Zamknij

Prof. Krzysztof Sperski Honorowym Obywatelem Sopotu! Od 48 lat organizuje Czwartkowe Wieczory Muzyczne

10:00, 19.10.2022 .
Skomentuj Krzysztof Sperski - polski wiolonczelista, kameralista, pedagog. Fot. Adamsobal - CC BY-SA 3.0. Zdjęcie poglądowe Krzysztof Sperski - polski wiolonczelista, kameralista, pedagog. Fot. Adamsobal - CC BY-SA 3.0. Zdjęcie poglądowe

W niedzielę, 16 października, w sali koncertowej PFK w Operze Leśnej sopoccy filharmonicy zagrali Koncert Jesienny. W trakcie wydarzenia odbyła się uroczystość nadania honorowego obywatelstwa Sopotu profesorowi Krzysztofowi Sperskiemu.

Nowy Honorowy Obywatel Sopotu, prof. Krzysztof Sperski, jest pomysłodawcą i organizatorem Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich, które odbywają się od 1974 roku. Jest również członkiem jednym z założycieli Towarzystwa przyjaciół Sopotu. Krzysztof Sperski od ponad pięćdziesięciu lat jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z jego klasy wyszło kilka pokoleń wiolonczelistów, solistów wirtuozów, a także pedagogów szkół artystycznych. Prowadził liczne seminaria i kursy mistrzowskie w dziedzinie gry na wiolonczeli i kameralistyki w Polsce i na świecie. Jest autorem szeregu publikacji i artykułów naukowych. W obszarze jego zainteresowań są m.in. poszukiwania zaginionych dzieł polskiej literatury wiolonczelowej i kameralnej, które profesor następnie opracowuje do współczesnych wykonań. Krzysztof Sperski występował w większości ośrodków muzycznych w kraju, wielu krajach Europy, Ameryki i Azji. W programach swoich koncertów zawsze umieszczał dzieła polskich kompozytorów, mając szczególne zasługi dla twórców Wybrzeża, których utwory wykonywał wielokrotnie w duecie z Anną Prabucką-Firlej (fortepian) czy Trio Gdańskim, z którymi odnosił swoje największe artystyczne sukcesy.

Podczas koncertu Polska Filharmonia Kameralna Sopot, pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, zaprezentowała czołowe kompozycje literatury smyczkowej Preludium i Fugę op. 85 Maurycego Moszkowskiego i Divertimento Béli Bartóka. Wybrzmiał także liryczny utwór ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevy Langsam, a także Camille Saint-Saëns'a Koncert wiolonczelowy nr 1. Solistą koncertu był Bartosz Koziak, wiolonczelista, określany jako „wizjoner” i „poeta” wiolonczeli. Zdobył sobie uznanie melomanów oraz krytyków nietuzinkowymi interpretacjami dzieł zarówno klasyków jak i kompozytorów współczesnych.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]14805[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%