Zamknij
REKLAMA

Tydzień w Sopocie: żegnaj lato, witaj jesień

11:55, 22.09.2022 . Aktualizacja: 12:09, 22.09.2022
Skomentuj

Przed nami ostatnie dni lata i września. Nie oznacza to, że będziemy narzekać na nudę. W Sopocie zaplanowano szereg atrakcji, które zapewnią nam moc wrażeń.

 

Piotr Jankowski & Tribute to Dexter Gordon

Zapraszamy na najnowszy projekt Piotra Jankowskiego poświęcony jest twórczości jednego z najznakomitszych muzyków światowego jazzu Dextera Gordona.

Skład zespołu:

Aleksander Tryba - kontrabas

Michał Gozdek - piano

Maciej Sadowski - kontrabas

Piotr Jankowski - perkusja

Dexter Gordon (1923-1990) - amerykański saksofonista jazzowy z Los Angeles. Jego charakterystyczne, potężne brzmienie saksofonu tenorowego było inspiracją dla wielu jazzmanów i stało się znane na całym świecie wśród entuzjastów muzyki jazzowej. Jego swingowanie, niebanalne rytmizowanie w be-bopowych i hard-bopowych utworach, a także emocjonalne interpretacje ballad poruszały publiczność podczas koncertów. Zachwycają także nagrane na płytach. Albumy takie jak "Go", "Dexter Calling", "A Swingin' Affair", czy "Our Man in Paris" weszły do kanonu najważniejszych płyt jazzowych, a sam Dexter Gordon jest uważany za jednego z największych saksofonistów tenorowych w historii jazzu. W skład zespołu wchodzą muzycy, na których twórczość Dextera Gordona wywarła znaczący wpływ, dzięki czemu przeniosą słuchaczy w wyjątkowe czasy saksofonowego jazzu lat 60 tych.

Piotr Jankowski – współtworzył trójmiejskie środowisko jazzowe w latach ’70 i ’80, grając w takich zespołach jak: Time Quartet (pierwsza formacja Macieja Sikały), Big Band Gdansk, Seaside Dixieland. Jest współzałożycielem zespołu New Coast.

Jest laureatem konkursów Jazz Juniors i Złota Tarka. W latach ’80 razem z zespołem Anty Quintet wyjechał do Niemiec. Zamieszkał w Hamburgu, gdzie podjął studia na wydziale jazzu w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. W tym okresie, podczas lokalnych koncertów, miał również okazję współpracować z takimi sławami światowego jazzu jak: Clark Terry, Fredie Habbard, Woody Show, Johny Gryffin czy muzycy Big Bandu Duke Ellington i Count Basie. W roku 1987 w Hamburgu został się współzałożycielem Włodek Pawlik Trio. Pierwszym kontrabasistą składu został Zbigniewem Wegehaupt. Również z Włodzimierzem Pawlikiem dokonuje pierwszych nagrań płytowych w międzynarodowych składach.

W Polsce jest najbardziej rozpoznawalny jako perkusista i współzałożyciel zespołu New Life’ M, który od poczatku powstania w roku 1992 tworzą również: Joachim Mięcel, Robert Cudzich i Marcin Pośpieszalski, a rok pózniej dołącza Robert Cudzich. Pierwszymi wokalistami zespołu byli m.in.: Mieczysław Szcześniak, Ewa Uryga oraz Natalia Niemen. Zespół stał się prekursorem polskiego ruchu muzyki chrześcijańskiej lat 90-tych.

Piotr Jankowski ma na swoim koncie udział w ponad 40 nagraniach płytowych oraz liczne występy w programach telewizyjnych i radiowych.

Maciej Sadowski - kontrabasista, kompozytor, producent i muzyk sesyjny z dużym doświadczeniem we wszystkich gatunkach muzycznych, ze szczególną pasją do jazzu. Regularnie gra około 100 koncertów rocznie na scenach krajowych i zagranicznych. W 2016 roku został uznany przez czytelników "Jazz Forum" za jednego z najlepszych polskich kontrabasistów. Został uznany muzykiem roku 2019 przez Adama Barucha na łamach portalu "Polish Jazz". W październiku 2020 wydał swój solowy debiutancki album "I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen" w amerykańskim wydawnictwie "Rhodium Publishing". Poza autorskimi projektami (LowBow, Maciej Sadowski Kwadrat) Maciej komponuje muzykę filmową, prowadzi wydawnictwo płytowe Eastrings Records oraz udziela się aktywnie w zespołach: Glowworm (USA), BPMoore (UK), Tymon Tymański, Gdańsk Necropolitan Orchestra, Ńoko, Bizarre Penguin, Dead Vistula, Zgniłość & Marcin Świetlicki, Kornet Olemana, Julia i Nieprzyjemni (z Julią Kamińską), Agata Świętoń, czy Almost Jazz Group.

Michał Gozdek to muzyk, który odebrał gruntowne i wielowymiarowe wykształcenie w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Ukończył studia w czterech specjalnościach: fortepianu klasycznego w klasie prof. Wiesławy Skrzypek-Ronowskiej, dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Wojciecha Michniewskiego, dyrygentury chóralnej, a także prowadzenia zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej.

Szerokie zainteresowania i muzyczna wszechstronność są z pewnością niezwykłą zaletą artysty. Jego pierwsza płyta pt. „Let’s do it” jest okazją do zaprezentowania jego kompozytorskiej i artystycznej drogi w muzyce jazzowej.

Wstęp: 60 PLN
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: piątek, 23 września (20:00)

 

Open Source Art Festival 2022

Open Source Art Festival w Sopocie to organizowane od roku 2011 wydarzenie artystyczne, skupione na promowaniu najbardziej odkrywczych instalacji, performanceów oraz muzyki elektronicznej z całego świata. Oscyluje wokół takich gatunków, jak drone, minimal, ambient, new isolationism czy musique concrete, a także swobodnie je przekracza.

