Zamknij

Czym jest MMPI-2?

10:15, 22.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:16, 22.11.2022
Skomentuj

Wśród najczęściej rekomendowanych narzędzi do diagnozy psychologicznej wymienia się Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości MMPI-2. Wyróżnia się on swą rzetelnością, pozwalając przy tym ocenić osobowość i postawić wstępną diagnozę zaburzeń depresyjnych, lękowych czy psychotycznych. Jest to wyjątkowo ciekawe, choć zaawansowane narzędzie przydatne w diagnozie psychologicznej – dowiedz się o nim więcej!

Słowem wstępu: powstanie MMPI-2

Kwestionariusz MMPI został skonstruowany jeszcze w ubiegłym wieku – prace nad nim stanowiły próbę kreacji efektywnego, praktycznego narzędzia, które mogłoby pozwolić zarówno na obiektywną ocenę efektów terapii, jak i innych zmian w psychicznym funkcjonowaniu danej jednostki. Ostatecznie pierwsza wersja podręcznikowa testu została wydana w latach 40. XX wieku. Wraz z biegiem czasu udoskonalano to narzędzie, a także wdrożono prace nad dostosowaniem go do odmiennych warunków geograficznych, aby zapewnić jak najwyższą adekwatność wyników – i właśnie w ten sposób w 1989 roku opublikowano nową wersję MMPI, którą określa się jako Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości MMPI-2.

Z czego składa się MMPI-2?

MMPI-2 jest samoopisowym kwestionariuszem osobowości. Podczas procedury jego wypełniania osoba badana musi ustosunkować się do różnych stwierdzeń dotyczących jej przekonań oraz zachowań – a jest ich aż… 567. Wyniki Wielowymiarowego Minnesockiego Inwentarza Osobowości MMPI-2 mogą być ujmowane na 121 skalach, w tym skalach klinicznych oraz kontrolnych. Można je obliczać ręcznie bądź zrobić to przy pomocy komputera – najważniejsza jest jednak umiejętność interpretacji otrzymanych skali oraz kodów.

Czy chcesz stać się jednym ze specjalistów, którzy potrafią korzystać z inwentarza? Zapisz się na praktyczne szkolenie z MMPI-2, podczas którego zdobędziesz wiedzę o wykonywaniu, obliczaniu oraz interpretacji wyników tego narzędzia!

Procedura badania MMPI-2

Niezwykle ważne jest, aby nie zapominać o istocie wywiadu wstępnego – należy go przeprowadzić przed każdym procesem diagnostycznym, w tym również MMPI-2. Powinniśmy zapoznać się z osobą badaną i zebrać informacje na temat jej zawodu, edukacji, sytuacji rodzinnej, a przy tym zapytać o przebyte oraz aktualne choroby – nie tylko te psychiczne, ale i somatyczne. Należy również dowiedzieć się, czy przyjmuje ona leki. Nie można przy tym również zapomnieć o zapytaniu, w jakim celu wykonywane jest badanie. Co ważne: nie jest to zamknięta lista pytań, gdyż istotne jest, aby zwracać uwagę na kwestie poruszane przez osobę badaną, aby zgłębiać dane zagadnienia.

Jak przebiega badanie MMPI-2?

Standardowa procedura badania MMPI-2 polega na wręczeniu osobie badanej arkusza ze stwierdzeniami oraz kartą odpowiedzi – wtedy dajemy pacjentowi czas, aby zaznaczył, które zdanie do niego pasuje, a z którymi się nie zgadza. Część ta może trwać nawet do dwóch godzin, gdyż – jak wspomnieliśmy wcześniej – inwentarz posiada 567 stwierdzeń. Kiedy pacjent wypełni kwestionariusz, przychodzi czas na intensywną pracę specjalisty w celu obliczenia i interpretacji wyników.

Pisanie opinii z MMPI-2

Obliczanie rezultatów MMPI-2 jest procesem wymagającym, aczkolwiek osoby doświadczone w tym zakresie mogą to zrobić stosunkowo szybko. Znacznie trudniejsze jest pisanie opinii na podstawie uzyskanych wyników. Możemy przy tym wyróżnić trzy sposoby jej pisania. Niektórzy specjaliści zawierają w niej wszystkie informacje – wyniki, opisy skali oraz wrażenia diagnostyczne. W efekcie całość może zająć wiele stron. Inni specjaliści prezentują natomiast odrobinę inne podejście: nie uwzględniają wyników, ale opisują skale oraz dodają interpretację. Z kolei trzecia grupa nie uwzględnia ani wyników, ani opisów skali, skupiając się na swych diagnostycznych wnioskach. Specjaliści dopiero rozpoczynający swą przygodę z tym narzędziem, chcąc znaleźć się w grupie osób zawierających w opinii jedynie wnioski, powinni powoli przechodzić od najbardziej szczegółowego sposobu, aby wraz z biegiem czasu, kiedy dojdą do wprawy, zacząć pisać opinie ostatnią metodą.

Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości MMPI-2 jest niezwykle interesującym narzędziem diagnostycznym. Zdecydowanie warto zdobyć o nim więcej wiedzy, aby wejść do grona specjalistów potrafiących się nim posługiwać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%