Zamknij

To będzie festiwal pełen wrażeń! Znamy program Globaltica 2022

11:08, 06.07.2022 . Aktualizacja: 11:08, 06.07.2022
Skomentuj

Znamy już pełny muzyczny program Globaltiki. Do ogłoszonych wcześniej artystów dołączają walcząca o wolność Troye Zillia z Ukrainy, przenosząca na saksofon tradycję Wysp Kanaryjskich Alba Gil Aceytuno z projektem „Aguayro”, Le Mali 70 wskrzeszająca największe klasyki malijskich big bandów z lat 70 oraz izraelsko-irański fenomen Liraz. Oprócz tego podczas festiwalu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

W Globaltice wierzymy, że to, co najciekawsze dzieje się na styku kultur, gatunków i stylów. Każdy i każda z ogłoszonych dzisiaj artystów na swój własny sposób łączy tradycję z nowoczesnością, tworzy własny, niepodrabialny muzyczny język, staje w kontrze do politycznych podziałów, zajmując zdecydowane stanowisko w sprawach trapiących ich społeczności. Znów stawiamy na silne kobiece głosy.

Liraz Charhi

Niekwestionowaną gwiazdą jest Liraz Charhi. Nie tylko sceny, ale także ekranu. Pierwsze kroki w aktorstwie stawiała w izraelskich produkcjach, jednak to muzyka jest jej pierwszą i najważniejszą miłością. Przeniosła się do Los Angeles, by podbić Fabrykę Snów, znalazła tam żywą irańską społeczność, dla której muzyka Dariusha, Googoosh i innych przedrewolucyjnych gwiazd perskiego popu jest ciągle istotna. Liraz śpiewa o kobietach, o matce, ciotkach i babce, które na swój sposób walczyły z patriarchatem, oddaje hołd muzykom sprzed dwóch pokoleń, ale ani na moment nie zapomina, że żyje w XXI wieku. W żadnym wypadku nie jest to retro, rekonstrukcja. Muzyka Liraz jest jej prywatną rewolucją, sprzeciwem wobec patriarchatu i hołdem dla silnych kobiet, z którymi stykała się od dziecka. Do tych utworów można tańczyć, można je śpiewać, przede wszystkim jednak zmuszają do myślenia.

Alba Gil Aceytuno

Młoda, zbuntowana saksofonistka Alba Gil Aceytuno pochodzi z Gran Canarii – wyspy należącej do Hiszpanii, będącej częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku 8 lat, kiedy to zaczęła uczyć się gry na saksofonie. Po ukończeniu konserwatorium w Las Palmas zaczęła improwizować z kilkoma przyjaciółmi, tworząc zespół Zumurrud, z którym wciąż współpracuje. W 2021 roku wydała płytę „Aguayro” - pierwszy album jej osobistego projektu, na którym zebrała własne kompozycje, ukazujące wpływy punk-rocka, jazzu, hip-hopu i tradycji Wysp Kanaryjskich. Pełna charyzmy i wirtuozerii Alba na scenie prezentuje wyrafinowany, przepełniony zwariowaną energią materiał będący wyjątkową wypadkową jej osobowości, charakteru, młodości i artystycznej dojrzałości zarazem. Towarzyszą jej cenieni kanaryjscy muzycy, będący jednocześnie bliskimi przyjaciółmi artystki.

Anastasiya Voytyuk

Swoich przyjaciół z zespołu musiała zostawić w Ukrainie Anastasiya Voytyuk, liderka Troye Zillia. Zastępuje ich kolektyw śląskich muzyków sesyjnych, z którymi Anastasiya koncertuje od pierwszych dni swojego pobytu w Polsce, zbierając pieniądze na wsparcie Ukraińców w kraju oraz na uchodźstwie. Twórczość Troye Zillia to prawdziwe fusion - dźwiękom bandury i zaśpiewowi z ludowymi nutami towarzyszy jazzująca perkusja, klawisze i syntezatory, a w obecnym wcieleniu także bas, gitara i klarnet. Ich ostatnia płyta „Endorfiny”, wydana w 2019 roku to wybór pieśni ukraińskich o miłości z różnych regionów kraju. Oryginalne brzmienie, wyrafinowane motywy etniczne i pozytywny ładunek kompozycji, w połączeniu z elementami jazzu, R&B, drum'n'bass tworzą szczególny styl albumu - folk fusion.

