Zamknij

Sopocianin z najwyższą emeryturą w Polsce? Donald Tusk ustanowi rekord!

18:30, 04.11.2019 P.S Aktualizacja: 11:41, 06.11.2019
Skomentuj Fot. Instagram - Donald Tusk / instagram.com/donaldtusk/ Fot. Instagram - Donald Tusk / instagram.com/donaldtusk/

Jak poinformował Super Express, Donald Tusk prawdopodobnie pobije dotychczasowy rekord najwyższej emerytury w kraju. Obecnie rekordowa emerytura wynosi aż 22,4 tys zł. Szef Rady Europejskiej będzie mógł jednak liczyć na niebagatelną sumę w wysokości około 30 tys. zł. Na tak pokaźną kwotę złożą się łącznie zarówno świadczenia wypłacone przez Unię Europejską, jak i znacznie mniejsze wypłacone przez ZUS.

Choć podobna wysokość świadczeń emerytalnych pozostaje poza możliwościami Polek i Polaków, Tusk pobije rekord dzięki stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej. Od objęcia tego urzędu w 2014 r. politykowi przysługuje nie tylko niezwykle wysokie wynagrodzenie, wynoszące ok. 105 tys. zł, ale i imponujące środki na starość. Wszystko za sprawną świadczeń, które politykowi wypłaci Unia Europejska.

W Polsce na kilkunastotysięczne emerytury może liczyć bardzo niewielu obywateli. Do świadczeń przekraczających próg 15 tys. złotych ma prawo zaledwie 12 osób w skali kraju. Najwyższe emerytury przysługują wysokim urzędnikom państwowym, dygnitarzom wojskowym i najbardziej utytułowanym duchowym. Dla przykładu według informacji podanej przez natemat.pl, wysoką emeryturą będzie mógł się pochwalić również metropolita gdański. Za 15 lat służby wojskowej (2 lata służby zasadniczej i 13 lat jako biskup polowy) abp gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź dostanie od 10,760 zł do 17,725 zł brutto. Oznacza to, że krajowa emerytura duchownego wciąż będzie wyższa od przewidywanej przez Super Express emerytury premiera.

Już za miesiąc, kiedy kadencja Donalda Tuska dobiegnie końca, według symulacji przeprowadzonej przez SE, politykowi będzie przysługiwała imponująca emerytura na poziomie 21 tys. złotych z Unii Europejskiej. Środki te zostaną wypłacone przez instytucje unijne. Oznacza to, że zapłaci za nie nie tylko polski podatnik, ale i inne państwa członkowskie.

To jednak nie wszystkie fundusze, które otrzyma sopocianin. Do emerytury byłego polskiego premiera będzie trzeba dodatkowo doliczyć krajową emeryturę z ZUS-u w wysokości ok. 9 tys. złotych. Jak więc możemy zauważyć, kwota wypłacona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wciąż będzie znacznie niższa niż w przypadku m.in. gdańskiego metropolity.

Z pełnego wymiaru świadczeń polityk będzie mógł skorzystać już za 3 lata, czyli w wieku 65 lat. Jakie plany zamierza zrealizować na emeryturze? Czy spędzi ten czas wraz z wnukami w Sopocie? Obecnie w sopockim mieszkaniu przy ul. Syrokomli zamieszkuje jego córka, Katarzyna Tusk. Czy po przejściu na emeryturę Tusk wróci do Sopotu?

[ZT]3058[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AjwajczykAjwajczyk

0 1

Jak to mówił stary baca - Podniesiemy my zaraz wiek emerytalny do siedemdziesiątki to sobie jeszcze poczekają na zielonej wyspie na upragniony geld. 23:27, 04.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%