Zamknij
REKLAMA

Otwarto żłobek przy ul. Obodrzyców w Sopocie [FOTO/WIDEO]

16:04, 14.01.2022 | P.S.
Skomentuj
REKLAMA

Dziś o godzinie 12.30 odbyło się uroczyste otwarcie nowopowstałej Filii nr 1 Żłobka „Puchatek”. Placówka znajduje się przy ul. Obodrzyców 18 w Sopocie Kamiennym Potoku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 7 mln zł. Pod opieką żłobka znajdzie się sześćdziesięcioro dzieci zakwalifikowanych w rekrutacji, jaką przeprowadzono w grudniu ubiegłego roku. Od poniedziałku listy przyjętych maluchów są dostępne na drzwiach budynku, a także na stronie internetowej placówki.

Nowy publiczny żłobek będzie bezpieczną i przyjazną placówką opiekuńczo-wychowawczą, a także edukacyjną, dostosowaną do potrzeb małego dziecka. Zapewni wysoki standard opieki, a podział dzieci na 4 niewielkie grupy umożliwi indywidualne podejście do maluchów. Budynek żłobka, jego wnętrze i otoczenie zostało zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób i dzieci z niepełnosprawnością. Na terenie zielonym otaczającym żłobek mieści się plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, także dostosowany dla osób z niepełnosprawnością.

O położeniu nowego żłobka zadecydowali sami mieszkańcy Sopotu. Jego lokalizacja została wybrana na podstawie wcześniej przeprowadzonej ankiety.

Uroczyste otwarcie

W oficjalnym otwarciu placówki wzięli udział Wiesław Byczkowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Marcin Fuchs – dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

- O ile w przedszkolach miejsc zawsze nam starczyło dla wszystkich, o tyle kolejka do żłobka zawsze spędzała nam sen z powiek. Teraz udało się, dzięki tej wspaniałej inwestycji, trochę tę kolejkę zmniejszyć. Sześćdziesiąt miejsc w tym przyjaznym żłobku na was czeka - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim. - Chciałam podziękować tym wszystkim, bez których ta inwestycja nie byłaby możliwa. Przede wszystkim dziękuję panu marszałkowi, bo dzięki tym środkom sopocianki mają lepszy wybór. Mogą same zdecydować, czy chcą wrócić do pracy, czy chcą zostać z dziećmi w domu - podkreślała wiceprezydentka Sopotu.

Podczas uroczystego otwarcia podziękowano także dyrektorce pobliskiego przedszkola, dyrektorce nowopowstałego żłobka, wykonawcom oraz urzędnikom, którzy prowadzili nadzór nad inwestycją i pozyskiwali środki, dzięki którym budowa mogła być zrealizowana.

Budynek żłobka

Na parterze budynku zlokalizowane są 4 sale dziecięce, z podziałem według grup wiekowych (3 grupy 16 osobowe, dzieci w wieku od 1,5 roku do lat 3 oraz 1 grupa 12 osobowa - niemowlęta), które zostały dostosowane do ich potrzeb i różnych funkcji (sypialnia, jadalnia, bawialnia). Bezpośrednio przy każdej z naturalnie doświetlonych sal dziecięcych, znajdują się toalety z przewijakami i szatnie dla dzieci.

Na parterze przewidziano również kameralną i dogodną przestrzeń przeznaczoną dla matek karmiących niemowlęta oraz pomieszczenie pielęgniarskie, kuchnię główną i mleczną ze zmywalniami, wózkarnię, toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnością oraz pomieszczenia gospodarcze i magazynowe.

Na piętrze znalazła się z kolei sala wielofunkcyjna dla dzieci, wyposażona w pomoce edukacyjne wspierające ich rozwój sensoryczny i ruchowy.  Będą się w niej odbywały zajęcia edukacyjne i zabawy interaktywne.

Nowy żłobek został wybudowany dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach projektu Gminy Miasta Sopotu pn. „Zwiększenie aktywności zawodowej osób opiekujących się dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie publicznego żłobka w Sopocie” oraz wsparciu z programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "MALUCH plus" edycja - 2020, w ramach zadania Gminy Miasta Sopotu pn. "Budowa miejskiego żłobka w Sopocie".

Inne żłobki w Sopocie

W mieście działa jeden publiczny żłobek – Puchatek, przy ul. Armii Krajowej 58. Uczęszcza do niego 84 dzieci. W kurorcie funkcjonuje również 4 żłobki niepubliczne (na 60 dzieci ) oraz 1 klub dziecięcy (na 10 dzieci ).

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SopSop

2 0

A porodówka? 18:03, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%