Zamknij

Te zmiany dotyczą wszystkich. Nowe przepisy już od niedzieli

13:00, 29.09.2023 Źródło: WP.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mateusz Adamski bialobregi24.net Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mateusz Adamski bialobregi24.net

W niedzielę, 1 października, wejdą w życie zmiany w Kodeksie karnym. Dłuższe wyroki, surowsze kary, nowe typy przestępstw - to tylko część zmian, które obejmie nowelizacja. 

Zmiany te dotyczą wszystkich Polaków. 

- Nowelizacja kodeksu karnego zakłada zaostrzenie ustawowego wymiaru kary za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu oraz wolności seksualnej - podaje Wirtualna Polska. 

Jakie najważniejsze zmiany wprowadza nowelizacja? 

To podniesienie górnej granicy kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidacja kary 25 lat więzienia oraz wprowadzenie bezwzględnego dożywocia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

Wprowadzono także nowe typy przestępstw, choćby przyjęcie zlecenia na zabójstwo oraz podjęcie kroków w celu jego realizacji. W tym przypadku osoby skazane zagrożone są karą od 2 do 15 lat więzienia. 

- Kolejnym nowym typem przestępstwa jest wymuszenie rozbójnicze, które polega na zmuszaniu innej osoby do oddania swojego mienia poprzez szantaż. Za ten czyn grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności - wskazuje WP.

Za przestępstwo traktowane ma być również kradzież tablic rejestracyjnych (kara do 5 lat pozbawienia wolności), a także uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem (kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawiania wolności). 

Zmieni się również próg kwotowy kradzieży. Jeśli wartość skradzionego mienia nie przekracza 800 złotych będzie traktowana jako wykroczenie (obecnie była to kwota do 500 zł). 

(Źródło: WP.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%