Zamknij

Szkoła może oczekiwać L4 od ucznia? "Nowy rok - stare problemy"

15:25, 26.09.2023 Źródło: Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Rozpoczyna się sezon na infekcje. To powód absencji w szkołach wielu uczniów. Czy w przypadku choroby szkoła może domagać się od ucznia zwolnienia lekarskiego? Lekarz Tomasz Zieliński wiceszef Federacji Porozumienie Zielonogórskie stawia sprawę jasno. 

Chore dziecko, by nie zarażać rówieśników i nauczycieli powinno pozostać w domu. Przedłużająca się nieobecność może jednak powodować niepokój wychowawcy.

Co jakiś czas, w mediach poruszany jest zatem wątek zwolnień lekarskich. Tych żądają niektóre placówki edukacyjne.

- Ile razy można temat braku podstawy do takich żądań wałkować? - odpowiada lekarz Tomasz Zieliński. 

Szkoła może żądać L4 od ucznia? Nie, wystarczy oświadczenie

By usprawiedliwić nieobecność w szkole, wystarczy oświadczenie rodzica, w przypadku, kiedy nieobecność dotyczy pełnoletniego ucznia wystarczy jego oświadczenie. 

Szkoła nie może żądać zaświadczeń lekarskich, na podstawie których usprawiedliwia się nieobecność. Brak jest podstawy prawnej zobowiązującej lekarzy do ich wydawania.

Co więcej nie trzeba również wykazywać przyczyny nieobecności. 

- Zobowiązywanie rodzica lub ucznia do podawania przyczyny nieobecności, narusza zasady RODO - wskazuje radio Zet.

- Nowy rok szkolny i stare problemy. Uczniowie przeziębieni nie idą do szkoły, żeby szybciej wyzdrowieć i nie zarażać koleżanek i kolegów a nauczyciele w szkołach próbują wymuszać dostarczanie zwolnień z lekcji od lekarza. Ile razy można temat braku podstawy do takich żądań wałkować? Wciąż czekamy na skutecznego Ministra Edukacji, który da radę wyjaśnić wszystkim szkołom jak należy postępować, żeby uczyć szacunku dla prawa oraz budowania zaufania w społeczeństwie od najmłodszych lat - pisze w mediach społecznościowych Tomasz Zieliński wiceszef Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jedyne odstępstwo dotyczy zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Zwolnienie z WF jest respektowane tylko wówczas, gdy opinię wydaje lekarz.

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%