Le Mali 70

Wyjątkowym projektem jest Le Mali 70. The Omniversal Earkestra to zespół składający się z basisty, gitarzysty, perkusisty i dwunastu muzyków grających na instrumentach dętych. Od dziesięciu lat występują regularnie w każdy poniedziałek na scenach alternatywnych klubów Berlina. Grają swoje oryginalne kompozycje wraz z utworami takich twórców jak Duke Ellington, Sun Ra czy Fela Kuti. Specyfika miejsc, w których koncertują i wielokulturowość Berlina pozwoliła im wielokrotnie występować wspólnie z muzykami wywodzącymi się odległych kultur. Spotkanie z tuareskimi artystami zainspirowało ich do zgłębienia różnorodnej muzycznej tradycji Mali lat 70-tych. Niemieccy muzycy zafascynowani dźwiękowymi opowieściami malijskich bigbandów sprzed prawie pół wieku przed pandemią wybrali się do źródeł swoich fascynacji. Powstały album oddaje hołd szczególnemu okresowi w bogatej muzycznej historii Mali. Wśród legendarnych muzyków, z którymi mieli możliwość współpracować znaleźli się Cheick Tidiane Seck, Sory Bamba, Abdoulaye Diabaté i Salif Keita. Ponadto grali również z członkami Mystère Jazz de Tombouctou, Kanaga de Mopti, Super Biton de Segou i Railband de Bamako - zespołów być może niezbyt znanych zachodniej publiczności, jednak w Mali wciąż uznawanych za kultowe.

W aktualnej trasie koncertowej muzykom berlińskim towarzyszą Cheick Tidiane Seck - legendarny kompozytor i klawiszowiec, jeden z członków grupy Railband de Bamako, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Salif Keita, Fela Kuti, Youssou N'Dour, Hank Jones czy Damon Albarn, a także wirtuoz balafonu - Aly Keïta oraz wokalistka Mariam Koné – członkini supergupy Les Amazones d'Afrique.

Dotychczas ogłoszeni artyści to Christine Salem, Kumbia Boruka, Kapela Brodów, Cimarrón, Bab L'bluz, DJ Mukambo oraz Damir Imamović Trio (specjalny koncert otwarcia festiwalu w Gdyńskim Centrum Filmowym).

Globaltica 2022 - Strefa Zasilania Umysłu

„Strefa Zasilania Umysłu”, to zorganizowana specjalnie do tego celu strefa, w której będzie można aktywnie uczestniczyć w warsztatach, prezentacjach o tematyce związanej z naszym ciałem, naszą psychę oraz naszą duchowością. Pokażemy ludzkie relacje z otoczeniem (światem) jako źródło: wsparcia, satysfakcji z własnego życia, lepszego stanu zdrowia, większej energii życiowej. Dlatego warto wyposażyć się w wiedzę i umiejętności, jak dbać o swoją życiową energię, jak dążyć do życiowej równowagi. Warsztaty prowadzone będą przez praktyków, wybitnych ekspertów zajmującymi na co dzień obszarem jakości naszego życia. Pomogą nam znaleźć odpowiedź na wiele ważnych pytań.

PIATEK 15.07.22

NAMIOT

  • godz. 16.00-17:30

"ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE”

Rozwijanie odporności na stres i radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi"

Prowadząca: Marta Czepukojć. Wykład z elementami warsztatowymi.

Czasem zdarza się, że w naszej pracy i życiu osobistym jest dobrze, natomiast gdzieś „podskórnie” wiemy, że czegoś nam brakuje. Często ten brak dotyczy połączenia naszych predyspozycji, talentów, marzeń w jedno spójne działanie. Czyli odnalezienia sposobu wyrażania się w świecie, który będzie zgodny z wartościami, w które wierzymy oraz który będzie umożliwiał nam realizację naszego potencjału.

Odkrycie swojego powołania nie oznacza, że nagle znikną nasze wyzwania, stresy czy sytuacje trudne. To, co się natomiast zmienia to, że mamy naturalną chęć i motywację, aby przez nie przechodzić. Dzieje się tak dlatego, bo jesteśmy zaangażowane w to, co ma dla nas głęboki sens.

Podczas tego spotkania uczestniczki: - poznają kluczowe założenia tzw. antykariery, ścieżki zawodowej, która wypływa z serca, z tego co jest dla nas naprawdę ważne i do czego naturalnie przejawiamy predyspozycje; zastanowią się nad sobą i swoją aktualną sytuacją w kontekście swojego powołania zawodowego.

Spotkanie dla kobiet w postaci inspirującego wykładu z elementami warsztatowymi.Marta Monika Czepukojć – life-coachka, bodyworkerką, buddystka, założycielka Senta Coaching Wspieram kobiety w zmianie tego, co już im nie służy i nie działa oraz w wzmocnieniu ich potencjału i zasobów, po to aby z lekkością łączyły swoją karierę z życiem osobistym i osiągały, to po co są stworzone.https://sentacoaching.com/

  • godz. 17:30-19:00

"Wielokulturowość naszych serc. Ty to inny ja. Prostota, wspólnota i radość." - wykład, rozmowa, końcowa medytacja Joanny Patrycji Wieczorek

Wielokulturowość naszych serc- Ty to inny ja. Po co nam podróże? Co nas ciągnie w świat poza utartymi drogami lub wygodą własnego domu: serce czy głowa? Zew Duszy a może sprawka „genius loci” – ducha opiekuńczego danego miejsca? Kogo spotykamy na drodze i jak zmienia się w podróży nasze serce? Czy coś zostawiamy za sobą bezpowrotnie lub odzyskujemy? Ja to inny Ty, Ty to inny ja – czyli o co chodzi? Zapraszamy na spotkanie o „podążaniu za tym co woła”, o wielokulturowości naszych serc, dobrych ludziach w podróżach życia oraz duchowo-mistycznych lekcjach drogi z moich spotkań w Ameryce, Indiach, Indonezji, Afryce i krajach arabskich. Poczujemy współplemienność, wzmocnimy siebie i kontakt z Ziemią. Będzie energetycznie, ciekawie, inspirująco i transformująco. Zakończymy mini praktyką dobrego nawyku.

„Choć tak różni, jesteśmy jednością. Jesteśmy ludem tęczy". - Nelson Mandela

Promocja książki pt. "ODCZAROWANA"

Joanna Patrycja Wieczorek Mentorka, Autorka światłoczuła i Podróżniczka, Entuzjastka świata, Ziemi i jej żywiołów oraz ludzkich historii. Pracowała trzynaście lat w korporacji, jeszcze dłużej poszukiwała siebie na różnych warsztatach rozwojowo-duchowych a podczas urlopów odkrywała wielokulturowość i różnorodność krajów arabskich, Azji, Afryki, Ameryki i Indii. Wszędzie spotykała niezwykłych i niemedialnych dobrych ludzi, doświadczała magii i mistyki zdarzeń. W 2013r odeszła z firmy, kupiła bilet w jedną stronę na Bali i niespodziewanie została żoną szamana w Afryce. Jest praktykiem dziewięcioletniej kompletnej zmiany życia „od korporacji do autokreacji”, coachem i joginką. Dziś przekazuje dalej mądrość doświadczenia własnej drogi prowadząc Konsultacje i #baobabki podróże kobiet, napisała dwie książki. Najnowsza to „odCZAROwana – kobieca podróż ku mocy, wolności i miłości” (2022 wyd. własne), historia prawdziwa www.joannawieczorek.com

SOBOTA 16.07.22

NAMIOT

  • godz. 10-11:30

„Zajęcia intuicyjnego, uważnego ruchu z wykorzystaniem pozycji jogowych, pilatesowych oraz elementami choreoterapii”. Centrum Joga i Pilates

Centrum Joga i Pilates zaprasza na zajęcia intuicyjnego, uważnego ruchu z wykorzystaniem pozycji jogowych, pilatesowych oraz elementami choreoterapii. Będziemy poruszać się tak, aby zharmonizować ciało, poczuć swobodę, odprężenie, przepływ-poprawiając tym samym nastrój i samopoczucie. W tle będzie płynęła muzyka etniczna, a na koniec odczujesz głęboką relaksację przy dźwiękach mis tybetańskich i bębna. Pragniemy zbudować dla Ciebie przestrzeń do zainspirowania się świadomą pracą z ciałem, wyciszeniem od zgiełku miasta, natłoku myśli, aby nawiązać relację z samym sobą jak i tym, co „tu i teraz”.

Beata Oganowska - prowadząca Centrum Joga i Pilates, entuzjastka zdrowego, aktywnego trybu życia, miłośniczka wielu form terapii ciała, umysłu i ducha. Certyfikowana nauczycielka metody Pilates, CoreFit oraz absolwentka Akademii Choreoterapii i Arteterapii.

