnych kształtach i formach, stojaki rowerowe, kosze uliczne. Zainstalowane zostały maszty flagowe, a zmodernizowana fontanna zyskała więcej splendoru. Montaż podświetlonych dysz mgielnych sprawił, że fontanna nabrała lekkości i nowoczesności.

Nowym meblem miejskim na placu jest pergola. Dwie stalowe konstrukcje zawierają 3 elementy zadaszone, po obu łukach placu. Zarówno dach jak i tylne ściany są oszklone, co stwarza wyjątkową i kameralną przestrzeń. Dodatkowe, delikatne oświetlenie ledowe sprawia, że po zmroku przestrzeń ta staje się niezwykle przytulna i romantyczna.

Gruntownie przebudowany został system oświetlenia placu. Zamontowane zostały nowe punkty i elementy świetlne, eksponujące piękno nowej, gustownej zieleni. 

Prócz tego co na zewnątrz, również przebudowane zostały sieci podziemne, m.in.: instalacje wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, automatyczny system nawadniający z układem sterowania i regulacji. Wykonane zostały również przyłącza do iluminacji świątecznych.

- Naszym celem było takie przeorganizowanie przestrzeni publicznej, aby powstał kameralny i jednocześnie wytworny plac miejski z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami – wyjaśnia Wojciech Ogint dyrektor ZDiZ. – Zazieleniliśmy plac, dodaliśmy eleganckie i funkcjonalne meble miejskie, wysmakowane oświetlenie. Wszystko w odpowiednich proporcjach – dodaje W. Ogint. 

Plac w liczbach:

 1. 27 nowych drzew: 16 platanów, 8 lip i 3 śliw wiśniowych
 2. 1546 grabów pospolitych, które stworzą żywopłot
 3. 865 sztuk krzewów liściastych m.in. dereń kanadyjska, trzmielina, tawuła szara, róża okrywowa
 4. 3166 sztuk bylin, m.in. kocimiętka, liliowiec ogrodowy, runianka japońska, czyściec wełnisty
 5. 289 sztuk traw m.in trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, trzęślica modra
 6. 126 sztuk pnączy m.in. rdestówka Auberta, bluszcz pospolity, winorośl pachnąca
 7. 2123 sztuk roślin cebulowych m.in. czosnek olbrzymi, tulipany, krokusy, narcyzy, zimowit jesienny
 8. 2 ogrody deszczowe
 9. 14 zewnętrznych reflektorów architektonicznych i krajobrazowych
 10. 115 opraw świetlnych, zewnętrznych, doziemnych
 11. 24 słupki oświetleniowe
 12. 44 opraw świetlnych na 14 nowych latarniach
 13. 16 dysz mgielnych
 14. 7 masztów flagowych
 15. 12 stojaków rowerowych (przy których mogą stanąć 24 rowery)
 16. 20 śmietników o pojemności 120 litrów każdy
 17. 39 ławek w tym: 5 obłoform i 8 bez oparć
 18. 1 system wystawienniczy
 19. 62 cięgna nad tunelem

Koszty

Inwestycja dofinansowana jest z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 998 tys. zł.

Całość inwestycji powinna się zamknąć w kwocie 6 970 655,43 zł.

Wykonawca

Wykonawcą prac była Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Podwykonawcami byli: w zakresie oświetlenia i prac związanych z siecią energetyczną – firma Amel sp. z o.o., w zakresie zieleni - firma WT Bonsai sp. z o.o.; w zakresie konstrukcji stalowych TOZO sp. z o.o.

Nadzór nad inwestycją sprawowało Smartco Wojciech Orlik.

Projekt wykonało konsorcjum firm: Gzowski Architekci sp. z o.o. i Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o.

Źródło: ZDiZ Sopot

[ZT]17309[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Sop Sop

4 0

Graficiarze już czekaja 19:39, 26.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rafał Rafał

11 0

Tytuł powinien brzmieć PLAC PRZYJACIÓŁ SOPOTU KOLEJNY RAZ Z. J. E. W. B. A. N. Y. 20:03, 26.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PiotrPiotr

5 0

Ten plac powinien nazywać się: Plac Kolesi z Sopotu. 20:20, 26.05.2023


IvoIvo

11 0

Wygląda jak wyrzucona na plażę zawrtość zagubionego chińskiego Kontenera. 13:55, 27.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

5 0

Niestety brzydkie to. 13:53, 28.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%