Najbliższe dni będą obfitowały w liczne sopockie wydarzenia. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy kabaretu, melomanii, jak i wielbiciele sportu. Nie zabraknie także atrakcji dla rodzin i sporej dawki nowości ze świata kultury! Jeśli jesteście ciekawi, co nas czeka w nadchodzącym tygodniu, zapoznajcie się z naszymi propozycjami na ten czas!
Wibrafon, syntezator, wokal, bas i perkusja. Zanurz się w hipnotyzujący świat dźwięków
Zespół MAHA PUDMA przemawia swoim własnym językiem, mozaiką wielu elementów, żywą hybrydą stylów muzycznych i różnych wpływów. Nowoczesna mieszanka melodii orientu, popu, rocka i minimalu, a według samych muzyków: Progresywny Synth-Pop.
Słowo MAHA PUDMA pochodzi z indyjskiej kosmologii i oznacza cztery słonie, które podtrzymują świat, stojąc na grzbiecie gigantycznego żółwia Chukwa.
Band gra autorskie kompozycje, bawiąc się różnymi wpływami muzyki świata w stylu crossover fusion. Wyrafinowane polirytmiczne motywy, orientalne melodie i popowe harmonie — muzyka przeplatana jest tekstami w języku tureckim i angielskim.
Urodzona w Izmirze wokalistka i skrzypaczka, Güldeste Mamaç oraz gdańska perkusistka Kasia Kadłubowska, współpracują i wspólnie komponują od 2016 roku. Do nowego składu zaprosiły niemieckich muzyków: perkusistę i producenta Dominika Fuerstbergera oraz basistę Tobiego Schmitta.
Bilety: 40 zł. Do nabycia online - kliknij i sprawdź.
BrassWoodFest już na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz imprez w Trójmieście, na których trzeba być. Tegoroczna – trzecia już – edycja, tego akustyczno-elektronicznego festiwalu odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia, tradycyjnie w sopockiej Operze Leśnej. Na Brasswood Fest vol. 0,2 bilety już dostępne!
W tym roku na scenie zobaczymy: Skubas Duet, Mikromusic Acoustic Trio, Waglewski&Pospieszalski, Kasia Lins, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble – koncert galowy, z udziałem Kasi Lins i ww. solistów, Maks Łapiński, Chór Vyrij z Ukrainy
KONCERTY „BRASSWOOD KORZENIE” NA MAŁYM MOLO
W różnych zakątkach Sopotu, pojawią się muzycy uliczni, którzy ubarwią muzyką przestrzeń miejską, zaś o 20:00 na Małym Molo, w klimatycznym anturażu Zatoki usłyszymy akustyczne wykonanie znakomitej Kapeli Tęgie Chłopy, a także piękne głosy Ukraińskiego Chóru Vyrij. Brasswood "Korzenie" (jest "To cykl", powinno być "to cykl") spotkań z etno i folkiem, który ma na celu promocję muzyki korzeni oraz wyprowadzanie jej do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Cykl realizowany jest z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Kultura -Interwencje. Wstęp bezpłatny.
WARSZTATY, PARADA I FESTIWAL
Rebel Babel Brasswood Parade, to cykliczne wydarzenie, które otworzy muzyczne wrota brassowym brzmieniem wielu orkiestr. Ok. godz. 17.00 w Parku Północnym w Sopocie niemal setka muzyków spotka się na warsztatach brassowych, w których udział może wziąć każdy, kto czyta nuty i przyniesie ze sobą instrument brassowy. Muzycy zagrają wspólnie: Deszcze Niespokojne, Manifest oraz Nim wstanie świt. Nuty do ściągnięcia ze strony rebelbabel.com. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Jak mówi Dyrektor Artystyczny Brasswood, Łukasz L.U.C. Rostkowski
– Zapraszamy wszystkich muzyków na nasze warsztaty, a potem do wzięcia udziału w paradzie i wspólnym koncercie. Zagrać może z nami każdy, kto gra na instrumencie dętym, perkusyjnym lub drewnianym. Czekamy na was w Parku Północnym! Następnie na Placu Przyjaciół Sopotu, ok. godz. 17.45-18.00 odbędzie się koncert pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Po koncercie orkiestra wyruszy główną arterią w Sopocie – Monte Cassino. Kilkudziesięciu muzyków z instrumentami dętymi zacznie swój muzyczny marsz na placu Przyjaciół Sopotu, a zakończy pod Operą Leśną. Usłyszymy muzyków z formacji: Tęgie Chłopy, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Powiatowa i Miejska Orkiestra w Chełmży z udziałem utalentowanych mażoretek, oraz bębniarzy z zespołu Cocodjembe. Brasswood Parade jest dostępny dla wszystkich.
