Zamknij

Po czym poznać solidne drzwi wejściowe do domu?

15:38, 20.11.2020 | R.C
Skomentuj

Dobrze dobrane drzwi zewnętrzne do domu nie tylko pasują do elewacji, ale również zapewniają dobrą ochronę przed chłodem i hałasem z ulicy oraz przed włamywaczami. Ponieważ jest to wydatek na lata, warto zainwestować w produkt wysokiej jakości. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Trwałe i odporne na uszkodzenia

Drzwi zewnętrzne do domu są często użytkowane, a jednocześnie narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak ekspozycja słoneczna czy deszcz. Warto więc zdecydować się na model odporny na uszkodzenia, a zarazem trwały i łatwy w pielęgnacji. Dobrym wyborem mogą więc okazać się solidne drzwi wejściowe wykonane ze stali, którym niegroźny upływ czasu czy uderzenia.

Wytrzymałe są też drzwi aluminiowe, jednak łatwiej w tym przypadku o wgniecenia. Dobre parametry, jeśli chodzi o wytrzymałość, mają też drzwi wykonane z włókna szklanego, jednak w tym przypadku zniechęcać do zakupu może ich wysoka cena. Wiele osób rozważa zakup drzwi drewnianych. Ewentualne uszkodzenia można w nich naprawić, jednak trzeba pamiętać o stosowaniu specjalnych preparatów impregnujących – w przeciwnym wypadku skrzydło narażone na działanie wilgoci może się paczyć i stracić na estetyce.

Dobra izolacja termiczna

Wysokiej jakości drzwi zewnętrzne są nie tylko solidnie wykonane z trwałych materiałów, ale też skutecznie chronią przed chłodem. Jak sprawdzić parametry termoizolacyjności interesującego nas modelu? Informuje o tym współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym lepiej drzwi chronią przed chłodem. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać wartości 1,5 W/(m²·K), zaś od przyszłego roku ma on wynosić maksymalnie 1,3W/(m²·K).

Oczywiście producenci drzwi już teraz mogą zaoferować klientom modele o jeszcze lepszych parametrach termoizolacyjności, niż te wymagane przez obowiązujące normy. Warto zwracać uwagę na tę kwestię podczas zakupów nie tylko ze względu na przepisy. Skutecznie chroniące przed wychładzaniem wnętrza drzwi zewnętrzne do domu to większy komfort domowników, ale też mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Drzwi zewnętrzne do domu odporne na włamania

Solidne drzwi powinny też skutecznie chronić dom przed intruzami. Dla określenia parametrów antywłamaniowych stosuje się podział na 6 klas RC, przy czym klasa pierwsza oznacza podstawową ochronę przed włamaniem, zaś klasa szósta określa drzwi zapewniające ochronę przed włamaniem nawet przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy. Dobrej jakości antywłamaniowe drzwi zewnętrzne do domu ponadto mają grubą blachę i są wyposażone w mechanizmy utrudniające złodziejowi dostanie się do środka. Mogą to być bolce antywyważeniowe, osłony zawiasów, a także specjalne pręty uniemożliwiające wycięcie otworów w skrzydle. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu drzwi, chociaż solidne, wcale nie muszą był mało atrakcyjne pod względem wzornictwa. Duży wybór kolorów, a także modeli z przeszkleniami sprawia, że można je dopasować do domu w dowolnym stylu. Oczywiście szyba również jest zabezpieczona w odpowiedni sposób poprzez laminowanie, dzięki czemu pozostaje na miejscu nawet podczas prób jej rozbicia czy w razie pęknięcia.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wiele osób podczas wybierania drzwi zewnętrznych do domu kieruje się przede wszystkim ich ceną. Warto jednak pamiętać, że to wydatek na lata, dlatego rozsądnie jest zainwestować w model skutecznie chroniący przed złodziejami i jednocześnie ograniczający straty ciepła. Solidne drzwi zachowają swój wygląd przez długi czas nie tracąc na estetyce. Oprócz parametrów termoizolacyjności oraz ochrony antywłamaniowej istotne znaczenie ma także wzornictwo.

Obecnie drzwi zewnętrzne można kupić w niemal dowolnym kolorze, dostępne są także modele z dekoracyjnymi okleinami, które dodatkowo zabezpieczają skrzydło przed działaniem czynników atmosferycznych. Ponieważ drzwi wejściowe to ważny element elewacji i swego rodzaju wizytówka domu, należy wybrać model pasujący pod względem wzornictwa do stylu architektonicznego budynku.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%