Zamknij

Tydzień w Sopocie: Jazz na molo, festiwal w Operze Leśnej i Literacki Sopot

16:00, 11.08.2022 .
Skomentuj

Przed nami kolejny tydzień pełen emocjonujących wydarzeń! Do Sopotu przyjadą czołowe gwiazdy polskiej estrady, by porwać tłumy na festiwalu w Operze Leśnej! Oprócz tego nie zabraknie też bardziej kameralnych występów - w Teatrze BOTO, w Muzeum Sopotu oraz na molo! Na nudę nie będą mogli również narzekać wielbiciele teatru i literatury! Z pewnością docenią oni komedię obyczajową "Pikantni" w Amfiteatrze Tarasów przy Aquaparku czy też cztery dni pełne wydarzeń towarzyszących tegorocznej odsłonie Literackiego Sopotu.

Jeśli jesteście ciekawi, co nas czeka w nadchodzących dniach, koniecznie zapoznajcie się z naszym zestawieniem! Sprawdźcie, gdzie nie powinno Was zabraknąć.

Leepeck

Fot. Magda Zając

LEEPECK (wym. Lipek) naprawdę nazywa się Piotr Lipka – urodzony w Warszawie, kompozytor, autor tekstów, wokalista, członek i współzałożyciel zespołu Bohema oraz twórca solowego projektu Leepeck. Brał udział w wielu znaczących wydarzeniach muzycznych: m.in. XLIV Festiwal w Opolu, Opole Songwriters Festiwal czy XII Przystanek Woodstock. Leepeck, otwierał koncerty m.in. takich gwiazd jak Green Day, T.Love. Album “Na Mnie Już Czas” jest następcą wydanej w 2017 roku płyty “Borderline”, która została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność oraz dziennikarzy muzycznych, zbierając bardzo pozytywne recenzje.

Nowy album „Na mnie już czas” to dziesięć piosenek, które w poruszający i unikalny sposób opowiadają o ludziach, miłości i przemijaniu. O kondycji człowieka naszych czasów. Mówią też o samym twórcy i jego wrażliwości. Wyjątkowymi gośćmi na tym albumie są: Anita Lipnicka, Natalia Przybysz i Wojtek Mazolewski.

„Na mnie już czas” to płyta drogi. Podróży przez inne wymiary. Zanurzenia w głąb siebie. Z drugiej strony jest to bardzo prosty i melodyjny album wpadający w ucho niesłychanie szybko. Dźwięki i słowa odbijają się od ścian i łapią słuchacza za serce. Leepeck swoim głosem budzi w nas radość i tęsknotę. Hipnotyzuje. Uzależnia.

Album promują single: Leepeck - Noce Kryształowe [Official Video] “Marsjanie” feat. Wojtek Mazolewski, “Alicja” feat. Natalia Przybysz, “Babie Lato”, “Carla” oraz tytułowe “Na Mnie Już Czas” feat. Anita Lipnicka"

„Świata nie ma, świat się staje”. Tak Leepeck śpiewa w jednej z piosenek, która otwierała playlistę "Alternatywna Polska" na Spotify. Pozwólcie mu zabrać się w kosmiczną podróż a na pewno zapamiętacie ją na zawsze.

 • Kiedy: 12 sierpnia (piątek), godz. 19:30 – 23:00
 • Gdzie: Teatr BOTO (ul. Bohaterów Monte Cassino 54B)
 • Bilety: 40 zł - kliknij i sprawdź.

XXVI Sopot Molo Jazz Festival

Take It Easy. Fot. materiały prasowe

XXVI Sopot Molo Jazz Festival odbędzie w dniach 12-13 sierpnia 2022 roku w muszli koncertowej na sopockim molo. Podczas dwóch festiwalowych dni będzie można posłuchać m.in. formacji Piotra Lemańczyka i zespołu Take It Easy Przemka Dyakowskiego z gościnnym udziałem Gorana Larsena ze Szwecji. W sobotę ul. Boh. Monte Cassino przejdzie tradycyjny nowoorleański pochód muzyków i parada zabytkowych samochodów.

