Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie zniesiony 1 lipca. Co to oznacza? O tym powinniśmy wiedzieć.
Stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony w Polsce 16 maja 2022 roku (wcześniej obowiązywał stan epidemii). Teraz, jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, stan ten zostaje odwołany.
- 1 lipca 2023 roku odwołany zostanie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Decyzja ma związek z obecną sytuacją epidemiczną - mówił Andrusiewicz.
Odpowiednie rozporządzenie zostało już opublikowane. Oznacza to koniec przepisów, które wprowadzono na czas epidemii. Co się zmieni?
Zniknie obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach, a także zmienią się przepisy dotyczące pracowników, w tym te, które zostały wprowadzone tarczami antycovidowymi.
Wracają m.in. badania okresowe.
- Ten, komu ich ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., powinien przygotować się na to, że dostanie skierowania na badania medycyny pracy. Dotychczasowe orzeczenia będą ważne nie dłużej niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemiczne - wskazuje money.pl.
Koniec stanu epidemicznego będzie miał wpływ na wysokości odpraw pracowniczych. Do tej pory ich wysokość ograniczała tarcza antycovidowa.
Co więcej, po zmianach szef nie będzie mógł w szybki i prosty sposób wysłać pracownika na przymusowy urlop. Znika przepis, który obowiązywał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, a dotyczył tego, że pracodawca mógł udzielić urlopu pracownikowi we wskazanym przez siebie terminie (dotyczyło to nie wykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz