Zamknij

Ogrzewanie domu gazem i węglem będzie droższe? "Znajdujemy się pułapce"

09:04, 12.02.2024 Źródło: money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Eksperci z Forum Energii przypominają i ostrzegają. Chodzi o ogrzewanie domu gazem i węglem. 

Era taniego ogrzewania domów gazem zbliża się do końca.

Eksperci ostrzegają, że po 2027 roku koszty korzystania z gazu i węgla znacznie wzrosną, gdyż wprowadzone zostaną opłaty za emisje budynków. Forum Energii donosi o tym w swoim najnowszym raporcie, wskazując, że każdy, kto obecnie inwestuje w kocioł gazowy, będzie musiał w przyszłości wyłożyć coraz więcej pieniędzy.

Komisja Europejska właśnie zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w UE o 90% do 2040 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku.

Nowe przepisy dotkną również właścicieli starszych domów jednorodzinnych, którzy będą zmuszeni poszukać alternatywnych źródeł ogrzewania, zamiast popularnych w Polsce kotłów gazowych lub węglowych.

Dodatkowo, Aleksandra Dziadykiewicz z Forum Energii podkreśla, że koszty korzystania z gazu i węgla będą rosły z uwagi na wprowadzone opłaty za emisje z budynków po 2027 roku.

Z najnowszego raportu Forum Energii "Budynki w pułapce gazowej" wynika, że w dłuższej perspektywie gaz i węgiel będą mniej opłacalnymi źródłami ogrzewania.

Eksperci zalecają, aby rząd podjął działania mające na celu ułatwienie przejścia na bardziej ekologiczne technologie, takie jak pompy ciepła czy fotowoltaika.

- Znajdujemy się pułapce gazowej. Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania. To oznacza, że konieczna jest interwencja rządu, która oprócz komunikowania nadchodzących zmian, powinna polegać na wyrównaniu kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu w obecnym okresie przejściowym, żeby krótkoterminowe sygnały cenowe nie narażały inwestorów na wyższe koszty w dłuższym horyzoncie czasowym – cytuje Tobiasza Adamczewskiego, dyrektora programu OZE w Forum Energii i autora raportu "Budynki w pułapce gazowej", serwis money.pl.

 

(Źródło: money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%