Zamknij

Radni Sopotu chcą nowego muralu! Miałby upamiętnić zmarłego artystę

11:32, 21.02.2023 Aktualizacja: 11:32, 21.02.2023
Skomentuj Andrzej Dudziński. Fot. Jerzy Bartkowski Andrzej Dudziński. Fot. Jerzy Bartkowski

Radni z klubu Kocham Sopot zabiegają o upamiętnienie Andrzeja Dudzińskiego, zmarłego w ubiegłym miesiącu artysty pochodzącego z Sopotu. Samorządowcy chcą, aby ten uhonorować tego wyjątkowego twórcę poprzez odtworzenie muralu jego autorstwa. Jak przekonują, tego typu dzieło powinno znaleźć się w odpowiednio prestiżowym miejscu.

Andrzej Dudziński to polski rysownik, grafik, malarz, karykaturzysta i fotografik. Był również Honorowym Obywatelem Sopotu. Z trójmiejskim kurortem związany był od urodzenia, bo to właśnie tu przyszedł na świat. W swoim dorobku miał kilkadziesiąt indywidualnych wystaw, m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie i licznych miastach Polski. W 2012, za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 stycznia 2023.

Interpelacja ws. upamiętnienia dokonań Honorowego Obywatela Sopotu Andrzeja Dudzińskiego wpłynęła do Urzędu Miasta Sopotu 9 lutego. Podpisali się pod nią radni: Grażyna Czajkowska, Wojciech Fułek, Jerzy Hall i Jarosław Kempa.

"W związku ze śmiercią Honorowego Obywatela Sopotu, Andrzeja Dudzińskiego, zwracamy się z interpelacją, dotyczącą stałego upamiętnienia dokonań tego zasłużonego dla Naszego Miasta artysty w postaci odtworzenia muralu Jego autorstwa w miejskiej przestrzeni publicznej. Z okazji tzw. Dudinaliów, organizowanych w roku 1996 powstał na ścianie kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino atrakcyjny maral, zaprojektowany przez Andrzeja Dudzińskiego. Mural ten, niestety, zniknął w trakcie realizacji sąsiadującej z tą ścianą inwestycji. Zachowała się jednak bogata dokumentacja fotograficzna tego muralu (m.in. sopockich fotografików: Jerzego Bartkowskiego i Leszka Pękalskiego), dlatego zwracamy się o jego odtworzenie w innym, odpowiednio prestiżowym miejscu. Uhonorowanie takiej wyjątkowej postaci w tej formie jest tym bardziej uzasadnione, że słowa Andrzeja Dudzińskiego „Przyszłością Sopotu jest jego przeszłość" były/są przecież mottem sopockiej strategii" - czytamy w interpelacji.

Prezydent Sopotu lub osoba przez niego do tego wyznaczona udzieli odpowiedzi na pismo nie później niż w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Oznacza to, że stanowisko władz Sopotu ws. upamiętnienia Andrzeja Dudzińskiego w formie muralu poznamy najprawdopodobniej już w najbliższy czwartek.

[ZT]15246[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%