Pierwszego dnia festiwalu (piątek) wystąpią: JAH TRIO Jana Jareckiego;  Piotr Lemańczyk Electric + Eskaubei oraz Ilona Damięcka Trio w programie „Hope”, a drugiego (sobota) zagrają: wieloosobowa Gdynia Improvisers Orchestra p/d Marcina Bożka, Maciej Grzywacz Quintet w programie będącym hołdem dla Wes Montgomery’ego oraz formacja Take It Easy Przemka Dyakowskiego, która gościć będzie znanego szwedzkiego saksofonistę, Gorana Larsena. Ponad to w sobotę, o godz. 17.00, spod kościoła św. Jerzego w Sopocie ruszy ku morzu tradycyjny pochód nowoorleański oraz parada starych samochodów.

XXVI Sopot Molo Jazz Festival jest sukcesorem dwóch pierwszych festiwali jazzowych jakie zorganizowano w tej części Europy w czasach głębokiej komuny (1956 i 57). Przyświecają mu te same idee, jakie inspirowały organizatorów tamtych pionierskich imprez. Sopot Molo Jazz Festival po raz pierwszy odbył się w 1996 roku, 40. rocznicę wydarzeń, które odmieniły kulturalne oblicze tej ziemi. Dzisiaj jest on enklawą dla ludzi, którzy lubią jazz oraz tych którzy nie mieli z nim kontaktu, więc hołdując stereotypowi, że jazz jest sztuką trudną i elitarną. 

Sopockie festiwale jazzowe, te z lat 50. i te współczesne, miały duży wpływ na kariery jazzowych legend (Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Jerzy Milian, Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski) oraz muzyków miejscowych (m.in. Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Sławek Jaskułke, Mikołaj Trzaska, Emil Kowalski, Dominik Bukowski, Wojtek Staroniewicz, Leszek Kułakowski, Grzegorz Nagórski, Irek Wojtczak, Wojtek Mazolewski, Emil Miszk, Tomasz Chyła i wielu, wielu innych). Gościły na nim największe gwiazdy polskiego jazzu (m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Marianna Wróblewska, Grażyna Łobaszewska, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Krzesimir Dębski, Piotr Baron oraz Arthur Blythe, Eddie Henderson, Chico Freemanem, Reggie Moore, Stanley Breckenbridge (USA), Tyler Hornby i Kent Sangster (Kanada), Peter Beets (Holandia), Adrian Cunningham (Australia).

 • Kiedy: 12 sierpnia (piątek) - 13 sierpnia (sobota), od godz. 18.00.
 • Gdzie: Muszla koncertowa na molo (Skwer Kuracyjny)
 • Bilety: Wstęp wolny.

Pikantni - spektakl gościnny

Fot. materiały prasowe

"Pikantni" - komedia obyczajowa Stefana Vögla, cenionego austriackiego dramaturga, która wykorzystuje znany schemat czworokąta.

Dwie znudzone sobą pary małżeńskie Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę. Sytuacja komplikuje się już na samym początku wieczoru... Bohaterowie, choć podekscytowani pikantnym pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się jednak, co z tego wyniknie... Czy żądny nowych eksperymentów Alex, jego sceptyczna żona Doris, nowoczesna i rozwiązła Bea oraz jej monogamiczny mąż Christoph, wiedzą na co się decydują?

Spotkanie będzie dopiero początkiem emocjonujących zmian w życiu całej czwórki.

Komedia Stefana Vögla z szybkim tempem oraz humorem słownym i sytuacyjnym zaskakuje błyskotliwym dialogiem i inteligentnymi ripostami. Jest świetnym materiałem na fantastyczną zabawę, niepozbawioną refleksji na temat nowoczesnych małżeństw oraz manipulacji uczuciami. Dawka zdrowego śmiechu o bezkrytycznej pogoni za wolnością.

