Zamknij

Reforma PiS do zmiany? "Będziemy o tym rozmawiać"

18:32, 14.09.2024 K.P.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agnieszka Wilczyńska Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agnieszka Wilczyńska

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) zapowiedziało inicjatywę mającą na celu zniesienie dwukadencyjności w samorządach, wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że PSL planuje rozmowy na ten temat z innymi ugrupowaniami politycznymi oraz z przedstawicielami samorządów. Według lidera PSL, obecna dwukadencyjność ogranicza wolę wyborców i nie odzwierciedla rzeczywistej potrzeby zmian w lokalnych władzach.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego z 2018 roku, przygotowana przez PiS, wprowadziła ograniczenie do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od wyborów samorządowych w 2018 roku, a ich celem była rotacja w lokalnych władzach i zapobieganie tzw. "zabetonowaniu" urzędów. Jednocześnie wydłużono kadencję rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich z czterech do pięciu lat.

Podczas inauguracji IV Forum Miasteczek Polskich, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że wprowadzenie limitu kadencji nie miało uzasadnienia, gdyż wymiana w lokalnych władzach już się odbywa w naturalny sposób.

- W ostatnich wyborach samorządowych wymieniono 40 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, co pokazuje, że nie ma mowy o żadnym zabetonowaniu. Dlaczego więc ograniczamy możliwość wyboru dla lokalnych wspólnot? – zapytał wicepremier.

Argumenty przeciwko dwukadencyjności

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że PSL oraz inne ugrupowania opozycyjne już wcześniej sprzeciwiały się wprowadzeniu dwukadencyjności. Według wicepremiera, ograniczenie kadencji dla samorządowców to "ograniczenie woli suwerena", czyli wyborców, którzy w wolnych wyborach mają prawo decydować, kto będzie zarządzał ich gminami i miastami.

– Dlaczego chcemy wprowadzać ograniczenia dla wspólnot lokalnych, a nie zaczniemy od siebie, od parlamentarzystów? – dodał Kosiniak-Kamysz, sugerując, że podobne przepisy mogłyby objąć również posłów i senatorów, jeśli celem reformy miałaby być większa rotacja władzy.

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało, że będzie prowadzić konsultacje w tej sprawie zarówno z innymi partiami, jak i z przedstawicielami samorządów. Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że temat zniesienia dwukadencyjności zostanie podjęty w bieżącej kadencji parlamentu.

Czy zniesienie limitu dwóch kadencji znajdzie poparcie w parlamencie, ta kwestia pozostaje sprawą otwartą.

(K.P.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%