Zamknij

Co z systemem kaucyjnym za butelki? "Projekt w martwym punkcie"

16:55, 30.01.2023 Źródło: Wiadomości Handlowe
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

- Projekt ustawy o systemie kaucyjnym od miesięcy znajduje się w "martwym punkcie" - podaje serwis Wiadomości Handlowe. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Jacek Ozdoba zapewnia jednak, że ustawa niebawem trafi do Sejmu. 

Projekt dotyczący systemu kaucyjnego po konsultacjach utknął w ministerstwie. Resort wskazał, że część uwag zgłoszonych przez zainteresowane strony w trakcie konsultacji została wzięta pod uwagę, ale nowa wersja projektu jeszcze nie została upubliczniona.

Jak wynika z przecieków systemem kaucyjnym mają być objęte także puszki metalowe, w tym stalowe. 

O postępy w pracach nad ustawą pytają posłowie opozycji. Na ich interpelację odpowiedział wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba. 

Wskazał on, że system kaucyjny będzie bezparagonowy. 

- Oznacza to, że w celu odzyskania wcześniej uiszczonej kaucji użytkownik końcowy nie będzie musiał okazywać paragonu podczas zwracania opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym - napisał w odpowiedzi. 

Zwrot butelki będzie następował niezależnie od miejsca dokonania zakupu danego produktu. 

- Przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni handlowej powyżej 200 mkw. do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności - wskazuje Ozdoba. 

Sam projekt ustawy ma być zaprezentowany "w najbliższym czasie". Nieoficjalnie mówi się, że stanie się to w pod koniec lutego. 

(Źródło: Wiadomości Handlowe )
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%