Zamknij

Kto może zostać diagnostą laboratoryjnym?

14:37, 16.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:40, 16.07.2020

Diagnostyka laboratoryjna to niezbędny dział medycyny, który służy potwierdzeniu lub zaprzeczeniu wcześniej postawionej diagnozie. Pobrane wycinki, bądź krew muszą być poddane określonej analizie, która pomaga ocenić stan zdrowia pacjenta, stadium choroby i także kierunek dalszego postępowania medycznego. Ponieważ praca diagnosty laboratoryjnego wymaga wiedzy merytorycznej z zakresu chemii, biologii czy anatomii, hematologii czy serologii o takie stanowisko mogą starać się jedynie osoby posiadające wykształcenie na kierunkach medycznych.

Wymagania dla diagnosty laboratoryjnego

Specjalistą z zakresu diagnostyki laboratoryjnej może zostać absolwent kierunku analityka medyczna, biologii, farmacji bądź biotechnologii. Laborantem może zostać również absolwent studiów medycznych. Jednak lekarz musi dodatkowo posiadać specjalizację z zakresu analityki klinicznej, lekarskiej, mikrobiologii czy też diagnostyki laboratoryjnej. Diagnostą laboratoryjnym może zostać również absolwent weterynarii. Ponadto należy posiadać wpis w krajowym rejestrze diagnostów laboratoryjnych, czyli uprzednio złożyć wniosek, który poza potwierdzeniem kwalifikacji zawiera również oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych, zaświadczenie o stanie zdrowia, który pozwala na wykonywanie zawodu.

Na czym polega praca diagnosty laboratoryjnego?

Przede wszystkim do obowiązków diagnosty laboratoryjnego należy przyjmowanie materiału do badań, wykonywanie badań według ściśle określonych wytycznych wraz z opisem. Ponadto musi dbać o czystość i sterylność wszystkich narzędzi pomiarowych. Do jego zadań należy również informowanie personelu medycznego biura obsługi klienta o postępie badań. Oferty pracy dla diagnostów laboratoryjnych pojawiają się na stronach z ogłoszeniami o pracę. Zwykle mile widziane jest doświadczenie, jednak odbycie praktyk w laboratorium daje już możliwość poznania sprzętu laboratoryjnego. Dzięki temu możliwa jest duża samodzielność w działaniu. Oczywiście wraz z uzupełnianiem laboratorium o nowy sprzęt diagnostyczny każdy laborant musi przejść określone szkolenie z zakresu jego obsługiwania. Niewątpliwie jest to praca, gdzie można zetknąć się z wieloma różnorodnymi przypadkami medycznymi, zatem nie ma tu mowy o monotonii. Potrzebna jest cierpliwość, uwaga, a także umiejętność analizy i syntezy informacji, które zostają zapisane podczas badań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%