Zamknij

Prawie 1,5 mln Polaków może dostać zwrot z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

11:49, 25.05.2023 Źródło: ZUS
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Do 1 czerwca przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r. Wniosek udostępniony jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. 

Jak mówi mówi rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski ponad 436 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

Złożone wnioski opiewają na kwotę ponad 823 mln zł.

- Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca - wskazuje rzecznik. 

Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca 2023 i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem.

Wniosek zostanie udostępniony na PUE ZUS w zakładce "Moje dane" w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”.

ZUS apeluje, by przed podpisaniem i wysłaniem sprawdzić i potwierdzić rachunek bankowy, na który przelany ma zostać zwrot środków.

- Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać - uzupełnia Paweł Żebrowski.

(Źródło: ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%