Zamknij

Sopot Seaglass - historia nieznana. Biżuteria z morskim DNA

14:05, 13.03.2023 Marzena Warczak Aktualizacja: 21:18, 14.03.2023
Skomentuj fot. Photography Love Joanna s-Grzybowska - Materiały prasowe Sopot Seaglass. fot. Photography Love Joanna s-Grzybowska - Materiały prasowe Sopot Seaglass.

Od kiedy sięgam pamięcią chciałam robić w życiu coś związanego z morzem. Mieszkam w Sopocie od czwartego roku życia. W Górnym Sopocie, w mieszkaniu po babci i prababci. I było to dla mnie tak naturalne, że na tamtą chwilę nie potrafiłam nawet tego docenić. Ale marzenia o wykorzystaniu potencjału tego wspaniałego miasta i jego bliskiego położenia nad morzem tkwiły we mnie od zawsze. Od kiedy chodziłam z rodzicami na plażę, gdzie bawiliśmy się piaskiem, tworząc zamki, ozdabiając je kamykami, muszelkami i kolorowymi szkiełkami, których wtedy było znacznie więcej niż teraz. 

Dziś opowiem Wam historię. Historię, która ukształtowała cały projekt marki Sopot Seaglass. Ostrzegam jednak, że jest ona jednak trochę ekscentryczna i dla niektórych może wydawać się nawet szalona. 

Od zawsze czułam niesamowite połączenie z wodą. Lubię o sobie mówić, że kiedyś byłam syreną i stąd często fizyczny ból, tęsknota za morzem, jak tylko nie znajduje się nad nim. Jeżeli wyobrażałam sobie siebie mieszkającą, gdzie indziej niż tu, myślałam o miejscu położonym tylko i wyłącznie nad (jakimś) morzem. Ale wróćmy do szkiełek, bo o nich dziś będzie mowa. 

To, że nie jestem jedyną osobą, która je zbiera, zdążyłam się już zorientować. Wynika to z Waszych opowieści i wiadomości, które od Was dostaję. Łączy nas nie tylko to, że z jakiegoś powodu sięgamy po nie, mimo że w przeciwieństwie do bursztynu nie stanowią z pozoru żadnej wartości.  Z jakiegoś powodu nas jednak przyciągają i mam wrażenie, że kierujemy się wewnętrznym przekonaniem z dzieciństwa, że to są klejnoty - skarby jak z opowieści o piratach. 

Skąd się wzięły szklane ozdoby?

Po lewej bransoletka i naszyjnik Follow the Sun. Po prawej naszyjnik Rising Sun z kolekcji Seaside Stories. Materiały prasowe Sopot Seaglass. fot. Photography Love Joanna s-Grzybowska

Olśnienie do wykorzystania ich w biżuterii przyszło dwa lata temu. W kwietniu 2021 roku zaczęłam codziennie wstawać na wschody słońca i razem ze społecznością Morza Aniołów witać dzień kąpielą w morzu. 365 dni w roku. Bez pianek, czapek, neoprenów. Z naszymi kąpielami często wiązały się intencje. Zanurzaliśmy się razem z głową w wodzie, oddając jej nasze marzenia i życzenia. Byłam wtedy w takim momencie życia, że nie wiedziałam, co mam robić dalej, dokąd iść. I podczas jednego z takich poranków poprosiłam Morze, aby mi pokazało. Seaglassy, które wyrzuciło mi wprost pod moje nogi, traktuję jako symbol i wskazówkę mojej dalszej życiowej drogi. I choć wiemy, że szkło nigdy nie powinno znaleźć się w morzu, to skoro już w nim jest i tak je morze ukształtowało, ja z chęcią zamienię je w piękną ozdobę.

Każdy produkt, każda kolekcja, którą tworzę opowiada historię. Ale nie jakąś abstrakcyjną. To historie z mojego życia. 