Od 19.00 rozpocznie się koncert, na którym usłyszymy m.in.: Skubasa, duet Waglewski & Pospieszalski, Mikromusic Acoustic Trio, Maksa Łapińskiego w nastrojowych, kameralnych i akustycznych aranżacjach. Koncerty na scenie „Lasów” przeplecione zostaną brassowymi wykonami orkiestr na schodach Opery Leśnej. To jedna z niewielu okazji by usłyszeć zespoły w ich naturalnym brzmieniu. Nie zabraknie też energetycznego koncertu autora BrassWood Fest – Łukasza L.U.C. Rostkowskiego z orkiestrami Rebel Babel Ensemble oraz zaproszonymi solistami. Finałem koncertu będzie set Djski DJ NOZa wraz z instrumentalistami.Adres: Opera Leśna, scena LASY, Stanisława Moniuszki 12, Sopot.
FREERIDE
Brasswood Freeride – w niedzielę, 7 sierpnia o godzinie 12:00 zapraszamy amatorów dwóch kółek. W niedzielne południe odbędzie się przejazd po ukrytych ścieżkach rowerowych MTB z budowniczymi tras Big Foot Works. Singletraki zaprojektowane i tworzone przez BigFoot Works znajdują się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, głównie na terenie Sopotu oraz częściowo w obszarze lasów Oliwskich w Gdańsku. 14-kilometrowa infrastruktura zawiera 25 ścieżek o różnym stopniu trudności. Zapisy na mailu [email protected]. Przejazd jest darmowy, ale wymagana jest naklejka lub opaska big foot works, która pomaga utrzymać i budować kolejne trasy. Naklejki i opaski będą dostępne na przejeździe oraz na stronie www.3citymtb.pl.
Adres: ukryte miejsce zbiórki zostanie przesłane mailem do zapisanych uczestników.
Brasswood Fest już na stałe wpisał się wakacyjny kalendarz wydarzeń muzycznych, na których trzeba być. To jedyna impreza w Polsce, gdzie muzyka brassowa i elektroniczna nie tylko doskonale ze sobą brzmią, ale i świetnie się uzupełniają. Butikowy rozmiar festiwalu pozwala utrzymać klimat imprezy nastrojowej i komfortowej o chilloutowej nucie. Wyjątkowość imprezy dopełnia bliskość sopockiej plaży, klimatyczne aranżacje świetlne i leśne otoczenie.
Sopocki MOSiR zaprasza na wyścig pływacki dookoła molo 2022 imienia Jacka Starościaka, który odbędzie się w sobotę 23 lipca 2022 o godz. 12.00. Miłośnicy morskich zmagań podejmą rywalizację na dystansie 1200 metrów.
Przypomnijmy, że w ponad 20-letniej historii imprezy organizowanej przez sopocki MOSiR, na starcie stawali m.in. Mistrzowie Świata Przemysław Stańczyk i Mateusz Sawrymowicz, olimpijczyk Filip Zaborowski, brązowa medalistka MŚ Juniorów Karolina Urbańska. Wielką postacią była również Teresa Zarzeczańska-Różańska, która jako pierwsza Polka przepłynęła Kanał la Manche.
Najmłodsi uczestnicy mieli 9 lat, zaś najstarszym był Lucjan Przado z Warszawy, który w momencie startu miał ... 88 lat! Zapisać można się elektronicznie na stronie www.mosir.sopot.pl i na elektronicznezapisy.pl, a także w dniu zawodów od godz. 9.00-11.15 na plaż (wejście na plażę nr 23), gdzie znajdować się będzie biuro zawodów.
Start wyznaczono w samo południe, a nad bezpieczeństwem uczestników tradycyjnie będzie czuwać Sopockie WOPR.