Edyta Szulc - wieloletnia nauczycielka pracy z ciałem krocząca ścieżką duchowego rozwoju. Joginka, choreo i arteterapeutka. Masażystka zabiegu uwalniającego z ograniczeń umysłu- Access Bars oraz Access Facelift. Artystka tworząca z drewna, piór i filcu. Obecnie uczennica szkoły Doradztwa Szamańskiego u Arvick Baghramian- psychoterapeutki i współczesnej szamanki.

  • godz. 11:45-13:00

"MindBodyFulness czyli jak odzyskiwać połączenie pomiędzy umysłem i ciałem poprzez metodę Feldenkraisa – prowadzący Artur Chruszcz

W metodzie Feldenkraisa uczymy się jak angażować się w działanie nad całym sobą. Nasz ruch, emocje, odczucia i myśli stają się ze sobą coraz bardziej spójne, przez co nasze działanie robi się sprawniejsze i pojawia się w nim poczucie większej gracji i lekkości. Stresy chaotycznej codzienności i trudne przeżycia z przeszłości często odcinają nas od

wrażeń i odczuć płynących z ciała i unieruchamiają” zamrażają” niektóre części nas. W pośpiechu zapominamy czuć siebie, trzymamy napięcia z przeszłości, nieadekwatne w teraźniejszości i ruszamy się w nawykowy, mało optymalny sposób. Podczas spotkania zrobimy jedną lekcje metody Feldenkraisa i przyjrzymy się jak może posłużyć ona do praktyki dynamicznej, uważności i ucieleśnienia ”embodiment ”, aby wejść w lepszy kontakt z samym sobą. Poprzez praktykę na zajęciach poprawisz samoregulację całego organizmu, odzyskasz lub odkryjesz poczucie zintegrowania, w którym czujesz większą sprawczość, przyjemność i elegancję w działaniu.

Artur Chruszcz, dla którego ruch jest niezmiennie czarujący, a ruch to życie. Po etapie uprawiania sztuk walki i praktykowaniu jogi odkrył metodę Feldenkraisa, w której poprzez świadomy i uważny ruch, odnalazł sposób na "wyciszenie gadania w głowie" i bycia bardziej obecnym. Cały czas się rozwija i poszukuje inspiracji. Obecnie jest w trakcie 4-letniego szkolenia metody Feldenkraisa, którego głównym nauczycielem jest Paul Newton

  • godz. 13:15 -14:45

"Jesteśmy muzyką" - warsztat świadomej pracy z ciałem i głosem.

Prowadząca: Asia Pyrek.

Zanim zaczęliśmy mówić - śpiewaliśmy. Każdy z nas. Posiadamy głos i ciało, które tworzą własną muzykę. By to poczuć i delektować się swoim unikalnym brzmieniem, melodiami, rytmami - zacznijmy siebie słuchać... i próbować... jak dzieci :) Z ciekawością, bez oceny i bez napięć, w energii zabawy i lekkości. Do takiego odkrywania swojej muzykalności serdecznie Was zapraszam. 

Asia Pyrek „Mariposa" - wokalistka i kompozytorka, podróżniczka, blogerka i totografka, trenerka rozwoju osobistego i mówczyni motywacyjna. Śpiewu i improwizacji uczyła się m.in. od Bobbiego mcFerrina („Don't Worry Be Happy").

  • godz. 15:00-16:30

Życie w równowadze - DBAJ O SWOJĄ ENERGIĘ ŻYCIOWĄ” - praktyczne wskazówki jak wzmacniać i równoważyć zasoby ciała i umysłu”

Każdy z nas posiada swój własny punkt wewnętrznej równowagi. Stan, w którym czuje się zdrowo, bezpiecznie i witalnie. W którym energia życiowa płynie bez zakłóceń i pozwala nam kreować każdy nowy dzień.

Każdy z nas żyje w relacji z innymi osobami, nie jesteśmy samotną wyspą. Relacje, w których jesteśmy, albo nas wzbogacają, albo nam zabierają sporo energii. To od nas zależy jak tymi relacjami zarządzamy. Kluczowe wydaje się słuchanie, tego co mówi nasze ciało na temat danej sytuacji, aby również w relacjach znaleźć swój punkt równowagi.

W dzisiejszych niezwykle dynamicznych/ zmiennych czasach temat ten wydaje się nie lada wyzwaniem. Z tym większą radością proponujemy wam warsztat, który wzmocni i wzbogaci naszą zdolność równoważenia zasobów ciała i umysłu.

