Zamknij

Trwa walka z wielką wodą! Jest ofiara śmiertelna

10:46, 15.09.2024 . Aktualizacja: 10:58, 15.09.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. screen z X.com Zdjęcie ilustracyjne. Fot. screen z X.com

Niż genueński Boris spowodował intensywne opady deszczu. Powódź stała się rzeczywistością, porównywalną do tej, która miała miejsce podczas "powodzi tysiąclecia" w 1997 roku. Najbardziej dotknięte są województwa opolskie i dolnośląskie, gdzie sytuacja kryzysowa występuje m.in. w miejscowościach takich jak Głuchołazy, Lądek-Zdrój i Kłodzko. Wrocław przygotowuje się na nadejście fali kulminacyjnej na Odrze, a w ramach zabezpieczeń uruchomiono zbiornik retencyjny Racibórz Dolny.

Woda wdziera się do kolejnych miast. Władze państwowe, samorządowcy, strażacy, żołnierze oraz policjanci prowadzą intensywną walkę z żywiołem w najbardziej zagrożonych regionach Polski, szczególnie w województwach opolskim i dolnośląskim.

Sytuacja jest wyjątkowo trudna w powiatach nyskim i prudnickim (woj. opolskie) oraz w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku. Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców rozpoczęła się ewakuacja wybranych miejscowości, a kolejne dni będą kluczowe dla opanowania sytuacji.

Niestety, mamy  pierwszy potwierdzony zgon przez utonięcie, w powiecie kłodzkim. Informację tę potwierdził premier.

Premier Tusk na miejscu: "Państwo jest lepiej przygotowane na walkę z żywiołem"

Premier Donald Tusk odwiedził najbardziej zagrożone regiony, uczestnicząc w odprawie ze służbami w Nysie, a następnie spotykając się ze strażakami i lokalnymi władzami w Głuchołazach. Premier podkreślił, że wszystkie służby państwowe są w pełni zaangażowane w działania przeciwpowodziowe, a ich profesjonalizm i determinacja budzą podziw.

– Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w akcje przeciwpowodziowe. Jestem pod dużym wrażeniem determinacji i profesjonalizmu wszystkich służb – powiedział premier po odprawie.

Tusk zaznaczył również, że w porównaniu z poprzednimi latami, Polska jest teraz lepiej przygotowana na walkę z żywiołami, zarówno pod względem koordynacji działań, jak i infrastruktury.

– Państwo polskie od 2010 r. jest wyraźnie lepiej przygotowane do tego typu działań – zarówno jeśli chodzi o ludzi, służby, koordynację, jak i infrastrukturę – dodał.

Kluczowe decyzje i apel o współpracę

Podczas spotkań sztabów kryzysowych w Kłodzku, Nysie, Jarnołtówku, Morowie i Głuchołazach, Premierowi towarzyszyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak. Władze podkreśliły, że najbliższa noc będzie decydująca dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

W związku z trudnymi warunkami hydrologicznymi, premier zwrócił się z apelem do mieszkańców o podporządkowanie się poleceniom straży pożarnej i policji, zwłaszcza w przypadku zarządzeń dotyczących ewakuacji.

– Chciałbym dzisiaj prosić wszystkich, żeby podporządkowywali się poleceniom i prośbom straży pożarnej oraz policji. Tak jak wszystkie inne służby, mają one na celu wyłącznie ochronę ludzi i ich dobytku – apelował Tusk.

Współpraca mieszkańców z służbami ratunkowymi jest niezbędna, aby minimalizować ryzyko dla ludności oraz osób zaangażowanych w działania ratunkowe.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%