Pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking dotyczący pokrycia gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Choć w tym przypadku więcej nie zawsze znaczy lepiej, to takie zestawienie daje pewien ogląd na to, jak poszczególne miasta walczą z chaosem architektonicznym. W zestawieniu znajdziemy także informacje o Sopocie. Jak nadbałtycki kurort wypadł na tle innych miast?
- Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to jeden z podstawowych instrumentów utrzymywania czy też wprowadzania ładu przestrzennego przez władze samorządowe. W powszechnym odczuciu, potwierdzanym także opiniami ekspertów, jest ich za mało, a tempo powstawania kolejnych – zbyt wolne. Przyczynia się to do widocznego gołym okiem chaosu przestrzennego - czytamy we wstępie do rankingu.
Sopot znalazł się na 19. miejscu w rankingu w kategorii miast na prawach powiatu. Łącznie w zestawieniu uwzględniono 48 takich miast. Stawkę otwierają Chełm, Zamość, Chorzów, Rybnik i Siemianowice Śląskie, które ex aequo uplasowały się na pierwszej pozycji. Każde z tych pięciu miast może pochwalić się planami zagospodarowania przestrzeni obejmującymi całą ich powierzchnię.
Nieco gorzej wypadły miasta zajmujące miejsca od 6 do 13, jednak każde z nich przekroczyło 90% pokrycia planami swojego terenu. Są to kolejno Ruda Śląska (99,936%), Żory (99,923%), Jastrzębie Zdrój (99,871%), Jelenia Góra (98,608%), Piekary Śląskie (97,524%), Konin (95,286%), Gliwice (92,187%), Świętochłowice (91,360%).
Przed Sopotem uplasowały się także Leszno (80,948 %), Suwałki (75,698%), Słupsk (74,415%), Ostrołęka (74,118%) i Jaworzno (67,829%). Z kolei w przypadku Sopot pokrycie terenów gminy miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wyniosło 66,088%.
- Nie da się określić jaki procent pokrycia terenu planami jest optymalny. Zależy to od konkretnej sytuacji, innej w każdej gminie. Dlatego prezentowanego przez nas rankingu nie należy traktować jako prostej oceny – im większe pokrycie terenu przez MPZP, tym lepiej. Sugerujemy, żeby patrzeć na te wyniki informacyjnie, a nie traktując jako ocenę działalności władz samorządowych. Niemniej jednak można powiedzieć, że tam, gdzie planów takich nie ma wcale lub też pokrywają zaledwie niewielką część terenu, tam gospodarowanie przestrzenią stwarza widoczne problemy - przekonują autorzy zestawienia.
[ZT]13933[/ZT]
0 0
ja mam prosty plan - gdzie się da zabudować apartamenty 24-32 mkw na krótki termin
0 0
Postawic na monciaku metalowe kontenerki z tojtojkami przy kazdym.
1 0
plan karnola i bizancjum UM to apartamenciki krótkoterminowe
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz