Pierwszy w historii obiegł granice Polski! Ultramaratończyk finiszował w Sopocie

11:09, 03.10.2021 Emil Bogumił Aktualizacja: 15:14, 03.10.2021
Skomentuj

Poznański ultramaratończyk zakończył projekt Run Around Poland. Drugiego października dobiegł do mety usytuowanej na mecie w Sopocie. Przeszedł tym samym do historii biegów ultra.

Run Around Poland to bieg dookoła Polski — bez wsparcia, bez supportu w kamperze, opierający się tylko na plecaku ważącym około siedmiu kilogramów, noszonym przez cały dystans około 4 000 kilometrów. Artur Kujawiński zakończył projekt drugiego października około 13:00. Metę wyznaczał punkt startu, czyli sopockie molo. Na miejscu czekali na niego najbliżsi, media oraz wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Artur Kujawiński 25 lipca wystartował z Sopotu i po ponad 2 miesiącach dotarł do miejsca startu. Jego celem było obiegnięcie Polski wzdłuż jej granic. Według Wikipedii jest to aż 3511 kilometrów, jednak dystans, jaki pokonał, był jeszcze dłuższy. Trasa wyznaczona przez Artura Kujawińskiego z uwagi na konieczność obiegania rzek, torfowisk czy parków narodowych wyniosła aż 4000 kilometrów! Po drodze zaliczył 6 trojstyków, czyli punktów granicznych z naszymi sąsiadami, biegnąc wzdłuż granic z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją. Wyczyn został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa.

Bieg miał również wymiar charytatywny, nagłaśniając akcję zbiórki środków na leczenie przyjaciela Artura — Przemysława Sieberta, zmagającego się z glejakiem mózgu. Akcja prowadzona jest na portalu siepomaga.