Zamknij

TEN wniosek można złożyć tylko do końca stycznia. Chodzi o ubezpieczenie

17:18, 26.01.2023 SiecPortali.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca stycznia płatnicy mogą składać druk ZUS IWA za miniony rok. Dotyczy to ubezpieczenia wypadkowego.

Obowiązek złożenia takiego dokumentu ciąży na tych, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego, co najmniej 10 osób.

- Informację ZUS IWA za 2022 r. muszą złożyć ci płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS, jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe - podał ZUS. 

Co powinien zawierać taki dokument? 

To informacja o rodzaju prowadzonego biznesu, według kodu PKD, liczbie ubezpieczonych i zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Ponadto znaleźć się tam musi informacja o liczbie osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w tym śmiertelne i ciężkie wypadki), jakie wydarzyły się w 2022 roku. 

 Dane te pozwolą ustalić wysokość składki. 

- Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy tj. od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis z ZUS. 

Informacja o wysokości składki zostanie opublikowana w portalu PUE ZUS. 

- Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 

(SiecPortali.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%