Zamknij

Nie żyje Stanisław Tym. Legendarny aktor i satyryk miał 87 lat

11:00, 06.12.2024 Aktualizacja: 11:11, 06.12.2024
Skomentuj Fot. Marcin Gierasimowicz, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons Fot. Marcin Gierasimowicz, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Stanisław Tym, wybitny aktor, satyryk i felietonista "Polityki", zmarł w wieku 87 lat. Informację o jego śmierci przekazał w piątek tygodnik "Polityka". Sejm uczcił jego pamięć minutą ciszy.

Tygodnik "Polityka" poinformował o śmierci Stanisława Tyma, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów i satyryków.

- Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru - napisała redakcja czasopisma, wspominając artystę.

Niezapomniane role i wkład w kulturę

Stanisław Tym zapisał się w historii polskiego kina przede wszystkim rolą Ryszarda Ochódzkiego w kultowym filmie "Miś" w reżyserii Stanisława Barei. Był również współautorem scenariusza do tego filmu. Jego kreacje aktorskie stały się symbolami satyry na realia PRL-u.

- Przeżył powstanie warszawskie w piwnicy walczącego miasta. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW i aktorstwo na PWST, ale do kina i felietonu dotarł poprzez kabaret – jeszcze pracując jako bramkarz i szatniarz w klubie Stodoła, proponował skecze Studenckiemu Teatrowi Satyryków

- przypomina "Polityka".

Sejm uczcił pamięć artysty

Informacja o śmierci Stanisława Tyma dotarła do posłów podczas piątkowych obrad Sejmu. Poseł Piotr Adamowicz przekazał smutną wiadomość, a parlamentarzyści uczcili pamięć zmarłego minutą ciszy.

Działalność teatralna i społeczna

Stanisław Tym był również zaangażowany w pracę teatralną. W latach 80. pełnił funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego w Elblągu. Później reżyserował w Teatrze Rampa oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Był aktywny społecznie - w 1976 roku podpisał list protestacyjny przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, co skutkowało umieszczeniem jego nazwiska na liście autorów pod nadzorem cenzury.

Artysta został wielokrotnie doceniony za swoją twórczość. W 1992 roku otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 1998 roku uhonorowano go Nagrodą Kisiela dla najlepszego publicysty. W 2010 roku otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Ostatnie lata i pożegnanie

Stanisław Tym zmagał się z problemami zdrowotnymi, w tym z chorobą nowotworową żołądka. W lipcu 2023 roku zmarła jego żona, Anna Kokozow-Tym.

(Źródło: wydarzenia.interia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%