Reżyseria: Tomasz Gawron

Obsada: Monika Dryl/Dominika Kachlik, Maurycy Popiel, Anna Mucha, Michał Ziembicki

Spektakl od 18. roku życia

 • Kiedy: 14 sierpnia (niedziela), godz. 20.00
 • Gdzie: Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku (ul. Zamkowa Góra 3/5)
 • Bilety: 90 zł - kliknij i sprawdź.

TOP of the TOP Sopot Festival 2022

Fot. materiały prasowe

Największe gwiazdy polskiej muzyki na scenie Opery Leśnej – Top of the Top Sopot Festival już 16-19 sierpnia w Sopocie! 

Tego lata na wszystkich wielbicieli muzyki czekają niezapomniane wrażenia. Podczas festiwalu w Sopocie pojawią się wykonawcy, którzy dostarczą widzom wyjątkowych muzycznych emocji.  Wydarzenie potrwa trzy dni. Czwartego zaplanowany został wieczór komediowy. Całość będzie można oglądać na antenie TVN.

Otwierający wieczór festiwalu upłynie pod hasłem #YOU ARE THE CHAMPIONS. Będzie to muzyczna opowieść o miłości, przyjaźni, empatii, pomocy potrzebującym. Tego dnia wystąpią między innymi:  Kayah, Lady Pank, Mrozu, Wilki, LemON, Krzysztof Cugowski, Kuba Badach, Kwiat Jabłoni, Fisz  Emade Tworzywo, Mitch & Mitch, Grzegorz Hyży, Patrycja Markowska, Mery Spolsky, Smolasty, Kasia Wilk, Mezo, Julia Pietrucha, Łukasz Zagrobelny, Jary Oddział Zamknięty, Cornelia Jakobs. 

Drugi dzień festiwalu to koncert #iDANCE i konkurs o statuetkę Bursztynowego Słowika. W Operze Leśnej zabrzmią największe przeboje polskiej muzyki. Na scenie wystąpią m.in. Agnieszka Chylińska, Ewa Farna, Margaret, Cleo, Ralph Kaminski, Feel, Natalia Nykiel, Blue Café, Nocny Kochanek, Kombi i Storo. W konkursie o prestiżową statuetkę Bursztynowego Słowika zawalczą artyści, których nowe utwory można było usłyszeć w radiu i Internecie w ciągu ostatniego roku oraz wykonawcy, którzy zaprezentują swoje utwory premierowo na festiwalu. Będą to Natalia Przybysz, Wiktor Dyduła, Natasza Urbańska, Martin Lange, Ania Karwan, BeMy i Michał Szpak. 

Zakończeniem muzycznych wrażeń będzie koncert trzeciego dnia festiwalu #ZAWSZE RAZEM.  MUZYCZNE PODZIĘKOWANIE DLA WIDZÓW Z OKAZJI 25 LAT TVN, podczas którego TVN podziękuje swoim widzom za wspólnie spędzone lata. Będzie to jedno z wydarzeń składających się na obchody jubileuszu stacji. W trakcie dwóch części koncertu o nazwie „Jestem sobą” oraz „To jest Wasz czas” artyści zaprezentują znane utwory w nowych aranżacjach i odsłonach. Z towarzyszeniem orkiestry wystąpią m.in.: Nosowska, Kayah, Agnieszka Chylińska, Ewa Bem, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Michał Szpak, Jan Borysewicz, Natalia Przybysz, Ørganek, Patrycja Markowska, Grubson, Ralph Kaminski, Igo, Mrozu, Kuba Badach, Margaret, Pectus, Mery Spolsky, Bovska, Loren  Allred, Nick Sinckler, Mateusz Ziółko, Gooral, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. 

