Zamknij

Bez twojej zgody wejdą na działkę. Będą zmiany w przepisach!

12:40, 22.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj fot. archiwum
REKLAMA

Idą zmiany w przepisach. Rządzący przygotowują regulacje dotyczące przyspieszenia realizacji inwestycji drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Co się zmieni? 

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i niektórych innych ustaw

W myśl zmian, które są projektowane bez zgody właściciela lub użytkownika wieczystego zarządca drogi będzie mógł wejść na terenie nieruchomości, którą obejmuje decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Wszystko po to, by przygotować roboty budowlane i np. wykonać prace geologiczne. 

Zarządca drogi będzie mógł wystąpić o pozwolenie na prace w obrębie działki do wojewody (ws. dróg krajowych i wojewódzkich) lub starosty (ws. dróg powiatowych i gminnych). Decyzja ma być wydawana w ciągu 30 dni na okres nie dłuższy niż trzy lata. 

 

Przepisy mają ułatwić czynności zwłaszcza na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym, a także w przypadkach, kiedy nie ma danych o właścicielu lub użytkowników danej nieruchomości. 

Przywrócić nieruchomość do stanu poprzedniego

W ramach przygotowania inwestycji zarządca drogi będzie mógł przeprowadzić m.in. prace ziemnie (geologiczne, archeologiczne). Obowiązkiem będzie jednak przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego. 

Jeśli nie będzie to możliwe właścicielowi przysługiwać będzie odszkodowanie. 

Zmiany w przepisach dotyczyć będą również zniesienia obowiązku zawieszenia postępowania wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w "razie śmierci  strony lub jednej ze stron, w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony oraz w razie utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych". 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%