Aby móc w pełni korzystać z tego co udało nam się „zrozumieć”, dobrze jest to również poczuć / zakotwiczyć w fizycznym ciele. Dlatego też zapraszamy na warsztat w postaci hybrydowej. Treść merytoryczną będziemy przeplatać praktyką ruchową i obserwować jakie to stanowi dla nas doświadczenie.

Aleksandra Konieczna:

Od 18 lat aktywna tancerka i pasjonatka szeroko pojętej pracy z ciałem w ruchu, zarówno w wymiarze artystycznym jak i terapeutycznym. Intensywną edukację taneczną rozpoczęła w roku 2002, uczęszczając na liczne warsztaty w kraju i za granicą. W roku 2009 wyjechała do Francji, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności ruchowe. Po powrocie do kraju podjęła własną działalność twórczą. Równolegle z nią dzieli się swoim doświadczeniem i praktyką z innymi będąc instruktorem różnych form tanecznych, improwizacji i świadomej pracy z ciałem.

Absolwentka Kursu Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie.

Stypendystka programów artystycznych w kraju i za granicą

Dariusz Walczak: Psycholog Organizacji, konsultant:

"Specjalizuje się w aspektach związanych z relacjami międzyludzkimi. Szczególnie analizuje i pomaga w rozwoju efektywnych narzędzi, które budują relacje międzyludzkie. Należą do nich elementy zarządzania emocjami, energią życiową, które wspomagają silną wolę, samokontrolą, tak niezbędną w utrzymaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Wspólnie z klientami wzmacniamy skuteczną wielowymiarową komunikację, umiejętności rozwiązywania konfliktów, poznajemy skuteczne techniki obrony przed wywieraniem wpływu".

Na co dzień doradza zespołom firmowym w obszarach związanych z projektowaniem i zarządzaniem Kulturą Organizacji, traktując ją jako kluczowy czynnik zaangażowania pracowników. Współpracuje jako pracownik dydaktyczny z Uniwersytetem SWPS.

WOZOWNIA

Sobota:

  • godz. 17:00-18:00

“The Inward Moment” - człowiek wobec sacrum. Wystawa Andrzeja Ziółkowskiego i wystawa na ścianach wozowni podczas festiwalu. Spotkanie autorskie godz. 17:00.

Wystawa fotografii Andrzeja Ziółkowskiego oraz wydany wcześniej album zawierający 150 fotografii „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”, są niezwykłą podróżą po Azji Południowo-Wschodniej. Autor wtopił się w atmosferę obrzędów religijnych, aby opowiedzieć o duchowości wyznawców siedmiu wielkich religii: chrześcijaństwa, buddyzmu, hinduizmu, islamu, judaizmu, sikhizmu i taoizmu. Bohaterów prezentowanych zdjęć łączy pragnienie kontaktu z sacrum. Andrzej Ziółkowski pokazuje ich w najbardziej intymnych momentach przeżyć duchowych: żarliwej modlitwy, pokuty, próby zespolenia z Praźródłem.

Pomagają nam oni zrozumieć, że mimo różnic w tradycjach religijnych, obrzędach czy formach ekspresji, pragnienia wszystkich ludzi wiary są do siebie podobne. Zaczynamy dostrzegać, jak mało nas różni, a jak wiele łączy.

Andrzej Ziółkowski:

"Często słyszę pytanie, jak określiłbym moje fotografowanie. Myślę, że słowem kluczem jest tu duchowa „intymność”. Pozwalam sobie określić te fotografie jako The Inward Moment (Wewnętrzny moment) – idąc w ślady wielkich mistrzów fotografii, którzy używali słowa „moment”, by opisać swoje zdjęcia. Pierwszy był Henri Cartier-Bresson, który w 1952 roku zatytułował swą kultową monografię The Decisive Moment (Decydujący moment). Steve McCurry w swoich publikacjach używa określenia The Unguarded Moment (Moment bezbronności), a Geoff Dyer zatytułował swoją książkę, opisującą zdjęcia sławnych fotoreporterów, The Ongoing Moment (Nieprzerwany moment). Fotografując, starałem się uchwycić jednocześnie moment bezbronności i intymności duchowej. Tej chwili, w której człowiek – sam czy też w grupie – próbuje wejść w relację z sacrum, różnie nazywanym w każdej z religii. Pragnąłem opowiedzieć moimi zdjęciami o ścieżkach duchowych, po których idąc, będąc różnymi, jesteśmy sobie równi. Wszyscy wychodzimy z tego samego miejsca i ku temu samemu dążymy. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim bezimiennym bohaterom moich zdjęć za świadectwo ich wielkiej wiary, że kiedyś razem TAM dojdziemy".

