Zamknij

Jak dużo kleszczy jest w Sopocie? Zobacz interaktywną mapę!

11:58, 30.05.2022 Aktualizacja: 11:58, 30.05.2022
Skomentuj

Kleszcz to pajęczak, który budzi przerażenie wielu osób. Jego wbicie się w ciało niesie ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi, zwłaszcza boleriozą. W Internecie można znaleźć interaktywną mapę, na której internauci zamieszczają informacje o złapanych kleszczach. Jak sytuacja wygląda w Sopocie? 

Na terenie Polski żyje ponad 20 gatunków kleszczy, ale zakażenie boleriozą jest najczęściej przenoszone przez kleszcza pospolitego. Pajęczaki te żywią się krwią ludzką i zwierzęcą, a samo zakażenie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt. Kleszcz wszczepia się w skórę za pomocą aparatu kłująco-ssącego, wprowadzając przy tym substancję znieczulającą – ukłucie jest więc najczęściej niewyczuwalne.

Krętki Borrelii wywołujące zakażenie przedostają się do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszcza. W przypadku ugryzienia bardzo istotną jest kwestia czasu pozostawania kleszcza na skórze. Zakażenie bakterią następuje nie wcześniej niż 24 do 48 godzin po wkłuciu pasożyta w skórę. Szybkie zauważenie obecności kleszcza i prawidłowe usunięcie go w jak najkrótszym czasie znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia.

W wielu przypadkach osoba nie zdaje sobie sprawy, że została ukąszona. Objawy chorobowe pojawiają się w późniejszym czasie, co znacznie utrudnia rozpoznanie. Warto obejrzeć dokładnie swoje ciało, nie tylko po przyjściu z lasu. Można je złapać, nawet chodząc po wysokiej trawie czy w pobliżu innych roślinności. Kleszcze wybierają zazwyczaj zgięcia łokci i kolan, pachwiny, kark i skórę pod piersiami. 

Na szczęście nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii i jego wkłucie nie oznacza od razu zakażenia. To w około 50-80% przypadków poznamy po tzw. rumieńcu wędrującym. Zmiana skórna pojawia się zazwyczaj dopiero po kilku dniach i ma postać okręgu o czerwonawym kolorze o średnicy około 5 cm i rozszerza się wraz z upływem czasu. Towarzyszy jej charakterystyczna obwódka.

Interaktywna mapa kleszczowa

Na stronie ciemniejszastronawiosny.pl można znaleźć interaktywną mapę, na której internauci zamieszczają informacje o złapanych kleszczach. Stworzona została przez miłośników psów, jednak oznaczać można również przypadki złapania pajęczaka przez człowieka. Jak wygląda na niej sytuacji kleszczowa w Sopocie?

W kurorcie do tej pory dodano jedynie dwa zgłoszenia. Jedno z nich dotyczyło obszaru przy parku Goyki oraz Potoku Grodowym. – W tym roku z tej okolicy przynieśliśmy na ubraniu nimfę kleszcza, a w zeszłym roku dorosły kleszcz ugryzł jedną osobę. Byliśmy tam na dwóch spacerach i dwa razy wróciliśmy z kleszczami. Teraz chodzimy wzdłuż morza, nie ma tylu traw i krzewów – można przeczytać na mapie. Kolejny komentarz został oznaczony w Sopocie Dolnym. Jak tłumaczy użytkownik, pies wrócił ze spaceru z czterema kleszczami. 

Patrząc na inne regiony, liczba zgłoszonych kleszczy w Sopocie nie jest duża. Do mapy należy jednak podchodzić z dystansem, ponieważ nie każdy o niej wie i nie każdy zgłasza przypadki.

Mapa Kleszczy

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

xx

0 0

Mało zgłoszeń o kleszczach, bo mało osób o tej stronie wie. Na Kamiennym Potoku aż się roi - na psie złapałam już dwa, mimo tego, że jest zabezpieczony wcierką przeciwkleszczową.

16:11, 30.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

yy

1 0

Kleszcze obecnie są wszędzie, jako to zaznaczyć?

11:40, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%