Zamknij

Plac Przyjaciół Sopotu przejdzie metamorfozę! To inwestycja za blisko 7 mln zł

10:10, 11.08.2022 . Aktualizacja: 10:15, 11.08.2022
Skomentuj Materiały prasowe ZDiZ w Sopocie. Wiz. Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci Materiały prasowe ZDiZ w Sopocie. Wiz. Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci

Prawie 7 milionów złotych - tyle będzie kosztowała modernizacja Placu Przyjaciół Sopotu. Na początku sierpnia miasto wyłoniło wykonawcę, który zadba o zagospodarowanie jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w trójmiejskim kurorcie. Na placu przybędzie zieleni: pojawią się m.in. nowe drzewa, zieleń pnąca, liczne kompozycje traw wysokich i krzewów, a także trawniki.

Zgodnie z projektem złożonym w ramach Budżetu Obywatelskiego Plac Przyjaciół Sopotu miał się zazielenić już w 2018 roku. Niestety na drodze inwestycji stawało przez ten czas wiele przeszkód. Problemem okazały się m.in. ograniczony budżet i oferty znacznie przewyższające pulę środków zabezpieczonych na ten cel. Milion złotych na realizację przedsięwzięcia okazało się niewystarczającą kwotą. Pomimo przeprowadzenia przetargów w 2018 oraz 2019 roku, żaden z potencjalnych wykonawców nie zaproponował ceny, który mieściłaby się w zakładanym budżecie. Każda z ofert kilkukrotnie przewyższała możliwości Urzędu Miasta. Aż do teraz.

Materiały prasowe ZDiZ w Sopocie. Wiz. Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci

W przetargu ogłoszonym 15 lipca br. Sopot był gotowy przeznaczyć na modernizację placu prawie 5 mln zł. To niemal o 4 miliony więcej niż kwota, na którą opiewał projekt zgłoszony w Budżecie Obywatelskim. I ta suma okazała się jednak niewystarczająca. Do przetargu stanęły dwie firmy: SORTED Sp. z o.o. z Piaseczna oraz Firma Budowlano-Drogowa MTM SA z Gdyni, znana z licznych inwestycji realizowanych w przeszłości na rzecz miasta. Za wykonanie prac przedsiębiorstwa oczekiwały odpowiednio 11 726 943 zł brutto oraz 6 970 655 zł brutto. Ostatecznie wybrany drugą propozycję, pomimo tego że znacznie przekraczała pierwotny budżet. Jak podaje portal trojmiasto.pl, prezydent Sopotu podjął o decyzję o dołożeniu brakującej kwoty, dzięki czemu inwestycja będzie mogła być zrealizowana.

Co się zmieni na Placu Przyjaciół Sopotu?

Materiały prasowe ZDiZ w Sopocie. Wiz. Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci

Zakres zamówienia obejmuje zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez:

 • Aranżacje zieleni w postaci nasadzeń drzew, krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych, a także pnączy oraz założenia ogrodów deszczowych. Wykonanie korekt utwardzeń w postaci usunięcia i uzupełnienia nawierzchni kamiennej. Obejmuje to również pielęgnację w okresie gwarancyjnym.
   
 • Montaż obiektów małej architektury takich jak pergole, ławki, stojaki rowerowe, śmietniki, maszty, cięgna linowe pod roślinność pnącą, czy stalowe ruszta umożliwiające aranżację wystaw plenerowych,
   
 • Modernizację fontanny poprzez montaż podświetlonych dysz mgielnych i uzupełnienie szafy zasilania elektrycznego o aparaty modułowe.
   
 • Budowę infrastruktury technicznej- instalacje wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, automatyczny system nawadniający z układem sterowania i regulacji.
   
 • Przebudowę oświetlenia wraz ze stworzeniem dodatkowych elementów świetlnych.
   
 • Wykonanie korekt utwardzeń w postaci usunięcia i uzupełnienia nawierzchni kamiennej.

Inwestycja zostanie dofinansowana kwotą 4 998 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Materiały prasowe ZDiZ w Sopocie. Wiz. Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci

Warunki przetargu mówią, że inwestycja ma być zrealizowana do 15.06.2023 r., z zastrzeżeniem, że wykonawca nie będzie mógł prowadzić robót w terenie w terminie 03.12.2022- 04.02.2023 r. i będzie musiał zakończyć je do 01.06.2023 r.

[ZT]14067[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%