Zamknij

Doradzamy, jak ustawić łóżko w sypialni – praktyczne porady

15:45, 02.08.2022 | .
Skomentuj

Sypialnia to nasza strefa wypoczynku, a łóżko gra w niej główną rolę. Często to właśnie ono znajduje się w centralnym punkcie pokoju. Dobry jakościowo sen to istotny czynnik, który wpływa na Twoje funkcjonowanie za dnia. Brak snu prowadzi do spadku odporności, podenerwowania oraz mniejszej wydajności w pracy. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zaaranżować sypialnię, abyś czuł się w niej komfortowo i łatwo przechodził w stan relaksu. Podpowiadamy, jak ustawić łóżko w sypialni, aby było Ci wygodnie, a całość prezentowała się estetycznie. Zapraszamy po garść inspiracji do niezbędnych urządzenia sypialni.

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?

Jeśli chcesz, aby Twoja sypialnia dawała odpoczynek nie tylko ciału, ale i Twoim skołatanym myślom, zadbaj nie tylko o jej praktyczną, ale i wizualną stronę.

Piękna pościel, dobrana do wystroju wnętrza, miękkie zasłony dopasowane kolorystycznie do ścian i pomieszczenie, które nie jest zagracone, to podstawowe elementy, jakie wpływają na jakość Twojego wypoczynku. Te wszystkie detale mają tak samo duże znaczenie, co praktyczne ustawienie łóżka w sypialni. Zadbaj o harmonijne kolory ścian. Krzykliwe barwy zachowaj do innych pomieszczeń. Nie bój się jednak ciemnych kolorów w sypialni. Nadadzą jej przytulność i sprawią, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru.

Jak nie ustawiać łóżka w sypialni?

Zanim przejdziemy do praktycznych sypialnianych inspiracji i porad o tym, jak ustawić łóżko, podpowiemy, czego nie robić.

Łóżko to główny mebel Twojej sypialni. Powinieneś mieć więc do niego swobodny dostęp z każdej strony. Dlatego odradzamy dosunięcie łóżka jednym bokiem do ściany. Utrudni to wstawanie jednemu z partnerów, jeśli jest to łóżko dwuosobowe. Ponadto praktyka Feng Shui mówi o tym, że partnerzy powinni mieć równy dostęp do łóżka, aby w związku panowała równość i harmonia. Czy wierzysz w chińskie praktyki sprzed 5 tysięcy lat, czy też nie – ustawianie łóżka pod ścianą jest po prostu niepraktyczne.

Nie ustawiaj także łóżka tyłem do okien. Powinno ono znajdować się przynajmniej w niewielkiej odległości od nich. Jeśli posiadasz łóżko z zagłówkiem, może się okazać, że nie będziesz mógł otworzyć okna, nie mówiąc już o jego umyciu.

Nawet, kiedy posiadasz dużą sypialnię, ustawienie łóżka na środku pokoju nie jest dobrym pomysłem. Sprawi, że nie będziesz miał poczucia przytulności. Poza tym może to utrudnić nieco poruszanie się po pokoju. Sprawi też, że ciężko będzie wykorzystać przestrzeń, jaka została za łóżkiem. Jest to świetne miejsce, np. na zawieszenie kinkietów, które posłużą Ci za lampki nocne.

Praktyczne ustawienie łóżka w sypialni

Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy łóżko znajduje się pośrodku ściany, która jest umiejscowiona naprzeciwko drzwi. Sprawia to miły dla oka efekt wizualny, inspirowany sypialniami urządzanymi w hotelach. Po obu stronach masz wówczas miejsce na stoliczki nocne i każdy ma swobodny dostęp do swojej strony łóżka. Dzięki takiemu ustawieniu łatwo zmienisz pościel w łóżku, czy codziennie je pościelisz. Praktycznie w każdej sypialni znajdzie się ściana, bez okien i drzwi, która pozwoli na takie ustawienie łóżka.

Kiedy Twoja sypialnia nie pozwala na takie rozmieszczenie mebla, możesz przemyśleć ustawienie łóżka pod oknem. Sprawdzi się to tylko w przypadku, kiedy Twoje łóżko nie posiada wezgłowia, a Ty nie masz pod oknem kaloryfera, który w nocy potrafi wysuszać powietrze i nie sprzyja jakości Twojego snu. Przy łóżku dosuniętym do okna dobrym rozwiązaniem mogą być rolety zaciemniające okno. Dzięki temu będziesz miał pewność, że letnie słońce nie obudzi Cię o świcie.

Zanim zabierzesz się za ustawianie łóżka w sypialni oraz rozmieszczanie w niej pozostałych mebli, rozrysuj sobie projekt aranżacji swojego wnętrza na kartce, aby mieć pewność, że wszystko, co zaplanowałeś, na pewno się w nim zmieści i że drzwi komody nie będą haczyły o łóżko, kiedy będziesz chciał wyciągnąć z niej potrzebne rzeczy.

Pamiętaj, że Twoja sypialnia powinna być funkcjonalna przede wszystkim dla Ciebie. Sprawdź więcej inspiracji dotyczących jej urządzenia na AboutDecor. Być może tam znajdziesz pomysły, które chętnie wykorzystasz w swoim wnętrzu?

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%