Sea foam

Pierwszą stworzoną przeze mnie kolekcją była Sea foam, czyli linia zrodzona z morskiej piany. To symbol odrodzenia, ale też nowego świeżego początku. Tworząc tę kolekcję miałam w głowie obraz "Narodziny Wenus" - perfekcji i piękna zrodzonego z nieba unoszącego się w muszli na powierzchni wody. W kolekcji tej powstał naszyjnik  Mermaid Tears, AMA i Caleidoscope.

Syrenie łzy

Mermaid Tears, czyli syrenie łzy to inna nazwa seaglassów. Wierzy się, że szkiełka oszlifowane przez morska wodę to tak naprawdę łzy uronione przez syreny z tęsknoty za swoimi ukochanymi - marynarzami. Niby wiemy, że "to tylko szkło" oszlifowane przez wodę, ale w jakieś części naszej duszy chcemy nadal wierzyć w te niestworzone historie z dzieciństwa o syrenach i pirackich statkach.

Ama, czyli morskie kobiety

O Ama przeczytałam za to w książce "Głębia" Jamesa Nestora. Interesowałam się wtedy metodami Wima Hofa na obcowanie z zimnem, wstrzymywaniem oddechu podczas swobodnego nurkowania i tym, jak niemożliwe staje się możliwe. To wszystko było alegorią. Porównaniem do mojego życia. Ama oznacza morską kobietę. Jest to japońska kultura nurkujących kobiet, które na jednym oddechu, bez żadnego dodatkowego sprzętu, schodzą na głębokość kilkuset metrów i potrafią wytrzymać pod powierzchnią wody nawet 15 minut. Nurkują w poszukiwaniu pożywienia i pereł, które są głównym źródłem ich utrzymania. Ale to nie jedyny powód. To ich praktyka duchowa. Ama wierzą, że obcując z oceanem zwracają światu równowagę. Nie są gościem w oceanie, ale ich częścią. Jak seaglass. Jak ja.

Naszyjnik sekretnik

Caleidoscope, czyli naszyjnik sekretnik z wieloma szkiełkami, które w zależności od położenia zmieniają cały obraz widzenia. To również symbol. Tworząc go, myślałam o sekretach. Sekrety to takie obrazki z płatków kwiatów, kamyczków i innych przedmiotów, które umieszczało się pod szkiełkiem w dołku wykopanym w ziemi. Zamykało się w nim swoje marzenia, życzenia i wierzyło, że tak - zakopane w ziemi - na pewno się spełnią. 

Seaside Stories

Materiały prasowe Sopot Seaglass.

Druga kolekcja, która stworzyłam nosi nazwę Seaside Stories i opowiada bardzo morskie historie pewnej dziewczyny znad morza. Opowiada historię witania dnia o poranku (produkty Rising Sun), różnych odcieni życia, które jak promień światła niby bezbarwny, przy zetknięciu z kroplą wody rozszczepia się jak w tęczy na wiele barw (Ray of Light). To bardzo osobista kolekcja, ale niezwykle lekka - jak morska bryza.

Follow the Sun

Trzecią i ostatnią jak dotąd kolekcją jest Follow the Sun. To kolekcja zimowa i bardzo nostalgiczna. Opowiada historię tęsknoty za światłem (Follow the Sun) i próby zatrzymania ciepłych, jasnych, słonecznych dni na dłużej (Chasing the Light) w otchłani nadchodzącej zimy (Ocean Deep).

Kolekcja na lato 2023

W przygotowaniu jest natomiast bardzo barwna kolekcja na lato 2023 inspirowana kolorami i kształtami dzieł Gaudiego z przywiezionych z Barcelony seaglassów. 

[ZT]12466[/ZT]

(Marzena Warczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BubuBubu

0 0

Gdzie można kupić tę biżuterię? 11:21, 14.03.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

IhorIhor

1 0

Na Aliexpress.
Nie ma za co. 11:31, 14.03.2023


0%