Jak co roku od 2011 podczas tworzenia programu skupiamy się na tym, aby zaprezentować najświeższe projekty. Zaprosiliśmy artystów, którzy wystąpią w Sopocie po raz pierwszy. Zależy nam na wspólnym odkrywaniu nowych dźwięków i przeżyć, szczególnie w tych niepewnych niczego czasach.

[ZT]14544[/ZT]

 

BOTO likes HOUSE

Teatr BOTO zaprasza!

W BOTO jak w domu, a tym razem zagramy House. 

Bar serwować będzie każdemu specjalne szoty tego wieczoru w promocyjnej cenie 2 za 10zł 

Wpadaj jak chcesz, czuj się jak u siebie. Dzielimy Teatr na dwa piętra. Oprócz wydarzenia na dole, zapraszamy na górę lub do ogródka, gdzie zapewnimy więcej miejsc siedzących.

Dresscode: wygodnie jak w domu
Wstęp: wolny
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: sobota, 24 września (22:00)


Przemarsz Bajkowych Postaci w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do udziału w II Przemarszu Bajkowych Postaci ulicą Bohaterów Monte Cassino.

Wydarzenie odbędzie się 29 września – w Dzień Głośnego Czytania i rozpocznie o 16:30 przed kościołem św. Jerzego. Stamtąd uczestnicy powędrują do Muszli Koncertowej, gdzie bibliotekarze będą czytać bajki dla dzieci.

[ZT]14468[/ZT]

 

Wsopotwzięci

Niczym słynni bohaterowie filmu Kondratiuka WNIEBOWZIĘCI – bohaterowie tego widowiska przybywają nad morze, aby sobie trochę „polatać”, uciec od codziennego zgiełku, przeżyć niezwykłą przygodę, poczuć jego transowy puls. WSOPOTWZIĘCI zapominają na chwilę o normalnym życiu, czas ulega zawieszeniu, miasto z przeszłości, przenika się ze współczesnym, a kolorowe postacie bywalców „Monciaka”, mieszają się z przybyszami. Arystokraci z roku 1914, spotykają lokalnego gangstera z lat 90., gdzieś między nimi przechadza się legendarny Parasolnik, do gości w kawiarnianych ogródkach dosiada się Georg Kanada, Milord de Molo - samozwańczy kronikarz miasta, usiłuje zapanować nad rozpadającym się czasem, a tajemnicza Zoppotina tańczy swoje mambo pod wulkanem.

A tak naprawdę w tej teatralno-muzycznej opowieści głównym bohaterem jest miasto i jego tajemniczy spleen. A wszystko to zaczyna się od miejsca, w którym niegdyś istniało kino Luksus, potem Bałtyk, a dziś jest Scena Kameralna, na której odbywa się seans pamięci WSOPOTWZIĘTYCH…

Gdzie: Scena Kameralna Sopot, Bohaterów Monte Cassino 30
Kiedy: 29.09.2022 - 1.10.2022
Bilety: 30-80 PLN

 

BOTO JAM: Kacper Skolik & Goście

BOTO JAMs to cotygodniowe czwartkowe spotkania z najlepszymi artystami pomorskiej i krajowej sceny jazzowej. Każda odsłona to inny gospodarz, który wraz z zaproszonymi przez siebie muzykami przenosi nas w świat jazzowej improwizacji.

Po pierwszym setcie zawsze jest okazja by do naszego jam session dołączyli chętni muzycy z widowni.

Wraz ze swoim składem zagra perkusista Kacper Skolik.

Kacper Skolik - absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Perkusista jazzowy młodego pokolenia, syn polskiej legendy perkusji Arka Skolika. Figurował jako akompaniator na corocznym festiwalu sztuk artystycznych „Fama” w 2016 roku. Jako jeden z dziesięciu perkusistów biorących udział w projekcie wykonywał dzieło J. A. P. Kaczmarka „Emigra - Symfonia bez końca”.

Finalista konkursu „Jazz Drummers Competition 2018”.

Jeden z dwudziestu perkusistów wydarzenia „Rapsodia Śląska 2019” prowadzonego przez J. A. P. Kaczmarka.

Uczestnik konkursu jazzowego z zespołem Jah Trio w ramach RCK Pro Jazz Festival 2019. Uczestnik konkursu jazzowego Krokus Jazz Festival 2019 z zespołem Jah Trio. Wykonawca Symphonie no. 2 Historie d’un fleuve napisanej przez kanadyjskiego trębacza jazzowego Kubę Jacques'a Seguin'a podczas Jazz Crossing Festivalu 2020. Na przestrzeni 2020 i 2021 roku uczestniczył w warsztatach muzycznych z takimi muzykami jak: Alvin Queen, Lenny White Billy Cobham, Greg Hutchinson, Billy Hart, David Wong, Paul Wertico, Steve Rodby, Anders Mogensen itd.

Obecnie student Duńskiej Akademii Muzycznej SDMK w Odense. Regularnie współpracuje jako perkusista z Patrycją Ziniewicz w projekcie "List do Czarnego Anioła", Aleksandrą Mońko-Allen w nadchodzącej nowej płycie "Now It's My Turn" oraz Sebastianem Zawadzkim w "Sebastian Zawadzki Polish Trio". Przymierza się również do nagrania płyty z własnym materiałem i koncepcją grania.

Wstęp: 25 PLN
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: czwartek 29 września, 20:00

Zapoznaj się z wszystkimi wydarzeniami, które odbędą się w Sopocie! Odwiedź naszą zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?
 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%