Zamknij

Przyznano granty dla organizacji samorządowych. Kto weźmie najwięcej?

13:35, 08.01.2019 Przemysław Szczygieł Aktualizacja: 13:39, 08.01.2019
Skomentuj

W miniony poniedziałek ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu ofert na realizację zadań Miasta Sopotu. Granty przyznano projektom działającym na rzecz ochrony zdrowia, edukacji, profilaktyki i terapii uzależnień, kultury, sportu, ekologii, a także integracji cudzoziemców. W pierwszym konkursie przyznano łącznie dotacje w wysokości 2 368 240 zł. Kwoty zaczynały się już od 1000 zł, zaś najwyższe przyznane dofinansowanie opiewało na niebagatelną sumę 300 000 złotych. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia.

 

Nie oszczędzamy na kulturze

Najwięcej funduszy zdecydowano się przeznaczyć na kulturę i sztukę – aż 943 000 zł. Z miejskich pieniędzy najbardziej skorzysta Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. 300 000 złotych miasto przeznaczy na prowadzenie całorocznego centrum kulturalnego dla mieszkańców w Dworku Sierakowskim. Oprócz tego przyznano także znaczną część środków na wydarzenia festiwalowe i imprezy cykliczne. DANCE [SIC!] ASSOCIATION zorganizuje „Spotkania ze sztuką tańca VII”, co pochłonie 95 000 zł z kasy miejskiej. Z kolei Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa przeznaczy 85 000 zł na organizację kolejnej edycji Sopot Film Festival. Rok 2019 przyniesie jeszcze co najmniej kilka wysokobudżetowych imprez, które przygotuje Teatr BOTO – w tym VIII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencję Artystyczną Sopot Non – Fiction 2019 (71 000 zł).

 

Pieniędzy nie przyznano Fundacji Wspierania Inicjatyw Muzycznych i Artystycznych RAMTAMTAM, która chciała zorganizować sopocki festyn muzyczny. Dofinansowania nie otrzymało również Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym na organizację wystawy poświęconej prof. Bartoszewskiemu.

Łączne wydatki Sopotu na kulturę przewyższyły sumę wszystkich innych dofinansowań z wyłączeniem sportu.

 

Pieniądze na zwycięstwo

Kultura fizyczna również wyróżnia się na tle wydatków grantowych. Łącznie wydano na ten cel 882 450 zł. Najbardziej kosztowny (80 000 zł) okazał się program olimpijski „Razem do Aten” przygotowujący dzieci i młodzież do osiągania sukcesów w sporcie wyczynowym. Na brak wsparcia finansowego nie mogą również narzekać sopoccy rugbiści – na szkolenie i rozgrywki ligowe zespołu przeznaczono 70 000 zł. Ze wszystkich zgłoszonych projektów pieniędzy nie przyznano jedynie na organizację Grand Prix Sopotu w tenisie stołowym. Pozostałe wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

 

Przeciw nałogom

Trzy organizacje zgłosiły projekty na rzecz profilaktyki uzależnień – Stowarzyszenie Sopocki Dom, Klub Abstynenta Mewa oraz Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Na walkę z nałogami summa summarum przeznaczono 220 000 zł. Największa część tej sumy przypadła na działania Caritasu. Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność Młodzieżowej Placówki Wychowawczej.

 

Sopocka polityka społeczna

W Sopocie działają także instytucje, których celem jest wyrównywanie szans i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu – czy to ze względu na wiek, sytuację materialną czy też pochodzenie. Najwięcej pieniędzy przyznano Fundacji Społecznie Bezpieczni. 130 000 złotych miasto wyda na prowadzenie Sopockiego Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców. Niespełna trzydzieści tysięcy mniej wesprze pozostałą działalność społeczną – głównie w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz seniorom. Najwięcej pieniędzy pozyskał Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Stowarzyszenie „Na Drodze Ekspresji” – obie organizacje otrzymają po 12 000 złotych. Łączne wydatki Sopotu na rzecz organizacji zajmujących się różnymi formami pomocy społecznej to 230 290 zł.

 

Edukacja i ochrona zdrowia

Najmniej środków przeznaczono na rzecz jednostek przygotowujących projekty dydaktyczne, prozdrowotne i ekologiczne. Na działania organizacji samorządowych zajmujących się edukacją przyznano 82 500 zł, z czego znaczna część zostanie przeznaczona na wsparcie dla uczniów uzdolnionych sportowo. Zadbają o to Stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy Siódemka oraz Fundacja Rozwoju Edukacji Trefl. Wśród organizacji, które wykorzystają miejskie pieniądze ponownie wyróżnia się Caritas Archidiecezji Gdańskiej, którego zamierzeniem będzie poprowadzenie punktu korepetycji – co przekłada się na wydatek rzędu 8 000 zł.

Działania na rzecz zdrowia łącznie będą kosztowały niewiele więcej, bo tylko 10 000 zł. Kwota ta została podzielona na projekty Fundacji Sport na Zdrowie Sopot oraz Sopockie Stowarzyszenie Amazonek. Z kolei jedynym projektem z zakresu ochrony środowiska były EKO–HARCE przygotowywane przez Związek Harcerstwa Polskiego. Sopot nie przyznał pieniędzy na ten cel.

 

Środki przeznaczone na granty

Ogólne zestawienie wydatków na realizację zadań miasta:


– łącznie: 2 368 240 zł.

(Przemysław Szczygieł)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%