W niedzielę w Sopocie odbędzie się manifestacja ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Protestujący spotkają się o godzinie 18.00 na Skwerze Kuracyjnym, nieopodal molo. "Wyraźmy swoje poparcie dla demokratycznej Polski w Europie" - zaapelował do mieszkańców prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Protest jest odpowiedzią na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jego sędziowie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekli, że część zapisów Traktatu o Uni Europejskiej jest sprzeczna z polską konstytucją.
Wątpliwości sędziów wzbudziły dwa pierwsze akapity artykułu 1 (w związku z artykułem 4, ust. 3), a także artykuł 19 (ust. 1, akapit 2) Traktatu o Unii Europejskiej.
Ich treść przedstawiamy poniżej:
Artykuł 1
Niniejszym Traktatem WYSOKIE UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY ustanawiają między sobą UNIĘ EUROPEJSKĄ, zwaną dalej "Unią", której Państwa Członkowskie przyznają kompetencje do osiągnięcia ich wspólnych celów.
Niniejszy Traktat wyznacza nowy etap w procesie tworzenia coraz ściślejszego związku między narodami Europy, w którym decyzje podejmowane są z możliwie najwyższym poszanowaniem zasady otwartości i jak najbliżej obywateli.
(...)
Artykuł 4
(...)
3. Zgodnie z zasadą lojalnej współpracy Unia i Państwa Członkowskie wzajemnie się szanują i udzielają sobie wzajemnego wsparcia w wykonywaniu zadań wynikających z Traktatów.
Państwa Członkowskie podejmują wszelkie środki ogólne lub szczególne właściwe dla zapewnienia wykonania zobowiązań wynikających z Traktatów lub aktów instytucji Unii.
Państwa Członkowskie ułatwiają wypełnianie przez Unię jej zadań i powstrzymują się od podejmowania wszelkich środków, które mogłyby zagrażać urzeczywistnieniu celów Unii.
Artykuł 19
1. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.
Państwa Członkowskie ustanawiają środki niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony prawnej w dziedzinach objętych prawem Unii.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego z Artykułu 1 wynika, że:
Trybunał uznał ponadto, że artykuł 19 Traktatu o Uni Europejskiej stwarza możliwość:
Tak interpretowane zapisy Traktatu o Uni Europejskiej stoją w sprzeczności z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Krytycy czwartkowego wyroku uważają jednak, że sprzeczność ta wynika wyłącznie z wykładni zastosowanej przez sędziów i może uderzać w fundamenty funkcjonowania Uni Europejskiej.
Skutkiem tego orzeczenia może być nierespektowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Polsce. Z perspektywy prawa unijnego nasze państwo wciąż jest jednak związane jego orzeczeniami, a uchylanie się od ich wykonywania może skutkować m.in. karami finansowymi. Konsekwencje tego orzeczenia odbiją się także na polskich sędziach. Jeśli ci będą stosowali orzeczenia TSUE zawierające interpretację przepisów traktatów, którą TK uznał za niekonstytucyjną, mogą podlegać karom dyscyplinarnym.
Ja14:29, 09.10.2021
Nic na siłę, prosze Panstwa.
Rafał15:06, 09.10.2021
Napiszcie tylko potem ilu tych sopocian wyszło bo ja siedzę w domu.
an17:13, 09.10.2021
Obecny rząd jest dyktaturą. Jest bardzo przykre, że niszczy również gospodarkę. Pauperyzuje klasę średnią i tak nieliczną, zabija przedsiębiorczość, finansuje dotacjami margines społeczny.
Oj, wiele złego.
Morfeusz10:27, 10.10.2021
Czyli Niemcy i Francja mogą uznać wyższość swoich konstytucji nad prawem UE, a Polska już nie? Dobrze rozumiem?
Oczywiscie ze tak !13:43, 10.10.2021
Jest nawet na te okazje takie francuskie przyslowie : "Deux poids - deux mesures."
Oczywiscie ze tak !13:46, 10.10.2021
Jest nawet na te okazje takie francuskie przyslowie : "Deux poids - deux mesures."
0 4
Wyszli Ci którym nie jest obojętna wolność.
Jestem Europejka !