Impreza odbywa się pod Patronatem Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i upamiętnia Jacka Starościaka wielkiego propagatora pływania i morsowania. Każdy, kto ukończy rywalizację, otrzyma pamiątkowy medal, a najlepsi nagrody. Imprezę wspiera Firma "Ziaja".
Artyści i artystki: Julia Beliaeva, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Olia Fedorova, Alena Grom, Daria Koltsova, Sasha Kurmaz, Timothy Maxymenko, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Olga Skliarska.
Kuratorzy: Przemysław Chodań, Maja Murawska
Aranżacja i opracowanie graficzne projektu: Gosia Golińska
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (Plac Zdrojowy 2)
Kiedy:
Wernisaż 7 lipca 2022, godz. 19:00
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2022
Komentarz kuratorski:
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie od wielu lat współpracowała w Lwowską Galerią Sztuki im. Borysa Woźnickiego, umożliwiając publiczności sopockiej w sezonie letnim zapoznanie się z dziedzictwem malarstwa polskiego, znajdującego się w zbiorach jednej z wiodących instytucji muzealnych w Ukrainie. I choć współpracy z lwowską galerią nie zrywamy, wydarzenia wojenne skłoniły nas do zmiany perspektywy i przeformułowania stawianych sobie celów wystawienniczych.
Galerie, muzea, centra kultury i sztuki przestały chwilowo działać, pojawił się czas niepewności. Jednak sztuka nie zniknęła, artyści nie przestali działać. Jednym z wiodących nurtów i problemów kulturowych we współczesnej sztuce ukraińskiej jest jej wrażliwość na aktualne wydarzenia społeczne i polityczne. To naturalne zjawisko, czynnik kulturowego oporu, pojawiało się już w 2014 roku jako bezpośrednia i automatyczna wręcz reakcja na masowe protesty Euromajdanu czy nielegalną aneksję Krymu. Polityka stała się immanentnym elementem działalności artystycznej.
Wystawa „Stan Wyjątkowy”, pomyślana została jako platforma, dzięki której artyści ukraińscy – zarówno Ci, którzy w ostatnich latach wyjechali z Ukrainy, jak i pozostający wciąż w rejonach walk – będą mogli zaprezentować swoje prace, stworzone w bezpośrednim kontekście wojny. Wszystkie łączą w sobie komponenty artystyczne i reportażowe, z elementem aktywizmu społecznego. Prezentowane prace - ich tematyka, poruszane problemy- są charakterystyczne dla rozwoju sztuki ukraińskiej od początku XXI wieku. Artyści i artystki coraz częściej zaczęli tworzyć prace w kontekście feminizmu i cielesności, zmian politycznych, postkolonialnych i imperialistycznych konceptów kulturowych, tożsamości i pamięci zbiorowej, traumy, cierpienia, odwagi i nieustępliwości. Wszystkie te płaszczyzny są obecne na sopockiej ekspozycji; wzajemnie się przeplatają, dają sobie nawzajem nowy kontekst ideowy i świadczą o nieustającej aktualności sztuki, jej zakorzenieniu w codzienności.
„Stan Wyjątkowy” stawia także pytania o to, jaką rolę przyjmuje sztuka w obliczu wojny? Czy jest formą protestu, przepowiednią, ostrzeżeniem, elementem autoterapii?
Chociaż oczywista jest polityczność wystawy, jej charakter nie jest tylko i wyłącznie polityczny w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, lecz odnosi się do takich zjawisk jak migracje, nowe technologie, konsumeryzm. „Stan wyjątkowy” nie jest więc typową wystawą „o trwającej wojnie”, chociaż pojawią się prace o charakterze dokumentalnym. Wynika z potrzeby oddania głosu twórcom, których kraj stał się obiektem agresji oraz obiektem globalnego zainteresowania; przedstawia świat zmieniony przez globalizację, masowe migracje, social media, fake newsy. Opowiada o fizycznej, psychicznej opresji i traumie oraz nadziei i trosce jako sile napędowej zmian. Wystawa może też być także przyczynkiem do dyskusji na temat kondycji współczesnej sztuki tworzonej przez artystów ukraińskich choć niekoniecznie mieszkających w Ukrainie. Czy w kontekście ukraińskiej sztuki współczesnej będącej w dużej mierze sztuką oporu istniejącą w międzynarodowym obiegu aktualna pozostaje diagnoza Mykoła Riabczuka o syndromie postkolonialym dotykającym ukraińską kulturę?