NAMIOT GWIAZDA

Sobota

  • godz. 15.00-16.30

"Wszystko jest filozofią 2.2". Spotkanie z prof. Renatą Iwicką

Temat: Szkoła Kokugaku - uczeni z Kokugaku krytykowali represyjne moralizowanie myślicieli konfucjańskich i próbowali przywrócić kulturę japońską przed napływem obcych sposobów myślenia i zachowania.

Gość: prof. Renata Iwicka - absolwentka Instytutu Filologii Orientalnej, specjalizacja: Japonistyka i Sinologia. Głównymi kręgami zainteresowań są: szeroko pojęta demonologia, kultura i historia Azji (zwłaszcza Japonii i Korei) oraz mitologia popkulturowa. To siódma edycja projektu realizowanego przez Fundację Vademecum i współfinansowana ze środków Miasta Gdyni

  • Po spotkaniu około godz.16:30:

Spotkanie promocyjne z Arkadiuszem Maciejewskim autorem książki o Libii: „LIBIA- KRAJ NIEZNANY. TRYPOLITANIA CZĘŚĆ I”; „LIBIA – KRAJ NIEZNANY, CYRENAJKA I FEZZAN CZĘŚĆ II".

Kraj i ludzie to barwna opowieść o przeżyciach związanych ze spotkaniem Kraju, Ludzi Libii. Nie zabraknie tam opisu smaku i wrażeń Pustynii Sahary, znajdziecie również fragmenty ghibli –wiatr pustyni, opisu części pustynnej- Fezzanu. Znajdziecie również malownicze opisy cudownych budowli łuk Septimiusza Severa, łaźnie Hadriana… To również wspomnianie z pobytu w Trypolis -i jego 2700 lat ciągłej historii, Sabrata , mniej okazałe starożytne miasto, lecz również może poszczycić historią oraz Gadames, Ghirza, Jefren, Tarhuna, Misurata

Mgr inż. Arkadiusz Maciejewski: z zawodu projektant budownictwa, 10 lat przepracował projektując i nadzorując powstanie wspaniałych budowli w Libii. Książka powstała w oparciu o osobiste spotkania z kulturą Libii: ludzie, emocje, zwyczaje...

Globaltica 2022 - Strefa Kids

Piątek (15.07.22) i sobota (16.07.22)

Zabawy twórcze z KALAMO

Kalamo zaprasza wszystkie dzieci do strefy plastyczno-sensorycznej. Będzie tam można stworzyć ciekawe prace plastyczne wykorzystując materiały z recyklingu np. maski etniczne, łapacze snów, obrazki 3D a także tworzyć i bawić się masami plastycznymi.

Ponadto w planie są wielkie bańki mydlane i zabawy ruchowe.

Warsztaty plastyczne „Tajemnice morskich głębin”

Podczas warsztatów plastycznych zanurzymy się w tajemnicze, morskie głębiny i rozejrzymy się dookoła. Czy pod wodą jest ciemno? Czy woda jest ciepła? Jakie stworzenia możemy tam spotkać? Czy wiecie, że meduzy występują w każdym oceanie świata, a nawet w niektórych jeziorach i stawach słodkowodnych? A co najważniejsze- mogą być jaskrawe i kolorowe.

Zapraszamy na kreatywne i twórcze warsztaty z tworzenia meduz- dla dużych i małych!

Warsztaty muzyczne „Poczuj rytm”

Edukacyjne Centrum Gitarowe P.M.Guitar zaprasza na warsztaty, podczas których przeniesiemy się w świat rytmu.

Wszystko co nas otacza jest rytmiczne! Czy wiesz, że czas jest rytmiczny, a nasze serce bije rytmicznie 60 do 80 uderzeń na minutę? Zdajesz sobie sprawę, że w rytmie pór roku żyją rośliny i zwierzęta, rytmicznie zmieniają się prądy morskie i zjawiska klimatyczne? Podczas warsztatów wsłuchasz się w swój własny rytm. Zapraszamy!