Czwarty dzień festiwalu - COMEDY FEST to wyjątkowy wieczór komediowy, podczas którego w Operze Leśnej zagości humor najwyższych lotów.

 • Kiedy: 16 sierpnia (wtorek) - 19 sierpnia (piątek)
 • Gdzie: Opera Leśna w Sopocie (ul. Moniuszki 12)
 • Bilety: od 115 zł - kliknij i sprawdź.

Fot. materiały prasowe

Swingujące 3-miasto

Tradycyjnie do Muzeum Sopotu powraca cykl letnich koncertów „Swingujące 3-miasto”. Celem wydarzenia jest prezentacja muzyki jazzowej, tworzonej aktualnie w Trójmieście (Gdańsk – Sopot – Gdynia). Bezpłatne koncerty odbywają się w ogrodzie w niemal piknikowej atmosferze. Wydarzenie poprowadzi Marcin Jacobson.

Wystąpią: Trąba DeLuks, Wojciech Haza (cl); Szymon Zuehlke (sax); Marek Łuczak (fh); Bartek Krzywda (key); Radosław Szewczyk (g); Marcin Siekierka (bg); Michał Ligęza (dr).

 • Kiedy: 18 sierpnia (czwartek)
 • Gdzie: Ogród Muzeum Sopotu (ul. Poniatowskiego 8)
 • Bilety: Wstęp wolny.

Festiwal Literacki Sopot 2022

74 gości i gościń, w tym 13 twórców i twórczyń z Irlandii, 27 spotkań autorskich, 45 wystawców na Targach Książki, 12 przestrzeni festiwalowych, 9 debat, 9 warsztatów i spotkań dla dzieci, 3 projekcje filmowe, 1 instalacja artystyczna, 1 warsztat z przekładu, 1 słuchowisko, 1 dyżur tłumaczy i tłumaczek, 1 premierowe wydarzenie teatralne, 1 gra miejska. 11. edycja festiwalu Literacki Sopot rozpocznie się w czwartek, 18 sierpnia 2022 roku.

Tegoroczna, popandemiczna edycja Literackiego Sopotu odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie, inflacji i niepewności jutra.

– Planując przed rokiem irlandzką edycję festiwalu miałyśmy przekonanie, że pozwoli ona sięgnąć do tematów, które odsunęliśmy na plan dalszy, skupiając się na najbardziej aktualnych problemach. Tymczasem niezmiennie powinniśmy pamiętać o tym, co tak bardzo boli i czego dotąd nie zmieniliśmy. Myślę tutaj zarówno o walce kobiet o należne im prawa, jak i dalszym dialogu z Kościołem katolickim, który dotąd nie zdobył się na prawdziwą refleksję na temat swojego funkcjonowania i nadużyć, jakich się dopuścił – wyjaśnia dobór gości_ń i tematów Joanna Cichocka-Guladyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora, organizatora Festiwalu Literacki Sopot.

Na festiwalu, podobnie jak w latach poprzednich, gościć będą czołowi polscy autorzy i autorki, w znanych już pasmach: Nogaś na Plaży, h/Historia, (Nie)pamięć, Debiuty. Irlandia zaś zostanie przedstawiona w różnych odsłonach. Republika Irlandii spotka się z Irlandią Północną, literatura spotka się ze sztukami wizualnymi i aktywizmem, odbędą się także warsztaty tłumaczeniowe.

Więcej informacji:

[ZT]13911[/ZT]

 • Kiedy: 18 sierpnia (czwartek) - 21 sierpnia (niedziela)
 • Gdzie: Park na Goyki, Plac Przyjaciół Sopotu, Państwowa Galeria Sztuki, Kościół ewangelicki Zbawiciela, plaża koło klubu Atelier, księgarnia Smak Słowa, Goyki 3 Art Inkubator i in.
 • Pełen program: kliknij i sprawdź.
 • Bilety: Wstęp wolny.
(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%