Zamknij

"Okres zagrożenia" w polskiej energetyce. Co to oznacza? Ważny komunikat PSE

16:18, 23.09.2022 Źródło: PSE S.A.
Skomentuj

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okresy zagrożenia. Jak wynika z komunikatu przypadają one na piątkowy wieczór. 

W piątek, 23 września, PSE ogłosiły okresy zagrożenia na rynku mocy w godz. 19-20 i 20-21. Jest to sygnał tylko dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe. 

Jak wskazują eksperci nie będzie miało to znaczenia dla odbiorców końcowych.

- Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako jednostki redukcji zapotrzebowania - wyjaśnia PSE.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazują, że ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. 

- Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym - czytamy w komunikacie. 

Rezerwa okazała się na tyle niska, że PSE po raz pierwszy ogłosiły okres zagrożenia rynku mocy.

- Zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie, a jednostki redukcji zapotrzebowania (DSR) ograniczyć swoje zapotrzebowanie. Dostawcy na rynku mocy otrzymują za to wynagrodzenie - podaje PSE. 

(Źródło: PSE S.A.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%