Zamknij

Gdańsk: tereny Westerplatte wracają do miasta. Muzeum przekonuje, że nic się nie stało

10:49, 18.09.2021 Aktualizacja: 11:13, 18.09.2021
Skomentuj Fot. Aleksandra Dulkiewicz, Facebook/Mariusz Cieszewski, Flickr.com (CC BY-NC 2.0) Fot. Aleksandra Dulkiewicz, Facebook/Mariusz Cieszewski, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Odebrana miastu działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie Gdańska, poinformowały 17 września władze Gdańska. Do zmiany statusu terenów przyczyniła się decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z kolei przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej, które odpowiadały w ostatnim czasie za teren, sugerują brak zmiany statusu prawnego.

Miasto od początku kwestionowało decyzję Wojewody Pomorskiego i Ministra Rozwoju, zgodnie z którą działka z pomnikiem została przejęta przez Skarb Państwa. Miejscy prawnicy wskazywali na ewidentne błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie na inwestora nakłada tzw. specustawa. Podobnymi wadami prawnymi obciążone były decyzje wydawane następnie kolejno przez: Wojewodę Pomorskiego, a następnie Ministra Rozwoju — poinformował w piątek Daniel Stenzel, rzecznik Miasta Gdańska.

Równolegle toczy się druga sprawa o działkę, na której Muzeum II Wojny Światowej ma w ciągu najbliższego roku wybudować nowy cmentarzyk. W tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał już wyrok, usuwający rozstrzygniecie ministerstwa z obiegu prawnego i jest wysoce prawdopodobne, że NSA to rozstrzygnięcie podtrzyma, informują gdańscy urzędnicy.

- Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem. Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 roku. Okazuje się, że było to działanie, które w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA, miało bardzo wątpliwe podstawy prawne – mówi Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska.

Innego zdania są przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej. Twierdzą, że jako inwestor, nadal są uprawnieni do przeprowadzania działań na wskazanym terenie.

Z 8 zarzutów sformułowanych pierwotnie w skardze Gminy Miasta Gdańska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 zostało odrzuconych - tylko w jednym przypadku sąd nakazał uzupełnić decyzje o informacje dotyczące części warunków technicznych. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony - przekonują. 

Dodają też, że decyzja NSA nie wpływa na uprawnienia do prowadzenia działań przy budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Innego zdania jest mec. Cezary Chabel, pełnomocnik miasta Gdańska, który brał udział w ostatnim posiedzeniu sądu. Zwrócił uwagę, że podczas posiedzenia NSA, na sali nie był obecny przedstawiciel ministerstwa, którego decyzję podważało miasto Gdańsk.

OŚWIADCZENIE

PEŁNOMOCNKA MIASTA GDAŃSKA

 

W nawiązaniu do oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej z dnia 17 września 2021 roku informuję, że:

 

Po pierwsze, NSA nie uznał, że wniosek muzeum jest prawidłowy. Takie zdanie podczas ogłoszenia wyroku nie padło.

 

Po drugie, nie jest prawdą, że żaden argument gminy nie został potwierdzony skoro od początku gmina miasta Gdańska zarzucała naruszenie warunków technicznych, a organy – czyli Wojewoda i Minister - to bagatelizowały.

 

Po trzecie,  Muzeum II Wojny Światowej nie posiada umowy użytkowania, ponieważ nie ma (została uchylona) decyzji odpowiedniego ministra.

 

Po czwarte, skoro żaden z zarzutów gminy nie został potwierdzony to czemu uchylono prawomocnie decyzję ministra?

 

To kolejny przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu i bagatelizowania nakazu sądu, aby prace na Westerplatte były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Po raz kolejny przedstawiciele muzeum przekonują,  że mimo niekorzystnego dla nich wyroku sądu nic się nie stało. Można więc odnieść wrażenie, że sprawę wygrali.

 

Wyrokiem NSA uchylono decyzję Ministra Rozwoju, a tylko w oparciu o tę decyzję rozstrzygnięcie wojewody staje się ostateczne. Ponieważ nie ma więc ostatecznej decyzji wojewody (a tylko na takiej podstawie mogła przejść własność) teren nie przeszedł na rzecz skarbu państwa. Skoro nie nastąpiła zmiana właściciela, teren jest w dalszym ciągu miasta Gdańska.

 

mec. Cezary Chabel, pełnomocnik miasta Gdańska

 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CzyliCzyli

0 0

Pedaly lesbijki nieslubne dzieci i niemieccy bohaterowie. Sic!!!

21:05, 18.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%