Animacje ruchowe i taneczne prowadzone przez Edukacyjne Centrum Gitarowe P.M. Guitar

Sobota (oprócz tego co powyżej)

Warsztaty ekologiczne z Zielonym Ogniwem 

Bioróżnorodność w mieście - tworzenie poidełek dla owadów (dla dzieci ok. 5-8 lat)
Dlaczego potrzebujemy pszczół i innych owadów w mieście? Ponieważ zapewniają one przetrwanie i bogactwo otaczającej nas zieleni oraz są kluczowe dla bioróżnorodności. Chcemy pokazać dzieciom co mogą robić, by pomagać owadom. Razem stworzymy poidełka z tego, co każdy i każda z nas może znaleźć w swoim najbliższym otoczeniu: patyków, kamieni, mchu itd.

Bioróżnorodność w mieście - sadzenie warzyw i ziół (dla starszych dzieci ok. 8-12 lat)

Kiedy gotujemy czasem zostają nam resztki warzyw. A co jeśli zamiast je wyrzucać, zasadzimy je w ziemi? Obserwując proces rozwoju roślin, możemy wiele się nauczyć i mieć dużo satysfakcji ze zbiorów z własnej doniczki. A przede wszystkim uraduje to otaczające nas w mieście owady. Chcemy wspólnie posadzić warzywa wykorzystywane na co dzień w kuchni: kawałki pomidorów, ząbki czosnku itd.

Warsztaty dla dzieci: Kolorowe ptaki – tradycja i ekologia (godz. 12:00 - 14:00)

Prowadzenie: Kamila Szelągowicz

Współorganizator Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Historia kolorowych ptaków z papieru ma kilkadziesiąt lat, a wywodzą się one z warsztatów szkolnych. Prostota wykonania, możliwość stworzenia fantastycznego dzieła rozwija dziecięcą wyobraźnię. Połączenie kolorowych papierów i ażurowych wycinanek bądź naklejenia kolorowych paseczków czyni dzieło niezwykłym i niepowtarzalnym. Dodatkowo warsztaty będą idealną okazją, by porozmawiać o rodzajach ptaków występujących w Polsce i ich roli dla ekosystemu. Tradycja i ekologia – najlepsze połączenie – wszystko to, co chcemy przekazać najmłodszym!

Teatr Igraszka - Spektakl „Podróż za horyzont”

Jest to opowieść o przyjaźni i o tym, że nie należy nikogo oceniać zbyt pochopnie. Młodzi widzowie mają też okazję nauczyć się kolorów.

Mała Małgosia chciałaby się dowiedzieć co jest za horyzontem. Postanawia więc wyruszyć i sprawdzić to osobiście. Zanim jednak jej podróż się rozpocznie, poznaje złośliwego, lecz na szczęście mało szkodliwego potworka Ohydala. Ohydal wątpi w powodzenie wyprawy Małgosi i dlatego nieustannie namawia ją do pozostania w domu. Małgosia jednak nie rezygnuje, zwłaszcza, że cennych wskazówek udziela jej Słoneczna Pani. Aby dotrzeć za horyzont Małgosia musi zbudować most z siedmiu kolorów.                                                             

Ale skąd wziąć te kolory? Pierwszy Małgosia dostaje od Słonecznej Pani, kolejne musi znaleźć sama. W wyprawie towarzyszy jej Ohydal. Potworek najpierw przeszkadza i dokucza Małgosi, z czasem jednak staje się jej prawdziwym przyjacielem. Prawdziwym, czyli takim, na którego można liczyć w trudnych sytuacjach, a takich sytuacji nie będzie brakowało, oj, nie będzie… Małgosia w czasie swojej niecodziennej podróży pozna kilka niezwykłych postaci – pana Chmurka, pana Papryka, spotka się z Księżycem, przeżyje też coś naprawdę strasznego! Wszystko jednak skończy się szczęśliwie, wesoło i kolorowo…

Warsztaty teatralne z aktorami Teatru Igraszka

Warsztaty literacko – plastyczne „Amadeusz Foczka i przyjaciele”

Zajęcia oparte na książce „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” M. Sternickiej-Urbanke.

Podczas zajęć zapoznamy się z bohaterami książki, zastanowimy się czy warto sobie zadawać pytanie „Kim właściwie jestem?”. No i stworzymy własne postacie z różnych kolorowych elementów. A jak uczestnikom przyjdzie ochota to zainscenizujemy małe scenki z udziałem naszych wykreowanych postaci.

Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%