Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

11:36, 19.07.2021 | materiały partnera

Zakładając własną firmę rzadko kiedy myśli się o tym, by przygotować ją na najgorsze. Ludzie wolą się skupiać na jej rozwoju i na obmyślaniu kolejnych strategii związanych z tym, by przynosiła ona jeszcze większy zysk. Tymczasem jednak w wielu branżach bardzo rozsądnym byłoby zabezpieczyć się na ewentualność pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości. W takiej sytuacji może pomóc odpowiednio dobrane firmowe ubezpieczenie. Ile jednak ono może kosztować i w których branżach okaże się najbardziej przydatne? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Które firmy powinny zadbać o ubezpieczenie się?

Ubezpieczenie OC dla firm z samej swej zasady jest czymś w pełni dobrowolnym. W praktyce oznacza to tyle, że można, ale wcale nie trzeba po nie sięgnąć. Tak naprawdę jednak ubezpieczenie tego typu może być obowiązkowe w sytuacjach, w których działalność firmy może wyrządzić realne szkody osobom lub firmom czy - szerzej - podmiotom trzecim, Do najczęstszych przypadków, w których po ubezpieczenie trzeba sięgnąć należą osoby, które świadczą usługi:

 • komornicze,
 • notarialne,
 • doradcze (radcy prawni, adwokaci, doradcy podatkowi),
 • zarządcze (chodzi o zarządzanie nieruchomościami),
 • powiązane z budownictwem (w szczególności architekci, inżynierowie budownictwa),
 • księgowe (prowadzenie księgowości dla podmiotów trzecich),
 • zdrowotne (dowolne świadczenia),
 • związane z bezpieczeństwem (ochrona osób i mienia).

W przypadku każdej z tych branż odpowiednie ustawy ściśle z nimi związane definiują sposób zawierania umów ubezpieczeniowych, ale też pewne obowiązki ściśle z nimi związane. Wszystko jest tutaj zatem kwestią silnie indywidualną - zarówno w kontekście sposobu zawierania umowy, jak i tego, co tak właściwie ubezpieczenie powinno pokrywać.

Istnieje również możliwość dobrowolnego ubezpieczenia własnej firmy, a zatem takiego, które nie byłoby konieczne i które nie jest w żaden sposób narzucane przez prawo. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na skorzystanie z niej wtedy, gdy wiedzą, że mogą wyrządzić pewnego rodzaju szkody na rzecz osób trzecich. Oczywiście nie jest tu mowa o celowym działaniu. Każda firma jednak potrafi ocenić, czy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takowych. Jeżeli w branży nie zdarzają się sytuacje roszczeniowe, w których klienci prawnie dociekają swoich praw, wtedy też konieczność ubezpieczania po prostu nie istnieje. Zdarza się, że ubezpieczanie firmy jest praktykowane w przypadku zawierania przez nią większej umowy, zwykle opiewającej na bardzo wysoką kwotę. Wtedy też stanowi ono pewnego rodzaju zabezpieczenie przed niewywiązaniem się z tej właśnie umowy (nawet jeśli nie ma takiej możliwości, pozwala ono spać spokojniej).

Jaki jest koszt ubezpieczenia własnej firmy?

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy? Nie jest to coś, co dałoby się przedstawić w bardzo uniwersalnych liczbach. Wszystko bowiem zależy od całego mnóstwa czynników - podobnie zresztą jak w przypadku innego rodzaju ubezpieczeń. Dlatego też koszt ubezpieczenia zawsze ustalany jest indywidualnie, na bazie ustaleń co do każdego z najbardziej kluczowych w tym wszystkim aspektów. Poniżej przedstawiamy te czynniki, które mogą mieć zdecydowanie największy wpływ właśnie na koszt całej usługi.

 • Branża, w jakiej działa firma - jest to rzecz absolutnie podstawowa, na bazie których opiera się wszelkie obliczenia związane z kosztem ubezpieczenia. Oczywistym jest, że to właśnie branża definiuje to, jakie ryzyko towarzyszy prowadzeniu działalności i z jakim ryzykiem musi się liczyć ubezpieczyciel (a zatem jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie musiał pokrywać koszta nieprawidłowości). Istnieją branże "tańsze" i "droższe" - bardzo łatwo powiedzieć, która jest którą po skali, na jaką działa.
 • Ilość zatrudnianych pracowników - im więcej jest pracowników, tym większe jest prawdopodobieństwo, że któryś z nich w jakiś sposób się pomyli czy dopuści się swoistego zaniedbania. To właśnie one najczęściej prowadzą właśnie do konieczności sięgania po środki z ubezpieczenia.
 • Średnia wartość zawieranych przez firmę umów - to, na jaką skalę działa firma w dużej części determinuje miesięczny koszt jej ubezpieczenia. Im większe są kwoty na umowach, tym większą sumę ubezpieczenia będzie się chciało wybrać. Ta z koeli ma największy wpływ na to, ile będzie kosztować - sumarycznie i miesięcznie - ubezpieczenie firmy.

Podsumowanie

Nie każda firma musi decydować się na ubezpieczenie - co do tego należy mieć jasność. Istnieją jednak przypadki, w których to jest wymagane albo też po prostu rozsądne. Ile kosztuje ubezpieczenie firmy? To zależy od mnóstwa czynników. Zanim jednak się na to zdecyduje zawsze należy upewnić się co do tego, czy będzie się go potrzebowało oraz jakie ma się co do niego opcje. Również świadomość tego, co wpływa na jego ostateczny koszt może pomóc w nawiązaniu korzystnej dla siebie współpracy z firmą ubezpieczeniową. Najlepiej przez multiagencję, która pozwoli w świetny sposób porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę, która będzie zdecydowanie najkorzystniejsza.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%