W czasie przygotowywania wystawy kluczowym słowem stała się solidarność. Solidarność środowiska artystycznego. Solidarność społeczna. Solidarność edukacyjna. Nawet solidarność instytucjonalna. Dowody tego typu postaw obserwowaliśmy w czasie minionych czterech miesięcy w zasadzie każdego dnia. Mamy nadzieję, że zaprezentowane prace będą rezonować w pamięci i świadomości odwiedzających galerię długo po opuszczeniu jej murów.
Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza w sobotę, 6 sierpnia, na festyn historyczny podczas którego będzie okazja do poznania życia Indian leśnych i obyczaje XVIII-wiecznych mieszkańców Ameryki Północnej. W festynie wezmą udział grupy rekonstruktorów historycznych. Początek o godz. 12.00. Wstęp bezpłatny.
Minęły stulecia, odkąd Indianie zamieszkiwali Amerykę, żyjąc w harmonii z przyrodą i w zgodzie z własnymi tradycjami. Minęło również 30 lat od światowej premiery „Ostatniego Mohikanina" w reżyserii Michaela Manna, ekranizacji słynnej powieści Jamesa Fenimore’a Coopera. Na szczęście tamten świat wciąż pobudza wyobraźnię i ożywa za sprawą rekonstruktorów historycznych odtwarzających postacie, kulturę i obyczaje XVIII-wiecznych mieszkańców Ameryki Północnej.
W sobotę, 6 sierpnia, podcvzas festynu w sopockim Grodzisku będzie można przyjrzeć się życiu obozowemu Indian leśnych oraz mieszkańców fortu pogranicza, posłuchać opowieści o przedwiecznej naturze, obserwować tradycyjną technikę tkania wełnianych pasów, spróbować swoich sił w warsztacie jubilera, wykonując pierścionki i bransoletki z drutu miedzianego.
W festynie historycznym na Grodzisku w Sopocie wezmą udział rekonstruktorzy historyczni Konfederacji Tomahawki i Muszkiety. Trzon grupy stanowią rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk oraz GRH Monongahela 1755 Indianie Leśni – grupa stworzona przez pasjonatów zajmujących się historią i szeroko pojętą kulturą Indian ze Wschodniego Obszaru Leśnego Ameryki Północnej. Wstęp bezpłatny.
Podczas tegorocznej edycji Polskiej Nocy Kabaretowej wystąpią gwiazdy, do których żartów od lat śmieje się cały kraj. Z nowymi programami zobaczymy Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Smile, Kabaret Nowaki, Kabaret K2, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Moralnego Niepokoju, Dziennikarki Zaangażowane oraz Szymona Łątkowskiego. Razem zadbają oni o to, aby publiczności uśmiech nie zszedł z ust ani na chwilę.
Polska Noc Kabaretowa 2022 odbędzie się 7 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wciąż jeszcze można nabyć na nie bilety, jednak nie należy zbyt długo z tym zwlekać, ponieważ większość z nich została już wykupiona. Za najtańsze wejściówki trzeba zapłacić 80 zł. Te najdroższe, a jednocześnie umożliwiające siedzenie pod samą sceną, to koszt do 250 zł.
Polska Noc Kabaretowa co roku przyciąga tysiące osób. Oglądają one widowisko zarówno na żywo, jak i później w telewizji oraz Internecie. Jeśli chcesz poczuć te niesamowite emocje, wybierz się w sierpniu do Opery Leśnej.
Zapraszamy na wieczór literacki z Grzegorzem Walczakiem - prozaikiem, poetą i dramaturgiem. Podczas spotkania autor przeczyta wybrane dzieła.
Część I (na poważnie): Dzieciństwo i schyłek (poezja)
Część II (z przymrużeniem zezowatego oka)
Bilety do zakupu na miejscu: 10 zł
dr Grzegorz Walczak – prozaik, poeta i dramaturg, były adiunkt w Instytucie Języka Polskiego na Polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik literacki Teatru Rampa (1999 -2002), autor książek poetyckich, prozatorskich (również dla dzieci) i tomu słuchowisk Polskiego Radia pt. „Nie dzwońcie do mnie… umarłem”; szczególnie istotna - powieść „Oaza”, dzięki której znalazł się w słowniku literatury światowej – „Leksykon prozaików”, autor sztuk teatralnych i ok. 20 słuchowisk w Polskim Radiu, a także w kilku krajach Europy.
