Zamknij
REKLAMA

W Sopocie wyremontują szlaki turystyczne. Inwestycja pochłonie ponad 1,5 mln PLN

13.25, 21.09.2022 .
Skomentuj Fot. materiały prasowe ZDiZ w Sopocie
REKLAMA

Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie podpisał umowę na remont Szlaku Turystycznego przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami w Sopocie. Inwestycja powinna zakończyć się do 10 grudnia br. i pochłonie 1 660 500,00 zł. Prace wykona konsorcjum firm: Balmora Andrzej Czupryński i FHU Cris-Han Krzysztof Józef Niedzielski.

Do czterech razy sztuka! Nas trudno zniechęcić, jeśli jesteśmy przekonani do realizacji inwestycji, które poprawiają komfort życia mieszkańców - chwali się sopocki ZDiZ. 

Co mieszkańcy otrzymają w zamian? Piękną trasę rowerową wiodącą przez las z ekologiczną i przepuszczalną nawierzchnią, czytelnie oznakowaną, biegnącą wśród drzew, z dala od miejskiego zgiełku, informują urzędnicy.

- Zakres inwestycji obejmuje remont 7 sopockich odcinków szlaków turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, w tym remonty nawierzchni i wykonanie oznakowania – informuje Wojciech Ogint, dyrektor ZDiZ w Sopocie.

ZDiZ planuje remont części szlaków polegający na wzmocnieniu istniejących tras poprzez wykonanie nawierzchni z naturalnego i certyfikowanego kruszywa.

Wyremontowanych będzie 9662 m leśnych ścieżek:

  • od sanatorium Leśnik do Wielkiej Gwiazdy oraz od Wielkiej Gwiazdy do drogi asfaltowej przy Gołębiewie (2 odcinki - jedynie oznakowanie szlaku),
  • wzdłuż Drogi Nadleśniczych (2 odcinki, w tym jeden tylko oznakowanie),
  • od ul. Kolberga do Drogi Wielkokackiej,
  • wzdłuż ul. Reja wraz z Pętlą Reja (odcinek sopocki),
  • łącznika ul. Spacerowej i Drogi Nadleśniczych znajdujących się na terenie administracyjnym Miasta Sopotu.

- Sopot to nie tylko piaszczysta plaża, Monciak, molo i Opera Leśna. To także, a może  przede wszystkim, Trójmiejski Park Krajobrazowy i piękny, naturalny las – komentuje Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu. Chcemy zachęcić Sopocian, aby częściej z niego korzystali.

 

Celem projektu jest ochrona bioróżnorodności terenów TPK i zarazem zwiększenie jego dostępności dla mieszkańców, zwłaszcza dzieci i osób starszych, którzy potrzebują przyjaznej nawierzchni. Będzie to alternatywa dla miejskich dróg rowerowych, zwłaszcza popularnej alejki nadmorskiej – dodaje Marcin Skwierawski.

Lasy położone w granicach administracyjnych Sopotu zajmują 934 ha powierzchni. Lasy komunalne, zarządzane przez gminę, stanowią 22,4 proc. tego obszaru, czyli ponad 209 hektarów.

Źródło: ZDiZ w Sopocie

[ZT]14388[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

ivoivo

7 0

Naczelny propagandzista: "Celem projektu jest ochrona bioróżnorodności terenów TPK"
Czy to oznacza że na szlakach będą sadzone drzewa i krzewy? Na sopockich chodnikach już są. 19:47, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrekPiotrek

0 0

Tylko nie asfaltujcie, wyrównajcie, utwardzajcie... 10:44, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie!nie!

7 0

Las ma to do siebie, że jest i ma pozostać naturalny... ludzie po co chcecie ingerować w przyrodę? Taki jest zamysł, że po lesie chodzimy po naturalnej nawierzchni, nieutwardzonej.. - gdy będę chciała spędzać czas na nawierzchni utwardzonej to pójdę na Monciak!
Cała jest w tym przyjemność, że nie ma nawierzchni i możemy zaznać różnego, naturalnego podłoża! a jaka jest radość na rowerze, że czasami błoto a czasami piach.. dlaczego chcecie wszystko psuć?
znaki informacyjne jak najbardziej, ale zostawcie naturalną nawierzchnie! 11:09, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DociekliwyDociekliwy

4 0

Tragiczne jest to że " utwardzanie " lasu odbywa się przy pomocy wydawanych lekką ręką przez marszałka i kolegów z PO funduszy europejskich:
Remont Szlaku Turystycznego przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami w Sopocie
w ramach projektu pn.: realizowany jako część projektu pn: „Szlak Turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działania 11.4 Ochrona różnorodności biologicznej, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, UMOWA nr RPPM.11.04.00-22-0007-00 07:58, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%