Zamknij
REKLAMA

Licealiści z Sopotu pojadą do Memphis! Rozstrzygnięto „MIP - Fighting the Unknown”

12:30, 13.05.2022 . Aktualizacja: 12:30, 13.05.2022
Skomentuj Memphis. Fot. Pixabay Memphis. Fot. Pixabay

Zakończył się ogłoszony w styczniu konkurs, zorganizowany przez stowarzyszenie Memphis in Poland oraz urzędy miast Sopotu, Gdańska i Gdyni. Licealiści, którzy zwyciężyli w konkursie we wrześniu pojadą do Memphis w USA.

W konkursie wzięły udział trzy szkoły ponadpodstawowe z Sopotu - I LO, II LO, III LO. Gdynia wytypowała III LO, IX LO oraz X LO. Natomiast z Gdańska o nagrodę walczyli uczniowie ZSO nr 7. Uczniowie mogli przygotować prace samodzielnie bądź w grupach do trzech osób. Większość uczniów zdecydowała się na pracę grupową. Konkurs zaangażował ponad 100 uczniów, a komisja konkursowa otrzymała do oceny łącznie ponad 40 prac. Wybór najlepszych był więc niezwykle trudnym zadaniem, przede wszystkim ze względu na ich wyrównany, wysoki poziom.

Kapitułę konkursową tworzyli współtwórcy utworu „Fighting the Unknown”: Marcin Arendt, Rebecca Arendt, Jacek Dutkiewicz, Ryszard Schnepf i Magdalena Vaughan, którzy wyłonili zwycięzców w każdym z miast.

W Sopocie nagrodzony został zespół z II LO w składzie: Apolonia Szukała, Pola Król i Malwina Stefańska za esej pt. „Facing Adversities” i film zatytułowany „Deferred”. W Gdyni zwyciężył zespół z X LO w składzie: Natalia Stawińska, Zuzanna Sawczuk i Izabela Baranowska za trzy eseje i animację pt. „Only Everybody”.

W Gdańsku natomiast najlepiej oceniona została praca Wiktorii Majek za esej i grafikę „The Impact of Covid”.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy poświęcili czas i wzięli udział w konkursie. Sopockie prace, które miałam przyjemność oglądać, były naprawdę profesjonalnie przygotowane – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Gratuluję zwycięzcom i życzę udanego wyjazdu do Memphis. – dodaje wiceprezydentka Sopotu.

Celem konkursu „Memphis in Poland – Fighting the Unknown” (w skrócie MIP – Fighting the Uknown) zachęcenie trójmiejskich licealistów do stworzenia pracy artystycznej, prezentującej ich doświadczenie i reakcję na pandemię COVID-19. Zainspirowani piosenką „Fighting the Unknown”, napisaną specjalnie na potrzeby konkursu, uczniowie prezentowali swoje prace artystyczne, będące ich twórczą odpowiedzią na doświadczenie „walki z nieznanym”. Wspomniany utwór został nagrany z udziałem studentów i profesorów Szkoły Muzycznej im. Rudi Scheidt’a Uniwersytetu w Memphis (więcej informacji o konkursie oraz utwór w załączeniu).

Konkurs „Fighting the Unknown” miał zachęcić młodych ludzi do artystycznego wyrażania swoich poglądów i odczuć poprzez muzykę, poezję i sztukę, a tym samym pomóc przebrnąć im przez trudny czas pandemii i zastanowić się, jak uczynić naszą planetę lepszym miejscem do życia.  

Nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd do Memphis w stanie Tennessee (USA), gdzie uczniowie poznają kulturę Memphis i zaangażują się w międzykulturowe dyskusje i działania, ukierunkowane na twórczą ekspresję, prawa obywatelskie i pomoc w walce z pandemią. Wyjazd, którego koszty dla swoich uczniów pokryją poszczególne miasta, planowany był na maj 2022 r., ze względu na odbywający się wtedy największy festiwal muzyczny „Memphis in May”. Niestety, z powodu obostrzeń pandemicznych, obowiązujących obecnie na terenie stanu Tennesse, wyjazd musiał być przeniesiony na wrzesień. Wizyta odbędzie się w dniach 17-24 września i będzie poprzedzona wirtualnymi spotkaniami, które będą przygotowaniem do podróży.

Idea konkursu została zaproponowana przez Jacka Dutkiewicza, założyciela stowarzyszenia Memphis in Poland oraz byłego, wieloletniego przewodniczącego Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskiego, a także przez Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych. „MIP Fighting the Unknown” to kolejny projekt przygotowany we współpracy pomiędzy Sopotem i Memphis, zapoczątkowanej międzykulturowym festiwalem „Memphis in Poland” w 2017 roku.

Memphis w stanie Tennessee i Sopot wraz z sąsiednim Gdańskiem oraz Gdynią mają wiele wspólnego kulturowo i odegrały ważną rolę w walce o prawa człowieka i obywatela w obu krajach – mówi Jacek Dutkiewicz, pomysłodawca konkursu i założyciel stowarzyszenia Memphis in Poland. – Chcemy rozwijać dalej polsko-amerykańskie partnerstwo, zapewniające wymianę edukacyjną i kulturalną. Wpływ potencjalnych, przyszłych zagrożeń pandemicznych, zmian klimatycznych oraz społecznych problemów globalnych jest niezwykle istotny dla przyszłego życia młodego pokolenia. Mam nadzieję, że konkurs stanie się platformą, na której młodzież będzie mogła wyrazić swoje przemyślenia na te tak ważne tematy i oddać artystyczną wizję przyszłości naszej planety – dodaje Jacek Dutkiewicz.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]13094[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Morfeusz Morfeusz

1 0

Zapreparatowane dzieci, które idą na żer napletkoujemnych masonów. Ot co. 00:56, 15.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%