Zdobywca I nagrody za groteskę „Kaktus” w konkursach na słuchowisko Radia Belgrad w 1984 i Polskiego Radia 1986 oraz na sztukę teatralną miesięcznika „Scena” w 1971, sztuka grana w Teatrze Stara Prochownia 1990, w Teatrze TVP (w Pr.II) 1994, zdobywca Nagrody im. Witolda Hulewicza za tekst sztuki teatralnej „Obłoczni, czyli Sen Chopina” 2015 r., wyróżniony w konkursach na sztukę teatralną: Teatru Ateneum 1988 „(Apage satanas”) i ZAIKS 2018 („Dokąd uciekasz”), odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze - GLORIA ARTIS” 2016 r., wyróżniony Nagrodą ZAKR za całokształt dokonań twórczych, przedstawiany w kilku polskich i międzynarodowych antologiach i leksykonach literackich, autor kilku zrealizowanych spektakli muzycznych, np. I w Polsce rock-opery „Naga”, zdobywca nagród festiwalowych.
Zdobywca wielu nagród literackich, m.in. nagrody specjal. na Międzynarodowym Festiwalu „Pro Poet 2020” w Serbii (jako jedyny poeta zagraniczny wśród 50 poetów ze wszystkich kontynentów). Od wielu lat występuje na scenie w swych spektaklach, które też reżyseruje. Jest też tłumaczem literatury serbskiej, np.„Antologii współczesnej poezji serbskiej” i sztuki teatr. Dusana. Kovacevicia „Kumowie”, emitowanej w Pr.I Polskiego Radia w adaptacji G. Walczaka. Tłumacz też serbskich słuchowisk zrealizowanych w Teatrze PR. Współpracował z teatrami: Rampa, Teatrem Witkacego w Zakopanem, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, w latach 90-ych recenzent w czasopiśmie Sycyna i miesięczniku Teatr. Autor wielu tekstów do piosnek, nagranych na licznych płytach wybitnych wokalistów i znanych zespołów muzycznych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia ZAKR i ZAiKS.
Zapraszamy na wystawę utalentowanej artystki - Kateryny Bisharieva z Ukrainy. Jej prace będzie można podziwiać w Teatrze BOTO do 3 września. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na każdego z gości czeka także bezpłatna lampka wina.
Zapraszamy Państwa serdecznie na koncert zespołu Radunia River Jazz Band w BOTO ogródku. Zespół składa się z czołowych przedstawicieli Trójmiejskiej Sceny Jazzu Tradycynego. W przeszłości współtworzyli min. takie grupy jak; grupa Emila Kowalskiego o nazwie "Seaside Dixieland", "Rama 111" czy "Baszta".
Skład:
Piotr Jankowski, lider zespołu jest laureatem konkursów Jazz Juniors i Złota Tarka. Współtworzył takie formacje jak; Big Band Gdańsk, New Coust czy Anty Quintet czy pierwszy skład ‘’Włodek Pawlik Trio ‘’. Ma na swoim koncie współpracę z czołowymi muzykami polskiego i światowego jazzu. Jest współzałożycielem zespołu „New Life’m ‘’, którego wokalistami byli min. Mieczysław Szcześniak i Natalia Niemen. Oprócz tego jest też liderem kwartetu ‘’Trójmiejska Kapela Swingowa‘’ oraz akustycznego kwartetu jazzowego ‘’ASAF‘’ z Maciejem Sikałą. Grana przez nich muzyka, to podstawa jazzu oraz muzyki rozrywkowej, która zaistniała w Nowym Orleanie pod koniec wieku XIX. Charakteryzuje ją duża energia oraz elementy bluesa. Wśród znanych artystów tegoż gatunku wyróżnić możemy między innymi fenomenalnego Louisa Armstronga, Kid Ory, Ackera Bilka czy Sidneya Becheta.
Bilety: 25 zł. Do nabycia online - kliknij i sprawdź.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz