Zamknij

W Sopocie powstaną nowe budynki komunalne! Na jednym z nich znajdzie się mural P. Dahlberga

15:00, 26.05.2022
Skomentuj Wiz. Bosiaccy Biuro Architektoniczne Wiz. Bosiaccy Biuro Architektoniczne

Sopot przygotowuje się do budowy nowych budynków komunalnych. Powstaną one przy ul. 3 Maja 61, w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego oraz osiedla Karlikowski Młyn. Obecnie miasto poszukuje wykonawcy, który zajmie się wzniesieniem konstrukcji mieszkalnych oraz zagospodarowaniem okolicznego terenu. Inwestycja powinna zostać zrealizowana "pod klucz" w przeciągu półtora roku od podpisania umowy. Wykonawcę poznamy już w piątek, 27 maja.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w dokumentacji przetargowej w Sopocie powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne, które będą nosiły nazwę osiedla "Sopocki Młyn". Zostaną one zlokalizowane na działce, na której niegdyś funkcjonowała myjnia oraz warsztat samochodowy.

Wiz. Bosiaccy Biuro Architektoniczne

Zespół budynków mieszkalnych będzie się znajdował na środkowej działce terenu objętego inwestycją. Dwa podłużne budynki o układzie korytarzowym, ustawione ścianami szczytowymi jeden obok drugiego, stworzą od strony wschodniej jedna linię elewacji. Wzdłuż tej elewacji zaprojektowano drogę dojazdową oraz chodnik dla pieszych. Obszar od strony ul. 3 Maja oraz teren przykolejowy zostaną przeznaczone na nasadzenia zieleni. Obszary na północ i południe od budynków będą wykorzystane na parkingi, zaś obszar działki graniczący z terenami sportowymi zostanie przeznaczony na plac zabaw dla dzieci.

Podczas przeprowadzanych prac nie planuje się wycinki drzew, kolidujących z zabudową, a ich ochronę i zachowanie odpowiednich odległości. Za projekt budynków komunalnych odpowiada Biuro Architektoniczne Bosiaccy które przedstawiło wizualizacje planowanej inwestycji.

Wiz. Bosiaccy Biuro Architektoniczne

Mural ozdobi jeden z budynków

Przestrzeń osiedla będzie się wyróżniała na tle innych sopockich budowli za sprawą muralu, który znajdzie się na elewacji północnej jednego z budynków. Ma on nawiązywać do specyfiki i historii miejsca, w którym realizowana będzie inwestycja.

- W przeszłości, na przełomie XIX i XX wieku funkcjonował w sąsiedztwie tego miejsca młyn wodny, tuż przy przepływającym obok potoku Karlikowskim, który obecnie został skanalizowany pod ziemią. Z uwagi na fakt, iż najbardziej eksponowaną stroną projektu, dla przejeżdżających sąsiadującą ulicą 3-ego Maja mieszkańców, okazała się elewacja szczytowa, północna jednego z budynków, oraz z uwagi na fakt, iż byłaby to elewacja najuboższa architektonicznie, ściana ta nasunęła pomysł ozdobienia jej w sposób niekonwencjonalny, tworząc jednocześnie wartość dodaną dla tej fasady - czytamy opisie projektu, załączonym do dokumentacji przetargowej.

Za wykonanie projektu muralu będzie odpowiadał znany i ceniony sopocki artysta Per Oscar Gustav Dahlberg. Zajmuje się on na co dzień grafiką, rzeźbą, malowaniem tkanin, inscenizacją pokazów audiowizualnych, produkcją filmów reklamowych i animacji. Mieszka w Sopocie oraz w Paryżu. W latach 1974-1975 studiował w Eskilstunie w Szwecji. Następnie przez 3 lata studiował grafikę w Cambridge, a przez kolejne 6 lat na Royal College of Art w Londynie, gdzie uzyskał stopień doktora. Jego rysunki architektoniczne stały się jednym ze źródeł inspiracji dla projektantów Krzywego Domku w Sopocie.

Per Dahlberg znany jest m.in. niepowtarzalnego "pływającego" stylu rysunków, których znaczną część poświęcił sopockiej architekturze. Jego prace ukazały się w 2006 roku w formie publikacji książkowej "Sopot w rysunkach" nakładem Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej BERNARDINUM.

- Artysta, w swoim dziele muralu, przywołał element koła młyńskiego napędzanego wodą potoku Karlikowskiego, uzupełniając obraz radośnie bawiącymi się wokół koła postaciami, które stworzył przed laty i wielokrotnie umieszczał w swoich pracach — charakterystycznymi „stworkami" znanymi jako „SOPOTAKI". Scena ta dzieje się na tle fragmentu typowej sopockiej architektury rysowanej w unikalnym, charakterystycznym stylu ręką Mistrza - głosi opis projektu.

Mural zostanie wykonany w formie nadruku rysunku na płyty ze spieków kwarcowych, które zostały przyjęte w projekcie budowlanym jako okładzina elewacyjna części fasad projektowanych budynków komunalnych. Nadruk zostanie wykonany fabrycznie przez docelowego producenta tych płyt, z zachowaniem najwyższych parametrów odporności nadruku na warunki atmosferyczne, w tym różnic temperatur, wilgoci i promieniowania UV.

Z projektem muralu mogą Państwo zapoznać się poniżej.

Wiz. Bosiaccy Biuro Architektoniczne

Wiz. Bosiaccy Biuro Architektoniczne

[ZT]12930[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

annann

2 3

znowu patole

21:21, 26.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zmartwionyzmartwiony

4 3

Dlaczego Sopot, który rzekomo jest kurortem znowu inwestuje w patologie, bezrobotnych, żyjących z socjalu??? Mało mamy patologii na sopockich ulicach i w sopockich kamienicach obsikanych i pełnych brudu i smrodu? Może Sopot zająłby się w końcu mieszkańcami, którzy chcą tu spokojnie życ i płacą podatki, a z socjalu nie korzystają nigdy; od pokoleń?

01:01, 27.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KAAKAA

1 0

O sopocki młyn jak ta restauracja na kamiennym potoku :P

10:18, 27.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hannahanna

4 0

Nie bardzo rozumiem, dlaczego najemców mieszkań komunalnych ktoś pozwala sobie nazywać patolami. Idąc tym tokiem myślenia ponad połowa Niemców to patole bo tam większość ludzi wynajmuje mieszkania, podobnie w innych krajach Europy Zachodniej. Z jednej strony krytykuje się władze miasta, że młodych nie stać na mieszkanie tutaj a z drugiej, jak coś się buduje to tez źle.

18:35, 27.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

2 0

No tak, bo lepiej inwestować w turystyczną patologię. Najemca mieszkania komunalnego musi się wykazać odpowiednim dochodem, żeby takie mieszkanie dostać i na pewno nie jest to jedynie beneficjent 500+ czy mops-u.

10:04, 28.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%