Zamknij
REKLAMA

Wiemy, ilu uchodźców podjęło pracę w Polsce. To ewenement w skali świata

10.55, 15.09.2022 PAP
Skomentuj Fot. esopot.pl
REKLAMA

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy był w środę gościem na antenie Polskiego Radia Koszalin. Podczas rozmowy Paweł Szefernaker zapytany został m.in. o liczbę uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających obecnie w Polsce.

Z 600 tys. osób, które są zapisane w bazie PESEL, a są to osoby w wieku produkcyjnym, ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker.

"Dziś mamy ok. 1,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce. W ostatnim czasie, według statystyk, więcej osób jedzie w kierunku Ukrainy, wyjeżdża z Polski. Ale obserwujemy też to, że więcej osób migruje w ramach Polski" - powiedział Szefernaker.

Wskazał przy tym, że w ciągu trwającej ponad pół roku wojny w Ukrainie, z 600 tys. uchodźców w wieku produkcyjnym zapisanych w polskiej bazie PESEL, ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę. Podkreślił, że te osoby "płacą podatki, odprowadzają składki, pracują na siłę, polskiej gospodarki, na sukces polskiej gospodarki".

W jego ocenie za rzadko się o tym mówi, a warto to pokazywać, ponieważ, jak zaznaczył wiceszef MSWiA "w żadnej innej migracji na świecie nie było tak dużej grupy osób procentowo i w liczbach bezwzględnych, która by z dnia na dzień podjęła pracę i rynek pracy wchłonąłby tak duża grupę osób. To ważny aspekt także pokazujący, że te osoby się w Polsce adaptują i chcą normalnie żyć" - ocenił Szefernaker.

Wiceszef resortu odniósł się także do planowanej we wrześniu nowelizacji ustawy o uchodźcach wojennych z Ukrainy.

"Planujemy cyfryzację pewnych działań, żeby skrócić kolejki w wielu miejscach, gdzie swoje sprawy (urzędowe) załatwiają ci, którzy uciekają przed wojną" - powiedział Szefernaker.

Ustawa, która zmieniana już była kilkukrotnie, reguluje sytuację uchodźców wojennych w Polsce, w tym legalność ich pobytu, prawo do nauki i pracy czy dostęp do ochrony zdrowia. Weszła w życie 12 marca z mocą od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ ok/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

PiotrPiotr

73 47

Bardzo proszę podać, ilu z nich płaci ZUS i podatki w Polsce.
Wtedy pogadamy, ilu Ukraińców jest legalnie zatrudnionych w kraju. 13:20, 15.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MaciejMaciej

10 20

No przecież masz jak byk w tekście napisane:
"ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę. Podkreślił, że te osoby "płacą podatki, odprowadzają składki, pracują na siłę, polskiej gospodarki, na sukces polskiej gospodarki"." 02:13, 18.09.2022


moneymoney

12 2

Ktoś się tu mija z prawdą.
Skoro przyjęliśmy 5 milionów ukraińców, sytuacja płacących ZUS i podatki, nie zmieniła się!
Artykuł z danymi jest z 30.07.2018

money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus-ukraincy-obcokrajowcy-w-polsce,105,0,2412137.html 07:56, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zenek PereszczakoZenek Pereszczako

7 4

Powinno być "na Ukrainie". Ja rozumiem szacunek do Ukraińców, ale szanujmy swój język i tradycję. Jak my nie będziemy się szanować to i nikt nas też nie będzie szanował. 13:27, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%